"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Kur’ân’da Cennet

Mehmet Örnek
24 Ocak 2019, Perşembe
Cennet, sonsuz mutluluklarla dolu ebedî bir hayat.

Kimilerine göre son hedef, kimilerine göre vuslata açılan kapı. Visalin en güzel hali. Bitmeyen nimetler ve solmayan muhabbet. Cemalullah’a ulaşmanın nurlu yolu. Nebevî belâgat sırrı ile arzu ve hevanın doruk noktası, “hiçbir gözün görmediği, kulağın işitmediği ve insanın tahayyül dahi edemeyeceği” 1 ebedî saadet yurdu. Kur’ânî tabirle Daru’s-Selâm, Daru’l-Karar..

Cennet takva sahiplerine Dünya’daki imtihanlarının mukabili ecr olarak sunulan, Allah’ın fazlından çeşitli nimetlerle donatılmış ebedî dar-ı mükâfat yeridir. Evet, Cennet yurdu Kur’ân-ı Kerîm’de iki yüze yakın yerde zikrediliyor. 

Her bir âyette müjdelerle sonsuz güzellik anlatılıyor: “İman edip güzel işler yapanları, (evet) muhakkak ki onları, içinde ebedî kalmak üzere altlarından ırmaklar akan Cennet köşklerine yerleştireceğiz. (Böyle iyi) işler yapanların mükâfatı ne güzeldir.”  2

Kur’ân-ı Kerîm’de “Cennet” manasına gelen isimlerden bazıları şunlardır: El-Hüsna (Daha güzel karşılık), Daru’l-Ahiret (Ahiret yurdu), Daru’s-Selâm (Esenlik yurdu), Daru’l-Karar (Kalıcı yurt), Daru’l-Muttekin (Takva sahiplerinin yurdu), Daru’l-Mukame (Asıl oturulacak yurt), Tuba. İlliyyun, El-Firdes ve Fadl (Lütuf)’tur. Cennete işaret eden bütün isimler âyetlerde bütünlük taşır. Yani Dünya’nın geçiciliğinden bahseden bir âyette Cennetin kalıcılığı özelliğini vurgulayan ismi; daru’l-karar olarak zikredilir. Cennet Kur’ânî tabirle kendisine işaret eden bütün bu isimleri içine alır. Sayısız güzellikleri içinde barındıran Cennet, netice itibarıyla mü’minlerin ahireti, ahiret yurdudur.

Velhasıl, Cennet’in sonsuz güzellik ve nimetleri Kur’ân-ı Kerîm’de  zikredilmiştir. Onu maddî kayıtlarla tasvir etmek mümkün değil. Yaptığımız hiçbir amel de onu tam manasıyla kazanmaya karşılık gelemez. Ancak şevk ve teşvik vesilesi olarak, ilâhî bir hediye diyebiliyoruz. 

Müjdeler olsun Allah’ın fazlını hak edenlere:

“Rabbimiz Allah’tır” deyip, sonra da doğrulukta devam edenlere gelince, onların üzerine melekler iner ve derler ki: “Korkmayın, üzülmeyin, size vaad edilen Cennetle sevinin.” 4

Dipnotlar:

1) Buhari, Tefsir 32.1. 2) Ankebut, 29:58. 3) Meryem Sûresi, 19:61. 4) Fussilet Sûresi, 26:32.

Okunma Sayısı: 1469
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
  (*)

  Namaz Vakitleri

  • İmsak

  • Güneş

  • Öğle

  • İkindi

  • Akşam

  • Yatsı