"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Neyyire El-Sabah’tan Greta Thunberg’e

Şükrü BULUT
11 Ekim 2019, Cuma
Maksadımız; zihinleri berrak ve zamanları çok kıymetli okuyucularımıza, magazin bilgi ve haber vermek, elbette değil…

Fakat çoğu kez hakim cereyanlar; meşum fikir ve icraatlarını sergilemeden önce gayet masum örtüler hazırlarlar. Efkâr-ı amme o masum görünen manzaralara bakarken, global aktörler de söz konusu örtülerin arkasında yapacaklarını yaparlar. Ve kamuoyu uyandığında, artık vakit çok geçtir.

Son zamanlarda “manipülasyon” kelimesini sıkça işitiyor veya okuyoruz. Türkçede ”yönlendirme, düzenbazlık, sahtekârlık, iğfal, kandırma, uyutma, alâvere veya entrika” manalarına da gelen bu Latince kelime çok manaları karşılayınca fazlaca kullanılıyor. Bu mananın insanlığın sosyal hayatı kadar eski olduğunu da söyleyebiliriz. Toplumu idarede esas olan “ efkâr-ı ammeyi” kandırarak iş yapmanın bu usûlü, tarih boyunca kullanılagelmiş. Denilebilir ki, mazideki bütün ihtilâl, karmaşa ve devrimlerin arefesinde öyle veya böyle bir manipülasyon mevcuttur.

Tarihî örnekleri çoktur. Troçki’nin yetiştirmesi militanın Avusturya Prensi’ni öldürmesiyle 1. Dünya Savaşı’nın başlaması, Şükrü Kaya ve ekibince tezgâhlanan 31 Mart öncesi olayları, bizdeki 12 Eylül İhtilâli’nin olgunlaşması için sokakta kırılan beş bin gencimiz, Çevik Bir ile Bekir Yıldız’ın aktörlük yaptıkları 28 Şubat arefesi, meşhur BOP fitnesinin düğmesi hükmündeki “İKİZ KULELERİN” yıktırılması ve daha yüzlerce tarihî manipülasyon…

Başlığımızdaki Greta’yı tanımayan ve bilmeyenlere kısaca takdim edelim. On altısındaki bu İsveçli kızımız, global sermayenin önemli sorumlularından Al-Gore’un elinden on üç yaşında iken “iklim aktivisti” madalyası almış. Sonra şöhretin merdivenlerinden yukarıya doğru yürümüş: 2018 BM İklim Konferansında, Avrupa Parlamentosu’nda, daha birçok uluslar arası konferansın kürsülerinde dünyaya hitap ettiktikten sonra; nihayet geçen Eylül’de BM Genel Kurulu’nda bütün dünya liderlerine hitap etti ve onları dünya ikliminin değişmesinden sorumlu tutarak adeta fırçaladı. Global sermayedarların himayesindeki Greta, birçok insanımızı tedirgin ettiği gibi, bizi de, başka felâketleri görmemize engel olabilir düşüncesiyle endişeye sevk ediyor. Al Gore veya Goldman Sachs ile irtibatlı STK’ların yardımıyla sahne tutan Greta’nın 1 söylediği gerçeklerin neyi örttüğü merakı, ister istemez birçok insanda uyanıyor. Bildiğiniz gibi manipülasyonların halka bakan yüzleri gerçeklerle örtülüdür. Fakat sahne arkasında hazırlananlar, genellikle gösterilenlerle tam bir tenakuz teşkil ederler. Hele bu iğfal ve aldatmacalar bilim ve teknoloji ile de paketlenmişse, efkâr-ı amme onu belki de yıllar sonra anlayacak. Hakikati takip etmeyen yüz milyonlar da, “yalanlarla “ ömürlerini bitireceklerdir. 

Neoliberal sermayenin elinden tutup kürsülerde konuşturduğu Greta’nın rolünü önümüzdeki zamanlarda net öğreneceğiz. Fakat çevreyi en çok kirletenlerin, Amerika ve Avrupa “çevre standartlarından” kaçarak üretimlerini Çin, Hindistan ve Bangladeş’e kaçıran dinozorların” çevreci ve yeşilci” kesilmelerinin hikmeti yalnızca Avrupa demokrasisini zaafa uğratmak üzere “yeşil siyasetlere” destek olmak ile izah edilebilir mi? Yok efendim çevreye zarar veriyor, yasaklansın denilerek yep yeni bir tüketim sahası mı açıyor bu haris insanlar… Geleneksel büyük partileri zaafa uğratıp AB’yi siyasî krizlere sürükleyerek yollarındaki engeli kaldırmak mı istiyorlar… AB düşmanı Neoliberallerin kahramanlarını İsveç’ten seçmeleri de manipülenin bir başka parçası olmalı. Artist bir baba ve opera sanatçısı bir anneden gelen Greta’nın seçiminin de tesadüfi olmadığını anlıyoruz bu arada.

Greta bahsi yüzlerce tedai ile birlikte, Neocon’ların düğmeye bastıkları “Körfez Savaşı” öncesindeki tiyatroyu da hatırlattı bize… Saddam’ı Kuveyt’e ikna edenler; Kuveyt’in Amerika Büyükelçisi’nin on üç yaşındaki kızı Neyyire El-Sabah’a da tıpkı Greta’nın elindeki metne benzer metinler hazırlamışlardı. Onu da tesirli ve dokunaklı konuşmalar için eğitmişlerdi. Kuveyt hastahanelerinde, küvözdeki bebelerin Iraklı askerlerce öldürüldüklerini BM kürsüsünden bütün dünyaya duyurarak dünya kamuoyunu hem BOP’a, hem Saddam’ın infaz sürecine ve hem de “Arap Baharına” hazırlayacaklardı Neyyire’yi siper alanlar… Cehaletle malûl olunca İslâm dünyası ve Asya, Meksika Körfezi’nde petrole bulanmış kuşların görüntülerinden daha nice yalanlara kadar malzemeler çıkarılmıştı Körfez Savaşı’na. Tıpkı Fransalı Yahudi kardeşlerin kurdukları El-Cezire ekranlarından, dünya kamuoyuna gösterilen binlerce yalana kadar.

Greta Thunberg’in söylediklerine katılmamak mümkün değil elbet. Fakat Neoliberal ve Neoconları durduramayan Amerika ve Avrupa, Greta’nın isteklerine hep uzak kalacak. Latin Amerika ve Afrika’yı dehşetli usûllerle sömürürken tüm hayatı tehdit beden bu aç gözlü çete ile baş etmenin biricik yolunun “demokrasi” olduğunu, Al Gore gibi bütün Batılı siyasetçiler biliyorlar. Demokrasi inançları zayıf ve başta mazlûm Çin halkı olmak üzere milyarlarca insanın sömürülmesine göz yumanların, iklim ve çevre için döktükleri gözyaşlarına inanmak elbette mümkün değildir. Bekleyelim, görelim Greta’nın yürüyüşünü…

Dipnot:

1. Hüseyin Vodinalı, Aydınlık, 30.9.2019.

Okunma Sayısı: 1642
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Ahmet Said

  12.10.2019 22:43:05

  Nayyira ile savaşları hazırlayanlar, belki de Greta ile tüketim savaşlarını tetikleyecekler. Ekonomik dar boğazlar, kredi borçları ve geçim sıkıntısıyla burunlarından soluyan insanları yeni kaos ve savaşlar bekliyor olabilir. İnsanlık uyanmadığı takdirde!... Çünkü her iki uçta da kendileri varlar. Hem para köşelerinde ve hem de ezilmişlerin intikamını sokağa taşımada yine kendileri..

 • Nur

  12.10.2019 17:13:18

  Günümüzde savaş meydanı olarak kullanılan medya ve sosyal medya üzerinden dediğiniz gibi ne manipülasyonlar yapılıyor. Amaçlarına ulaşmak için hiç bir şeyi kullanmaktan çekinmeyen bu kutsalsız gruplar görünüşte çok masum, hakkaniyetli ve tüm dünyayı etkileyen bu meseleyi de yine tüm dünya insanlarına ve değerlerine karşı kullanıyorlar. Malesef bu vartalara düşmek özellikle popülasyonun çoğunu oluşturan gençler için çok kolay. Bizi böyle tuzaklardan koruyacak alim insanları okuyabildiğimiz için, elhamdülillah..

 • Ali Tam

  12.10.2019 16:10:31

  1) Sigaranin zararini azaltma namina TÜTÜN BARONLARI "Light" nami altinda ayni markanin "GÜYA" daha az zararli ürününü piyasaya sürdüler. Neticede günde bir pakat sigara icen kisi "LIGHT" verziyonuna gectiginde 2-3 katini tüketmeye basladi. Kilima Kirliligi konusu da benzeri ENDÜSTRI ÜLKELERIN "yakalayin hirsizi" diye Dünya arenalarinda cigirtkanlik yapan figürleri piyasaya sürerek "MALI GÖTÜRDÜKLERINI" görüyoruz. KYOTO kilima protokolünün GÖSTERMELIK PIYES olarak kalacagi persembenin geleceginin carsambadan belli oldugu kadar kesindi.

 • Alper Özcan

  11.10.2019 22:19:33

  Dünyada şer güçlerin oyunlarını senaryolarını objektif olarak veciz bir şekilde ifade eden resmeden makaleyi tavsiye ederim makalenin yazarı Şükrü Bulut kardeşimi tebrik ederim

 • Bahtiyâr Almanya

  11.10.2019 21:14:30

  Tarihe bakinca müstakel anlşılıyor, zira oynanan oyunlar hep aynı, sadece aktörler farklı. Bu yazıyı tebrik etmemek mümkün değil

 • ŞEVKET PAKSOY

  11.10.2019 16:17:15

  Tevafuğa bakınız ki siz bu yazıyı 11 Ekimde yazdınız. 10 Ekim 1990 da Neyyire El-Sabah Kongre İnsan Hakları Komitesi'nde konuşmuş ve Başkan Bush (George W.nun babası) Irak'a askeri harekat için bu açıklamayı sık sık dile getirmişti...Ve arkasından Irak'ta zulüm,katliam,kan ve gözyaşı.... Bakalım bu İsveçli kızımız Greta'nın konuşmalarının arkasından neler gelecek... http://www.hurriyet.com.tr/ilk-korfez-savasini-nayirah-baslatti-135528

 • Zübeyir

  11.10.2019 14:17:20

  Nurun mesleğinde var olan hakikat, ismini vermeden bütün batıl yollarla cihad halindedir. Bu nedenle nurun mesleğini hakiki olarak kavrayan ve bu yolda yürüyen bir nur talebesi, "batıl yolların" hepsine karşı yapılabilecek en iyi hareketi yapıyor diye düşünüyorum. Bugün bir çok dini hareket isim vererek olumsuz bir akıma karşı durma yolunda ilerliyor. Bu Hâkim ismine uygun değildir ve müşkülatlı bir yoldur. Bununla beraber "Müslümanın ferasetli olması" noktasının yukarıda serdettiğim hususla vech-i tevfiki nur penceresinden nasıl yapılabilir, bundan emin değilim. Üstadımız Eski Said Dönemi eserlerinde dürüst gazeteciliği "mürebbiül efkâr" olarak nitelendirmektedir. Zihinsel idmana vesile olduğunuz için teşekkür ederim.

 • Fatma

  11.10.2019 10:00:51

  Harikulede bir yazi olmus ama ne yazikki butun bu oyunlar ne hikmetse hep islam yarim adsi uzerinden oynaniyor cook uanik olmaliyiz heyhatki hep uyutulduk batinin bir takim oyunlariyla

 • Oğuz Yiğiter

  11.10.2019 09:31:50

  Zalimlerin satranç oyunlarını Nur- u Kur'an'la keşfedip deşifr etmek, elbette çok kıymetli. Daha kıymetli olanı, bu erken uyarı sistemlerinin verilerini, yine Nur-u Kur'an reçeteleriyle, bu oyunları boşa çıkaracak, ruh-u aslî'yi harekete geçirebilmek...

 • Abdurrahman KOCAK

  11.10.2019 09:28:16

  Bu gibi manipulasyonlardan yani aldatmalardan kurtulmanın çaresi sayın yazarında bahsettiği gibi insanlığın dünya genelinde demokrasiyi kabul edip hayata geçirmesi, İslam ülkeleri genelindede hakiki İslamiyeti anlayıp demokratik zeminde hayat pratiğine koymakla gerçekleşir.

 • Mustafa Yalçın

  11.10.2019 06:05:27

  Manipülasyonların, beşeriyet ve özellikle Müslümanların üzerindeki tatbikatı her geçen gün artarak devam ediyor. Zalimlerin satranç oyunlarının tezahürü Devletler-Milletler nezdinde olduğu gibi toplumların aile bireylerine kadar hatta doğmamış çocuğun genleri ile dahi oynayıp tahribatın asrımız üzerindeki dehşeti ortada. Göremediğiz kör noktalara ışık tuttuğunuz için Teşekkür ediyoruz.

 • Niyazi N.

  11.10.2019 01:54:37

  Siyasi ve içtimai meselelere de bakarken işin hakikatini görebilmek, asıl maksad ve mahiyetlerini anlamayı gerektiriyor. Bu da daima hadiselerin müteharrik ve hamilerinin dikkatle tetkik edilip bulunmasıyla mümkün oluyor. Şer gürûhu tahribat ve zulümlerini, ekseriyetle masumane ve müsbet görünen ancak dessasane hazırladıkları senaryo, oyun ve manipülasyonlarıyla masum milyonları iğfal edip aldatarak gerçekleştirirler. Muhterem yazar, girift hadiseleri doğru mütalaa etmek, istikametten şaşılmaması ve gafil avlanılmaması için gayet ehemmiyetli bir ikazda bulunuyor herkese. Teşekkürler.

 • Demokrat Avrupa

  11.10.2019 00:44:02

  Oyun içinde oyun, her zaman olduğu gibi, yeterki insanlar uyanmasın. İnsanlar uyanırsa sorgulamalarla beraber hesap vermeler başlıyacağından bütün imkanlar seferber edilerek göz boyamalara ve aldatmacalara devam...

 • Süleyman

  11.10.2019 00:40:07

  Zaten bu kız çocuğun arkasındaki gücün neoliberal oldugunu başka araştırmacılar da söylemeye başladılar.

 • Sultan selim

  11.10.2019 00:10:20

  Arada değişik kostümlerle ve değişik figüranlarla oynanan, ehline bayat acemilere hayretler veren senaryosu çok değişmeden yenilenen oyunlar. Selam ve dualarla

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı