"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

İftiraktan, kim fayda gördü?

27 Temmuz 2021, Salı
Bir ay kadar evvel yazdığımız bir makalemizde, Yeni Asya'nın 70'li senelerde foto muhabirliğini yapan, İngiliz asıllı Zafer Âli'den bahsedip, onun cemaatî iftirakları kaldıramayıp, o yüzden uzun zamandır cemaatlerden uzaklaşıp ortalıkta görünmediğinden bahsetmiştik.

Gerçi, bu vaziyette olan sadece Zafer Ali değildi. Onun gibi niceleri vardı. Yine Bursa'da mukîm ve Bursa'lı, üstelik de mâzide hassaten Risâle-i Nurlar’ın sevkiyatı hizmetlerini de yapan, Üstadın İstanbul Gençlik Rehberi mahkeme salonuna girerken, "Kardaşım, koluma sen gir" dediği İsmail Doyuk Abimiz de, (kendisiyle Yeni Asya'da röportaj yapmıştık.) Üstadın vefatından sonra cemaatteki inhiraftan rahatsız olup uzun müddet görünmeyince, bir abimiz tarafından (yanılmıyorsam, rahmetli İhsan Paşalıoğlu) irtibat temin edilmiş, Bursa'daki arkadaşlarla hususî münasebetimiz suretiyle sohbetlere devam etmesi de bunlardan biriydi. 

İşte o, Zafer Ali ile alâkalı yazdığımız makaleden sonra gerek makalenin altına yazılan yorumlar ve gerekse şahsıma hususî olarak çeşitli kanallardan yapılan ifadelerde, Nur cemaatlerinden bazı arkadaşların bu işe çok canlarının sıkıldığını, artık Nur cemaatlerinin esas hizmetlerine taâlluk etmeyen mevzularda iftirakları kaldırıp, ittihâdî bir hizmete devam edilmesi arzusu dile getirildi. Bunlardan biri de öğretim görevlisi bir kardeşimizin yazdığı mesaj idi. Ve bu, beni çok hüzünlendirdi, tefekküre sevk etti. İnşâallah duâ makamına geçip, ittihada sebeb olmasını diledim. "Hayırlı sabahlar muhterem ağabey. Zafer Ali gibi, nice kimseler, bu ulvî ve kudsî ve Kur'ânî hizmette yalnız kaldı. Bir hamle yapıp, 'ama'sız, fakat'sız'  Barla hayatındaki ihlâs ve samimiyetle hizmette daim olmak, Rabbimiz bu ruhu, inkişaf ettirsin amin. Selâm ve duâ ile hürmet ve muhabbetle..." 

 "Barla hayatındaki; ihlâs ve samimiyetle hizmete daim olmak..."  Ne güzel bir arzu. Ne güzel bir temenni... Lâhika kitâbı olarak da neşredilen, Üstadın üç hayat safhasını geçirdiği yerler; Barla, Kastamonu ve Emirdağ. Bunun dışında da yaşadığı yerler var. Barla hayatı ve Barla talebeleri, Üstadın, Risale- i Nurlar’ı ilk yazdığı mekânlar ve talebeler de  Risâle-i Nurlar’ı ilk defa yazan kâtibler, ilk talebeler yani; saff-ı evveller.. Zaman ve memleket ahvâline göre, "din öldürülecektir" emrini yerine getirmeye çalışan Süfyanî hareketin en katı tatbik edildiği, birinci reisli zamanlar. 

Kastamonu ve birinci Emirdağ hayatı ise ikinci reisin, Emirdağ ikinci hayatı da Türkiye'nin demokrasiye geçtiği Demokrat Parti hürriyet zamanı. Üstad, her devirde, dinsizlerin ve dinsizliğin akıl almaz şenaatini bildiği için, talebelerini, o zamanın ilcaatına göre îkaz, tavsiye ve intibahlarda bulunarak yanlış yapmamalarını, yanlışa düşmemelerini temin etmiştir. Süfyanizmin, tek biat ettiremediği Nur cemaatinin arasına girebilecek fitnelere çeşitli zamanlarda hep işaret etmiştir. Hassaten, kendi aralarında düşebilecekleri yanlışları, hataları hatırlatarak, nefis ile insî ve cinnî şeytanların desiselerine âlet olmamasını istemiştir.  Ve talebelerinin (sonradan da cemaatin) arasına girebilecek en büyük fitnenin siyâset şeytanından gelebileceğini ısrarla tekrarlamıştır. 

Ve en büyük ve mühim îkazlarından birini de şöyle yapmıştır: "Sakın, sakın!!! Dünya cereyanları, hususan siyaset cereyanları ve bilhassa harice bakan cereyanlar sizi tefrikaya atmasın. Karşınızda ittihad etmiş dalâlet fırkalarına karşı perişan etmesin. 'Allah için sevmek, Allah için buğz etmek.' (Buharî, Îmân: 1.) düstur-u Rahmanî yerine (el-iyazü billâh) 'Siyaset için sevmek, siyaset için buğz etmek', düstur-u şeytanî hükmedip, melek gibi bir hakikat kardeşine adâvet ve elhannâs gibi bir siyaset arkadaşına muhabbet ve taraftarlıkla zulmüne rıza gösterip cinayetine manen şerik eylemesin. (Kastamonu Lâhikası)"

Okunma Sayısı: 1395
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Sezai MUMCU

  27.7.2021 22:46:26

  1)Almanya'da 1986-1992 arasi tek bir Nurcuya rastlamadan bir dershanenin varligindan habersiz. Külliyati okudum bilhassa NURCULARI LAHIKALARDAN TANIYORUM. Önüme gelen dindar kilikli birisine Risaleleri taniyip tanimadigini soruyorum. Hatta bir meshur cami hocasina Arabca Namaz Tesbihatini uzattim, bu galiba Arapca bana az okurmusunuz dedim. Bu Osmanlica iyidir okuyun dedi geri verdi. Sonralari hocanin ogluyla arkadas olduk. Üstad 1952 de Istanbula Genclik Rehberi Mahkemesi icin geldiginde o hoca hukukta talebeymis gitmis konulara vakifmis. Yani bilen bile bahsetmekten cekiniyor. Nurcular arasi olaylari bilmedigimden NURCULARI LAHIKALARDAKI GIBI ZANNEDIYORUM.

 • Sezai MUMCU

  27.7.2021 22:45:58

  2)Medreseye ilk girdigimde konusmaya bile hicab ediyorum. Evet, zuhur eden olaylar aynen Merhum ve muazzez Üstadimiz Bediüzzaman Said Nursî Hazretlerinin SAKIN SAKIN DIYE TENBIHLEDIGI ENTRIKA CUKURLARI ki birbiriyle müzaheme edenler istisnasiz müsbet hareket edememis tren vagonlari gibi arka arkaya dessaslarin vesvaslarin actiklari cukurlara yuvarlanmislar. Neyse, medreseyi 2 sene gibi kisa bir zamanda gayet güclü bir konuma getirdik ve derhal diyalog, cocuk yuvasi ve hapishanelerde, hastahanelerde hizmetler icin mesveretle ciddi ilerlemeler kaydettik.

 • Sezai MUMCU

  27.7.2021 22:45:25

  3)BIRILERININ GÖZÜNE BATMIS KI MEDRESEYI KISA BIR ZAMANDA HALLAC EDECEK FITNE VE FESADA BOGUP AYRILIGI ARANJE EDECEK BIRI KISA BIR ZAMANDA BUNU BASARDI (Tahrip Kolaydir Kaidesince) Bize üc bes aylik zarari toplamda 100 bin Mark oldu. Neyse o badireyi atlattik sonra yeniden bir ayrilik. Arkadaslar dedim ben 3. bir ayrilik cekemem bu iste ben yokum ve olmayacagim bu ayrilik kararini iyi düsünün dedim. Diyalogdan da cekildim. Ayriliktan sonra arada sirada yine ugradim her defasinda biri Yeni Asya aleyhine konusuyor, güya beni kirmaya calisiyor. Sanki bir Hristiyani hidayete cagirmis, müskül bir suali olana lisanina göre acip Risaleden cevap vermis gibi laf kavgasini HASENE saniyor.

 • Sezai MUMCU

  27.7.2021 22:45:00

  4)VAR MUHTEREM OSMAN AGABEY VAR BÖYLE MARAZLI INSANLAR, meger bunlarin marazlari bulastirici olup sohbeti kaldirip töhmet, iftira, giybet gibi dehsetli neticelere sebebiyet veriyormus. Senelerdir BIRBIRLERINDEN AYRILMIS MEDRESELERE ADIM ATMIYORUM! VEBALLERI BOYUNLARINA. Ben Allah teksiratlarini afvetsin diyorum. Birbirleriyle bogusanlar KESINLIKLE MÜSBET HAREKET EDEMIYORLAR ben o girdaba girmeyeyim orada yüzmeyi beceremiyorum! O kardesleri cok iyi anliyorum. Herkes bir degil, bir zamanlar Risalelerden Almancaya tercüme etmis bir alim Alman Müslüman (cok degerli bir zat) Saddama kizginligindan ben artik Saddamin lisanini konusmuyorum dedi. ZARAR bazen cok büyük oluyor! Kavga gürültü, patirtidan, hoslananlar hic Allah'in duyup gördügünü hesaba cekmesinin olacagini akillarina getirmezler mi? Ahirzamandayiz. YOK YOK BU DEVIRDE!

 • Hilal

  27.7.2021 17:45:30

  Osman abi, geçmişteki güzel günleri ve cemaatin birlikteliğini, yine kendi üslupunuzla iyi anlatmışsınız. Lakin, dikkatle iki defa daha okudum, yalnız yazıyı bitiriş sitiliniz biraz garip olmuş gibi.

 • Cafer Tayer İŞLER

  27.7.2021 11:45:32

  Allahrazıolsun abi, elinize, dilinize sağlık. Haddime değil ama naçizane küçük bir katkı. "Ey iman edenler, iman ediniz" "küçükten büyük cihada geçmek", veda hutbesi... vs. vs... İkazlar hep inananlara... İhlas, uhuvvet, hizmet rehberi de aynı şekilde hizmet hadimlerine ikazlar... Maalesef ikaz edindiğimiz yerden kan kaybı devam ediyor... Biz dahi biz dahi bismillah diyip, nefsimize yönelmedikçe, nefsimizi ıslah etmedikçe daha çok tokatlar yeneceksin, Rabbim uyanmak, iman ve ihlas nasip etsin

 • Ömer arcok

  27.7.2021 09:04:59

  Çok önemli bir konu işlenmiş cemaatte böyle ayrılıkların tek yararı bir sebeple devam ettiği cemaatine küsen bir kardeşimizin bir başka nur camaatini tercih ederek yine nur dairesinde kalması.Tum nur camaatini birleşmesi mümkün gorulmedigine göre gönlümüz istiyor ki'yilda bir kaç kez agbeyler bir araya gelip meşveret etseler çok iyi olur belki yapılıyordur....siyaset sadece araç olabilir amaç haline dönüştürülmemeli Allah razı olsun güncel bir konu islenmis

 • Hüseyin

  27.7.2021 07:02:03

  Osman kardeş, Allah razı olsun. Güzel bir mevzuyu yazmışsın gene. Hem de ne güzel. Yazdıklarından 60 sene evveline gittim . Hakkattende ne güzel günlerdi o günler. O zaman samimi bir kardeş gibi olanlar, şimdi nerdeyse birbirine yabancı olmuş. Biraz daha o zamanları yazsaydın dahamı iyi olurdu

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı