"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Eserleriyle yaşayan lider: Demirel

M. Latif SALİHOĞLU
17 Haziran 2020, Çarşamba
GÜNÜN TARİHİ: 17 Haziran 2015

Bir vefat yıl dönümünde daha rahmetle andığımız İslâmköylü Süleyman Demirel’i en güzel şekilde anlatan şey, aslında onun imzasını taşıyan eserlerdir. Özetle, ülkenin kalkınmasında, milletin refaha kavuşmasında ve istihdam kapasitesinin artmasında hâlâ ayakta olup hizmet sunmaya devam eden Türkiye’nin bir ucundan diğer ucuna uzanan otoyollar, köprüler, barajlar, hava meydanları, okul binaları, üniversite kampüsleri, sanayi tesisleri, alüminyum fabrikaları, dünya çapında üretim yapan demir-çelik tesisleri, vesaire… Sayıları o kadar çok ki bunların, isimlerini saymakla bitiremezsiniz.

Hem de, bunların hemen tamamı devlet imkânlarıyla ve millî bütçe kaynaklarıyla yapıldı. Yani “Yap-İşlet” modeli gibi hazinenin imkânlarını başka şirketlere boca eden ve on yıllarca sürüp giden ödemelerle maliyeti 5-10 misline çıkaran, dolayısıyla nesillerin geleceğini dahi ipotek altına sokan öyle şaibeli modellerle falan değil…

Evet, bir insanı, hele ki bir idareciyi tanıtan ve yaşatan onun imzasını taşıyan eserleridir. Fatihler, Selimler, Süleymanlar, Sinanlar da öyle değil mi?

***

Burada yazacaklarımız, bazı kimselerin husûmet ateşini alevlendirebilir. Demirel’e düşmanlıkta sınır tanımaz nankörleri çatlatma derecesine getirebilir. Bunların hiçbiri zerre umurumuzda değil. Biz bildiğimizi ve inandığımız gerçekleri söylemeye devam ederiz. Başkasının hatırı için, hak ve hakikat olan bir şeyi gizleme, perdeleme, yahut eğip bükme cihetine gitmeyiz.

Bu önemli hatırlatmadan sonra konuya devam edelim.

***

Cumhuriyet tarihi içinde, en çetin sıkıntı, engel ve meşakkatlere mâruz kaldığı halde, vatan ve millet menfaati için en çok hizmet eden, en çok eserin vücuda gelmesine öncülük eden devlet ve siyaset adamlarının başında Süleyman Demirel gelir. Uzun yıllar hiç kesilmeden devam eden hem çalışkanlığı ve gayreti, hem zekâ ve hamiyeti, hem inancı ve dirayeti itibariyle bu böyledir.

Bu noktada onu daha iyi anlamak ve bir mukayese imkânını bulmak için, onu yaşıtlarıyla ve özellikle aynı devrede siyasetle uğraşan rakipleriyle, emsâlleriyle ve muarızlarıyla da karşılaştırmak lâzım. İşte, bunlardan birkaçına kısaca bir bakalı.

İsmet İnönü: Ona Millî Şef denildi. Başbakanlık ve Cumhurbaşkanlığı yaptı. Elli sene boyunca siyasetin zirvesinde bulundu. Boğaz Köprüsü’ne şiddetle karşı çıktı. Peki, bugün için iftihar edebileceğimiz kaç eseri var veya ortada hangi eseri var?

Bülent Ecevit: Ona dürüst lider denildi. Birkaç kez Bakanlık ve Başbakanlık yaptı. Anarşistler, hırsızlar, kapkaççılar için af çıkarmanın dışında, orta yerde kaç eseri var, hangi eseri var?

Necmettin Erbakan: Ona “Mücahit Erbakan” denildi. Uzun yıllar iktidar ortaklığı yaptı ve Başbakanlık makamında bulundu. Temelsiz temel atmaların dışında, vatanın ve milletin menfaatine sunduğu yaşayan kaç eseri var, hangi eseri var?

Alpaslan Türkeş: Milliyetçi olarak tanındı. Defalarca hükümet ortaklığı yaptı. Sağ-sol çatışmasını körüklemek, milliyetçilik adı altında ırkçılık damarlarını depreştirip vatan evlâtlarını kutuplaştırmaktan başka hangi esere imza attı? Ortada kaç tane eseri var?

Bunlara ilâve edebileceğimiz daha başka isimler de var. Ancak, şimdilik gerek yok.

Öte yandan Süleyman Demirel’in bu milletin dini, diyaneti ve mâneviyatı yolunda yaptığı hizmetleri de var. Ancak, bir köşe yazısı çerçevesinde bunları sıralayarak zikretmek mümkün olmaz.

Dolayısıyla, son birkaç cümle ile şimdilik nokta koyalım.

Birincisi, maddî-manevî pekçok hizmetine rağmen, bazı kimselerin siyasî taassup ve tarafgirlikle Demirel’e öylesine düşmanca bir tavırla yaklaşıyor ve öyle ağır hakaretlerde bulunuyor ki, cidden ahiretlerini yaktıklarından endişe ediyoruz.

İkincisi, başkası ne derse desin, Üstad Bediüzzaman’ın “İlim şehidi” sâdık talebesi Hafız Ali’nin şahsında İslâmköy’e olan takdir ve teveccühü, bizim açımızdan içinde hikmetli başka mesajları da barındırıyor. 

Kastamonu Lâhikası’nda yer alan bir ifadeleri şöyledir: “Ben İslâmköyünü Nurs Köyü gibi biliyorum; o hocalara da akrabam nazarıyla bakıyorum. Evet, onların insafı ve Risâle-i Nur’a karşı dostluklarıyla, Nur fabrikası o köyde dağdağasız teessüs etti tahmin ediyorum. (Age: 155)

Okunma Sayısı: 1514
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • süleyman ALIÇ

  17.6.2020 16:36:22

  Allah Rahmet etsin hem kendisine hemde tüm geçmişlerimize, Muhterem Latif abeyim çok güzel bir yazı Demireli anlatmaya çalışıyorsunuz, fakat Demirel gibi anlatmıyorsunuz "...Sayıları o kadar çok ki bunların, isimlerini saymakla bitiremezsiniz." diye bitiriyorsunuz. Demirel nasıl anlatıyordu kürsüye çıkınca mesala " biz bu ülkeye 15.897,5 km. yol yaptık, 155.855,4 metrekare Asvalt attık, 986.998 hektar arazi suladık vb." sende "saymakla bitmez" demeyeceksin, sayacaksın abiciğim tek tek ne zaman nerede maddi ve manevi ne yapıldı ise yazacaksın ki bazı kendini bilmezler hem Demirel'e hemde bize haksız yere iftira atmasınlar "40 senede ne yaptı diye", bilmem anlata bildim mi meramımı ?

 • Abdullah Tunç

  17.6.2020 16:19:30

  Rahmetli Demirel,hmaddi ve manevi bir çok hizmetleri oldu.Bilhassa ahrar lık ve demokratlık tarafı takdiri şayan. Düşmanları dahi bu yönünü takdir edi yor. Ülke onun idaresinde rahat bir hürriyet havasını aldı,tattı.Büyük manevi hizmetleri onun zamanında yaptık.Hizmet şevk ve heyecanının zirvede olduğu bir devirdi onun idaresi. İşin en önemli ve can alıcı noktası;bü yük engellere rağmen bu hizmetlere imza atmasıdır. Hemde güçlü engeller. Bunun delili iki darbeye maruz kalma sıdır. Yirmi sekiz şubatta aykırı gibi görünen bir kısım icraatları, ülkeyi bü yük bir badireden kurtarmak içindi. Zamanın Gn Kurmay başkanı biz kış lanın kapısından döndük sözü işin ve hametini açıkça gösteriyor. İşte bura da Rahmetli Demirel müspet bir röl oynuyor. Şu anda ehli vicdan herkes keşke bugün hayatta olsaydı ülkenin içinde bulunduğu bu sıkıntılardan kur tulmak için yol gösterseydi diye,itirafta bulunuyorlar.

 • Emin

  17.6.2020 14:28:55

  Cenab-ı Hak, Süleyman Demirel'e rahmet eylesin.. mekânı Cennet olsun.. âmin.

 • Abdulkadir

  17.6.2020 14:19:12

  Süleyman Demirel'in ne derece büyük bir lider olduğu ve halkın içinden biri olduğu,hakiki bir vatansever ve halksever olduğu;yaptığı hizmetlerden net bir şekilde anlaşılıyor.Bunu kabul etmeyen ve buna itiraz eden;İz'ân ve basiretten yoksun kimselerdir.Bu ülkeye sayısız eserler kazandıran bir lider,herkesin takdirini kazanır ve teveccühüne mazhar olur.Birçok lider geldi ve geçti bu diyardan.Ama bazıları vardır ki;kendileri aramızda olmasa da,isimleriyle ve hizmetleriyle her daim,hayırla yâd edilmeye devam edeceklerdir.İşte onlardan biri olan Süleyman Demirel başkanımıza;Allah'tan rahmet diliyor ve mekânının cennet olmasını,Rabbimizden niyaz ediyoruz.

 • Münir

  17.6.2020 13:19:39

  Demokrat Parti’de şu anda idari kademede bulunanların üzerlerindeki ölü toprağını acilen silkeleyerek, merhum Demirel’in ve dava arkadaşlarının Adalet Partisi ve Doğru Yol Partisi devirlerinde iktidar, iktidar ortağı ve muhalefet mevkilerinde iken ülkemiz, komşularımız ve insanlık alemi hayrına yaptıkları emsalsiz icraatları yüksek sesle dile getirmelerini, insanları ve özellikle gençleri bu mübarek misyon hususunda bilgilendirmelerini bekliyoruz.

 • Hakan

  17.6.2020 12:54:33

  Demirel elbette bir devlet adamı olabilir ona kimsenin itirazı olamaz.Ama 28 Şubat günlerinde ki tavırlarını unutamıyor insan.“Başörtülü öğrenciler Arabistan’da okuyabilirler” demesi zaten tam bir skandaldı.Ne diyelim Allah’ın rahmeti geniş.İnşallah imanla gitmiştir.

 • Abdurrahman

  17.6.2020 10:09:10

  Büyük devlet adamı Merhum Süleyman Demirele Allah rahmet eylesin...Kıymetini sağcısı solcusu libeareli herkes anladı.Siyasal İslamcılar hariç...

 • Ali R. Yardimoglu

  17.6.2020 08:08:01

  Rahmetli Merhum Suleyman Demirel'in din ve inanca iddiasiz ama samimi sadakati, hurmeti, onu emsalleri arasinda en mustesna yere yerlestirmistir; dolayli sahsi hatiralarim boyle, fakat bu hasletinin kiskanci cok olur, oldu, inadla insafsizlik edip, ikna olmazlar.

 • Emir demir

  17.6.2020 00:24:04

  Hocam Süleyman Demirel ile ilgili en çok yapılan eleştiri 28 Şubat taki rolünden kaynaklanmaktadır.Süleyman Demirel in 28 Şubat ne yapıp ne yapmadığı hakkında bir yazı yazarsanız biz de gerçekleri öğrenir ve suizandan kurtuluruz... selametle...

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı