"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

CHP mi, yoksa CHP mi?

26 Kasım 2021, Cuma
Aslında, bu sütunlarda aynı başlıkla çıkan ikinci bir makale bu. Bundan kırk bir sene evvel, 80 ihtilâline iki hafta kala çıkan bir makaleydi. Uzunluğundan dolayı ikiye bölünmüş, 31 Ağustos ve 1 Eylül 1980 tarihlerinde neşredilmişti.

 O zamanlar malûmunuz, o eski CHP, 80 ihtilâli öncesi komünist ve anarşist güçlere hep payanda oluyor, ihtilâlcilerin “olgunlaşmasını bekliyoruz” dedikleri anarşik zeminin en mühim unsurlarından olduğundan, o zamanki CHP’nin kritiğini yapmıştık.

Başlığın açılımını da; “Cumhuriyet Halk Partisi mi, yoksa Cumhuriyete Hıyanet edenler Partisi mi?” diye sormuştuk.

Hattâ bir lâtife de anlatayım: 12 Eylül’den hemen sonra gazete kapatılınca, arkadaşımızın biri, bizim sâfî kalpli rahmetli pedere gelip; “Mehmed Amca, Osman o makaleyi yazdığı için gazeteyi kapattılar” demiş. 

Rahmetli de bana, “Oğlum, niye dikkat etmiyorsun? Bak, senin yüzünden gazete kapatılmış” diye çıkışmıştı. Tabiî, işin doğrusunu anlattık da rahatlamıştı.

Gerçi, ben siyâsî makaleler yazmayı çok sevmiyorum. Ama mecbur kalınca da işte bazen yazıyoruz.

Malûmunuz, CHP, mâzisinde din, millet ve milletin değerlerine düşmanlıklarda buluna gelmişti. Kemal Kılıçdaroğlu’nun CHP Genel Başkanı olmasından sonra, CHP’nin, yine değişmeyeceğini sanıyorduk. Ama rahmetli Nureddin Tokdemir ve birkaç arkadaşın, onunla görüşüp, Üstad Bediüzzaman Said Nursî’yi ve Risâle-i Nurlar’ı anlatmasından sonra, “Ben bunları bilmiyordum” deyip, bildikten sonra da bayağı bir müsbet icraatlara imza atmıştı. CHP’nin, ilk iki reisinin zamanında boğulmaya, yok edilmeye çalışılan Üstad Said Nursî ve Risâle-i Nurlar vardı. Yakın zamandaki Risâle-i Nurlar’ın neşrindeki mânianın kaldırılması, gariptir ki Kılıçdaroğlu CHP’sine nasip olmuştu.

Geçen hafta, Kılıçdaroğlu bir çıkış yaparak, CHP’nin mâzide yaptığı hatalardan dolayı helâllik dileyeceğini açıklamıştı. Bu helâlliğin en büyük muhatablarından biri de, Üstadımız ve Risâle-i Nurlar’dan dolayı bizdik. Bu çıkışı da hoş karşıladık. Kâzım Güleçyüz ve bazı arkadaşlarımız bunu işleyip, yazdı. Hattâ Güleçyüz, iki üç makalesini buna ayırdı. Daha makalenin başlığını görüp, okumadan tepki gösterip, bize de yollayıp soranlar oldu. Makaleyi okuduktan sonra muhataplara dedik ki; “Okudunuz mu? Bir okuyun bakalım, gayet de güzel yazmış” dedik. Tabiî, hakperest olanlar anladı.

Yâni, şimdi şunlara dikkat etmek lâzım. Kılıçdaroğlu ve yakınındaki birkaç kişi müsbet düşünüyor diye, bütün CHP’nin öyle olduğunu söyleyen yok. Haa, o çizgiye gelir de onlar da öyle düşünürse, ne güzel.

Kılıçdaroğlu’nun söylediği sözler, helâlleşme arzusu kötü bir şey mi? Ne güzel işte, kendisi değil, ama temsil ettiği parti olarak, eskiden yapılan haksızlıklardan dolayı helâllik istiyor. Başta, Bediüzzaman Said Nursî Hazretleri olmak üzere, zulüm yaptıkları, haksız yere katlettikleri; İskilipli Âtıf Hoca, Şeyh Said, Şeyh Rıza, Şalcı Bacı, Süleyman Hilmi Tunahan ve bunlar gibi isimlerini zikretmediğimiz diğer zatlar ile zulme uğrayan birçok masumdan da helâllik dilemesi kötü bir şey mi? 

Haaa… bundan rahatsızlık duyup da, “Aman kardeş, sen ne yapıyorsun ya? Bu ne helâllik, melâllik? Sakın ha! Öyle bir şeyler yapıp da bizi zorda bırakma! Ne güzel işte, partinin eskiden yaptığı zulümler üzerinden, sana yükleniyorduk. Sen böyle yaparsan, biz kime yükleneceğiz? Elimizden malzemeyi alırsan, biz ne yaparız sonra?” mı diye karşı çıkılıyor acaba?

Yanlış anlaşılmasın!  “fena ve fâni adamların, güzel ve bâki” bir sözünü söyleyen Üstadın talebeleriyiz biz. Birisi, güzel, hak ve doğru söylediyse, niye biz ona karşı çıkalım ki? Bunları söylüyoruz diye, bizim camiamızı da CHP’li filân oldu zannetmeyin! Biz, hakkı söylüyoruz, doğruyu söylüyoruz.

Hülâsa; şimdi soruyoruz: O eski, cebbar, zalim, hâin CHP mi olsun? Yoksa, milletiyle sulh içinde olan, milletin dinine, örf âdet ve an’anelerine hürmet eden, ilişmeyen CHP mi olsun?

Hangisi? O CHP mi, yoksa, bu CHP mi?

Okunma Sayısı: 1480
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • İbrahim Kuyumcu

  29.11.2021 21:29:55

  CHP’nin helalleşmesi samimi olmadığı gibi mümkün de değildir. Demokrasiye aykırı Kemalizmden, Türkçe ibadet fikrinden vazgeçen bir CHP Türkiye’nin Demokrat bir anayasaya sahip olmasına katkıda bulunsun, Bizi AB’ye girmekten alıkoyan bazı devrim kanunlarının kaldırılmasına destek olmalıdır. İpteki cambaz gibi boş gösteriye karnımız tok.

 • Hüseyin

  26.11.2021 17:01:10

  Recep bey kardeşim. Siz makaleyi iyice okumamışsınız gibi. Sizin gibi " Yeni Asya DP yi bıraktı CHPli oldu" diyenlere haddizatında güzel bir cevap. Ama okumamışsınız anlaşılan.

 • RECEP GÜNAY

  26.11.2021 11:50:25

  CHP nin nasıl olması gerektiğini sormuşsunuz.Dogru soru şu. Yeşil anbalaja sarılmış CHP mi ,yoksa diğerimi?dogru cevap elbette ki DP. dir

 • Hilal

  26.11.2021 10:18:00

  Osman abi, çok müthiş bir yazı olmuş. Edebiyatın sanatlarını kullanarak kalem oynattığınız bu yazınızla, sizi tebrik ediyorum. Gerçekten de, bizleri çok sıkıştırıyor lardı. " Siz CHP li oldunuz, Yeni Asya CHP'Lİ oldu diye. Bu yazı bizi öok rahatlattı ve bunu o kimselere yolladım.

 • Ali R. Yardimoglu

  26.11.2021 08:40:40

  "..Halk partisinin içindeki yüzde 10 ise...."

 • Azam Yılmaztürk

  26.11.2021 08:34:29

  Üstadımızın merhum Hilmi Urana yazdığı mektupta söylediklerini kılıçdaroğlundan henüz duymadım helâlleşmedi netleştirir uygular sa olur yoksa bu millet güvenmez.

 • H.ibrahim Karahan

  26.11.2021 08:13:34

  Allah razı olsun abi çok güzel tespitler tebrik ederim.Allah her türlü kötülüklerden korusun.

 • Hüseyin

  26.11.2021 04:50:31

  Osman kardeş binler tebrik ve barekallah sana. Hah işte böyle. Mütemadiyen aleyhimizde konuşup kullanıyorlardı. Biz CHP li değiliz amma hakkıda teslim ediyoruz. Bunu çok güzel yapmışsın. Allah razı olsun senden.

 • Necati

  26.11.2021 00:38:40

  CHP deki en büyük degisiklik hic şübhe yok ki, istibdata karşı demokrasiyi savunmasıdır. Ve bunun için millet ittifakını kurarak, tüm drmokrat güçleri bir araya getirmesidir Eski chp zihniyetine akp cok daha yakındır. Icraatları ile de bunu göstermektedir. Dindarlara yapilan baskılar, Yeni Asya karşı yapilan engellemeler, hala basın kartları, ilan halkları verilmiyor. DP parti ve demokratlara en büyük gizli acık baskı ve engellemeleri yapan da akp. 1930 ların tek adam istibdat sistemini de milletin başına bela eden akp.

 • Musa

  26.11.2021 00:29:50

  Şahsimanevinin bir neferi Osman ağabey anlamamakta ısrarlı olan dindar kişilerin tekrar düşünerek okuyup yorumlamasina vesile ile harikulade emek.hayirli bereketli yazılarınızın devamını RABB'İM nasib etsin AMİN.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı