"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Cennetin odaları

Mehmet Örnek
28 Şubat 2019, Perşembe 00:20
Cennette derecelere göre farklı odalar vardır.

Dünya hayatındaki yaşantımıza göre bu dereceler belirlenir. Zerre kötülük bile lâyığını bulacakken, elbette mükâfatsız hiçbir şey kalmayacaktır.  

Peygamber Efendimize (asm) “Adn Cennetindeki hoş meskenler” 1 nasıldır diye sorulduğunda şöyle buyuruyor: ”Orada inciden yapılmış saraylar vardır. Her sarayda kırmızı yakuttan yapılma yetmiş ev, her evde de yeşil zümrütten yetmiş oda bulunmaktadır. Her bir divan ve her divanda bütün renklerden yetmiş yatak vardır. Her yatakta bir huri eş bulunur. Her evde yetmiş sofra ve her sofrada da bütün çeşit ve renkte yemekler vardır. Her odada onlara hizmet edecek yetmiş hizmetçi bulunur. Her sabah mü’mine, hanımlarıyla tekrar birlikte olabilmek için eski güç ve kuvveti tekrar verilir.” 2

Yetmişten kasıt belki de sonsuzdur bilemeyiz, ancak Cennette dereceler mukabilinde odaların, sofraların, farklı nimetlerin bulunduğunu anlamaktayız. Muhakkak ki, böyle farklı güzellikler, herkese aynı ölçüde verilmeyecektir. Herkes mukabilini hak ettiği ölçüde alacaktır. 

Ahirette yüksek derecelere nail olmak istiyorsak, itaat ve ibadet şart. Zaten Allah, bu hususta yarışmayı emretmiştir:  “Rabbinizden bir mağfirete; Allah’a  ve peygamberlerine inananlar için hazırlanmış olup genişliği gökle yerin genişliği kadar olan Cennete koşuşun, yarışın.” 3 Fıtratımıza konulan rekabet duygusunu, ahirete yönelik işlerde kullanmak bizim için daha hayırlıdır.

Bir başka hadis-i şerifte Peygamberimiz (asm) şöyle buyururmuştur: “Dünya ehlinin, doğuda ve batıda, şafak attıktan sonra ufukta tek kalan yıldızı gördükleri gibi, Cennet ehli de kendilerinden yukarıdaki saraylarda bulunanları seyrederler. Bu durum aralarındaki fazilet farkı sebebiyledir.” 4

Demek Cennet mekânları da dünyada inşa ediliyor. Kim ne kadar iyilik yaparsa, o kadar güzellikte yerlere kavuşacak. Sahabeler, Ey Allah’ın Resûlü! Oralar mutlaka peygamberlerindir, yoksa başka kimse ulaşamaz” dediler. Resûlullah (asm), “Nefsimi kudret elinde bulunduran Allah’a yemin olsun ki, oralar Allah’a iman eden ve peygamberlerini tasdik edenlere aittir” buyurdu. 5 O zaman bu güzelliklere iman ve tasdik eden herkesin de ulaşacağını anlıyoruz.

Cennette derecelere göre inşa edilen odalarda, ebedî olarak kalmak duâsıyla.

Dipnotlar:

1) Tevbe 9/72. 

2) Taberânî, 18/160; Kenânî, Mensûr, 4/237; Beyhakî

3) Hadîd 57/21.

4) Buhârî, 8; Müslim, Cennet, 11; Tirmizî, Cennet, 19.

5) Tirmizî, Menâkıb, 14; İbn Mâce, Mukaddime, 11; Ahmed b. Hanbel.

Okunma Sayısı: 2371
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
  (*)

  Namaz Vakitleri

  • İmsak

  • Güneş

  • Öğle

  • İkindi

  • Akşam

  • Yatsı