"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Üstaddan mesajlar

Kâzım GÜLEÇYÜZ
02 Şubat 2020, Pazar
Hakkımızda klasörler dolusu onca şikâyet ve emniyet birimleri ve savcılıklar arasındaki onca yazışma eşliğinde yapılan birden fazla soruşturmanın birleştirilmesiyle açılan ve mahkemenin defaatle iade ettiği iddianameler üzerinden yürüyen malûm davada çıkan karar, bize de, birçok okuyucumuza da Üstadın 1935’te Eskişehir Mahkemesinin verdiği karar için yaptığı şu değerlendirmeyi hatırlattı:

“Entrikacıların çevirdikleri plan en ağır cezaya çarpacak bir hadiseye göre tertip edilmiş; halbuki en âdi bir adamın en âdi hırsızlığı gibi bir cezayı netice verdi. Bu, hikmetle iş görmek manasıyla hükümet namı verilen hiçbir hükümetin işi olamaz. Hukukumu kanun dairesinde istiyorum.” (Tarihçe, s. 276-7)

Şu pasajlar da aynı mânâyı tamamlıyor:

”Bu defa taarruz pek geniş dairede. (...) Cenab-ı Hakk’a hadsiz şükür olsun, o musîbeti binden bire indirdi. Bütün taharrîlerde hiçbir cemiyet ve komitelerle bir alâkamızı bulamadılar. Yoktur ki bulsunlar. Onun için savcı iftiralara yanlış mânâlara, medar-ı mes’uliyet olmayan cüz’î isnatlara mecbur olmuş. Madem hakikat budur; Nurlar ve biz yüzde doksan dokuz derece musîbetten halâs olduk. Öyleyse değil şekvâ, belki binler şükretmekle inayet-i İlâhiyenin bu cilvesinin tamamını sabır, şükür, istirhamla beklemeliyiz.” (Şuâlar, -14. Şuâ- s. 834-5)

“Netice ne olacak? diye merak ettim. Gördüm: ‘Allah onlar üzerinde koruyucudur-(Şûrâ 6)” ve “Onlara müjdeler olsun-(Ra’d 29)’ bir seneden beri büyük bir dairede, geniş bir sahada aleyhimize ihzar edilen dehşetli bir hücum karşısında mahfuziyetimize teminat ile tesellî veriyor.”  (Şuâlar, -13. Şuâ- s. 335)

«««

Şu pasaj ise işin diğer bir boyutuna bakıyor:

“Mahkemelerin tehirinde hayır var.  Şimdiye kadar Nura ve Nurcular’a verilen zahmetler rahmetlere dönmesi gösteriyor ki, bu tehirde de hayırlar var. Birisi bu olmak ihtimali var: (...) Nurlar’ın hakikî ihlâsına böyle bir şüphe gelecekti ki, ya Nurcular riyakârlığa mecbur olmuşlar veyahut (...) zaaf gösteriyorlar diye, Nurun kıymetine büyük zarar olduğu için, bu tehir o evhamları izale eder. Ve ispat ediyor ki, otuz seneden beri İslâmiyetin şiarına muhalif şeylere baş eğmiyorlar.” (Emirdağ Lâhikası, s. 662)

Okunma Sayısı: 3110
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Hüseyin Yılmaz

  4.2.2020 02:11:07

  Ne kadar şükür etsek azdır!

 • İsmail Cebecili

  2.2.2020 14:24:16

  1934-35 yıllarında da, Hz. Üstad'ı Devlet Düşmanı, Millet düşmanı, Cumhuriyet muhalifi gibi gösterme ve imha etme plânı uygulanmış. Üstad ise, yaptıkları ile, iddiaları çürütmüş. Benzeri olayları yaşıyoruz. Sizler de yönetilen suçlamaları fiilen, halen, kâlen reddediyorsunuz. Tebrikler, yola devam.

 • Oğuz Yiğiter

  2.2.2020 08:38:40

  Mahkûmiyet kararını duyduğumuz akşamki derste ikinci ders olarak tefeülen okunan lâhika mektubunda , sobanın patlaması ve sürâhinin kırılmasının anlatıldığı mektubun tevafukunda da aynı düşüncelere daldık ve tertibin çok hafif atlatıldığına ve himayet ve inayetin teâli ve devamına hadsiz şükrettik...

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı