"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Bir sosyal vâkıa olarak ‘Bedelli Askerlik’

M. Latif SALİHOĞLU
07 Eylül 2017, Perşembe
Bir “vatan borcu” olan askerliği küçümseyen, şartları, imkânları elverdiği halde askere gitmeyenleri bahsimizden hariç tutarak, özellikle yetkililere hitaben diyoruz ki:

1) Sayın Cumhurbaşkanı, Sayın Başbakan, Sayın Millî Savunma Bakanı ve askerlik dairesi ile ilgili sayın diğer resmî yetkililer! 

Lütfen, “Bedelli Askerlik” beklentisi içinde olup, günümüzde sayıları yüz binleri aşan, vatanına-milletine sâdık geniş bir vatandaş kitlesinin varlığını fark edin ve dertlerine, sıkıntılarına bir çare bulmaya gayret gösterin.

2) Biz bu konuyu enine boyuna araştırdık ve şunu fark ettik ki: Çeşitli nedenlerle ve bilhassa elde olmayan, yani zarurî sebeplerle, vaktinde askere gitmemiş ve el’an yaşı 30’a dayanmış, hatta bir kısmı 30’unu geçmiş (bakaya kalmış) çok sayıda kendi insanımız, kendi öz vatandaşımız var. Bunlar, vatan ve millet borcunu, kànun dairesinde ve fakat ailecek “mağdur duruma” düşmeyecek şekilde ödemek istiyor.

Lütfen, siz de konuyu gündeminize alarak, bu sosyal vak’aya kànun ve nizam dairesi içinde bir çare, bir çözüm yolu bulmaya çalışın.

3) Okuldu, sınavdı, ihtisastı, işini kurmaydı, aileyi geçindirmeydi, iş-aş-eş bulma derdiydi... derken, askerlik yaşı gelip çatmış ve bugün yaşı hayli ilerlemiş durumdaki insanlarımızın halinden, elbette ki en çok yöneticilerin anlamasını bekliyoruz ve beklemekte haklıyız.

Günümüz itibariyle, büyük bir yekûn tutan bu beklentiyi karşılayacak kanunî düzenlemeler yapmanız, toplumda büyük bir rahatlama ve memnuniyet sağlayacak.

4) Yaşı 30’a varmış, yahut geçmiş durumdaki vatandaşlarımıza dönüp “Niçin okudun? Niçin evlendin? Neden aş-iş peşinde koşturdun? Anne-babana bakacak başka kimse yok mu?” şeklinde hesap soramayacağımıza göre, hem vatandaşa, hem de devlete yarayışlı bir “orta yol”un bulunmasında büyük bir fayda ve maslahat var.

Lütfen, siz de bu maslahata uygun bir yol bulunuz ve açınız...

5) Yurt dışında çalışıp resmî olarak 3 yılını tamamlayanlar, dövizle askerlik yapabiliyor. Onlara—hiç de ağır olmayan—böyle bir hak tanındığına göre, mücbir ve zarurî sebeplerle yurt içinde çalışan gençlerimize de benzer mahiyette bir hakkın tanınması, sosyal devlet anlayışının bir gereği olmalı.

Günden güne ağırlaşan ve yer yer çökme-çatırdama noktasına gelen bu sosyal vak’aya, lütfen siz de sosyal devlet elinin maharet ve marifetiyle meşrû bir çıkış yolunu kurup ihdas edin.

6) Suriyeli sığınmacıların bile serbestçe gezip dolaştığı Türkiye’de, bakaya kalmış, asker kaçağı durumuna düşmüş binlerce TC vatandaşı, kendi ülkesinde rahat ve serbestçe seyahat edemiyor. Geçen bayramlarda pekçok gencimiz GBT kontrolü korkusuyla evinden çıkamadı, gidip de büyüklerini ziyaret edemedi. Çünkü, bunların hemen tamamı “Bedelli Askerlik” beklentisi içinde, ne olacağını bilmediği gibi, ne yapacağını da bilmiyor. Tam bir sıkıntı ve stres içinde ömür tüketiyor. Öyle ki, bunların bir kısmı geceleri dahi rahat yatamıyor, rahat bir uyku çekemiyor.

Bu insanlarımıza yazık-günah değil mi, sayın devlet yetkilileri?

Lütfen, bu konuyu daha geniş sahada bir araştırın. Eminim, bizim daha bilmediğimiz nice sıkıntıları da siz yerinde görüp tesbit etme imkânını bulmuş olursunuz.

7) Önemli olan, öncelikle vakıayı tesbit ve teşhis edebilmektir. Gerçek anlamda tesbitler yapıldıktan sonra, sıra tedâviye gelir.

Bu sosyal yarayı tedâvi edip iyileştirecek olan da, hiç şüphesiz devlettir, hükûmettir.

Zor durumdaki vatandaşların halini kamuoyuna yansıtmak, ama özellikle devlete-hükûmete bildirmek ise, bizim gibi kamu hizmeti yapanların öncelikli vazifesi. Evet, vicdanî ve insanî bir vazifedir bu.

Şayet, şu “Bedelli Askerlik” beklentisi içinde olan binlerce insanımızın halinden anlamaz veya çektikleri o dayanılmaz sıkıntıyı görmezden gelirsek, asıl ve öncelikli vazifemizi yapmamış oluruz.

* * *

Sayın yetkililer ve sayın devlet büyükleri! Geçmişte de tekerrür eden bir sosyal vak’ayı olduğu gibi size yansıtarak, bu meyanda üzerimize düşen vazifeyi ifâ etmenin vicdanî rahatlığı içindeyiz.

Artık, tercih sizde; takdir ise, her zaman için Cenâb-ı Hakk’a ait.

***

@salihoglulatif:

Türkiye gibi nüfusu dinamik, kalabalık ve nüfus artış hızı yüksek olan bir ülkede, #BedelliAskerlik formülü, hem devlet, hem de vatandaş açısından, büyük rahatlama sağlayan bir emniyet sübabı gibidir.

Okunma Sayısı: 23249
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Selim

  9.9.2017 19:14:06

  Gençler size minnettar

 • Batuhan Halidun KIŞLA

  9.9.2017 13:23:00

  Milletin sesi olan bir yazarla karşılaşmak, şahsen beni ve benim gibi mağdurları gerçekten çok mutlu etti. Umarım, sizin bu göstermiş olduğunuz duyarlılığı, devlet büyüklerimizde gösterir. Sizin yazınız bizim sesimiz olur.

 • NEvzat elmas

  8.9.2017 18:42:50

  Allah razı olsun gerçekten anlattığınız durumdayız

 • NEvzat

  8.9.2017 18:41:41

  Lütfen bedelli çıksın artık

 • mehmet

  8.9.2017 17:04:10

  Bedelli askerlik çıkmayacaksa da. Şu tarihe kadar kesinlikle bedelli askerlik çıkmayacak dense keşke de önümüzü görebilsek. Kalemine sağlık.

 • can varol

  8.9.2017 16:43:33

  Şu an askerlik dolayısıyla Kasım'da artık mecburen gidecek şekilde en azından psikolojik olarak kendimizi hazırladık. Ekim'in 15 inde yerler belli olacak. Uzun mu kısa mı çıkacak o zaman belli olacak. Maddi olarak herhangi bir birikimimiz yok çünkü evlilik borçlarını daha bitiremedik. Eğer bedelli çıkarsa kredi çekip ödeyeceğiz.

 • can varol

  8.9.2017 16:41:48

  Vatanımızı, bayrağımızı, milletimizi seviyoruz. Bu uğurda gerekirse canımızı bile veririz. Lakin askerlik durumu özellikle bizim yaşlarda olanlar için bir sıkıntı, bir ur haline gelmiştir. Hayatımızı kurana değin zaten 30 yılımız geçti. Tam rahata erdik derken bu sefer de askerlik çıktı.

 • can varol

  8.9.2017 16:37:19

  Sayın Latif Bey, konuyla ilgili olarak göstermiş olduğunuz duyarlılık nedeniyle teşekkür ederiz. Bu konu kanayan bir konu haline dönmüştür.

 • sinan

  8.9.2017 11:32:21

  Gençlere olan ilginiz ve sesimiz olduğunuz için teşekkür ederim sayın hocam allah razı olsun

 • patnos

  8.9.2017 10:09:21

  sayın , Latif hocam, Allah razı olsun . inşallah bu sene içinde bedeli çıkar

 • Rıdvan

  8.9.2017 09:54:20

  M.Latif Bey gerçekten çok güzel anlatmışsınız. HELAL OLSUN... İyiki sizin gibi yazarlarımız var. Allah Razı Olsun Sizden...

 • Arslan

  8.9.2017 09:48:22

  Allah razı olsun inş sesimizi duyan vardır

 • mustafa

  8.9.2017 09:37:33

  Helal olsun derdimizi çok güzel anlatmışsınız.

 • mahmut

  8.9.2017 09:11:34

  Düşüncelerinize, kaleminize, dilinize sağlık, sağolun...

 • Mustafa

  7.9.2017 20:11:36

  Allah razı olsun sizden. Elinize kolunuza sağlık iyiki varsınız

 • Yüksel Turan

  7.9.2017 18:28:13

  Ya ben 29 yaşındayım. Mühendislik fakültesi sonrası devlet teşviki ile işletme kurdum. Ben şimdi askerlikte mi daha faydalı olurum işletmeyi ayakta tutarak mı? Varın siz söyleyin.

 • Süleyman

  7.9.2017 14:22:50

  Sayın yazar, şuana kadar bedelli askerlikle ilgili yazdığınız tüm yazılarla çok net ve yerinde tespitler yaptınız. Allah sizden razı olsun. Çok yakın zamanda kanserden annesini kaybetmiş, ailesine, kardeşlerine, yeğenlerine, babasına ve yeni doğan çocuğuna bakmakta olan 29 yaşından gün almış biri olarak bedelli askerlikten faydalanmak istiyorum. İnşaallah bedelli askerlik sizin gibi kıymetli yazarlarımızın da desteğiyle gelir. Daha çooook duasını alırsınız herkesin. Bedelli askerlik bekleyen benzer durumdaki arkadaşlarımız çok vakit kaybetmeden çekinmeden BİMER ve CİMER'den başvuruda bulunup isteklerinizi iletin.

 • Adılcevaz

  7.9.2017 00:45:03

  Sayın m.latif salihoğlu bedelli için yazdığınız bu güzel yorumunuz için çok teşekkür ederiz.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı