"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Risale-i Nur yayıncılığı ve yeni medya anlayışı

Yeni Asya'dan Size
03 Haziran 2024, Pazartesi
Risale-i Nur Külliyatı, İslâm’ın temel prensiplerini ve evrensel değerleri günümüz insanlarına yorumlayarak, akıllara ve kalplere hitap eden çağdaş bir Kur’ân tefsiridir.

Günümüzde Risale-i Nur yayıncılığı üzerinde faaliyet gösteren kuruluşlar, geleneksel faaliyetlerini  yürütürken, bir yandan da yeni medya anlayışının gereklerine odaklanma zarureti vardır. Ancak  bu şekilde, verilmek istenen mesajın daha geniş kitlelere ulaştırması mümkündür

Yeni medya anlayışının odaklandığı hususlar şunlardır:

Çağa uygun iletişim metodları: Risale-i Nur’un mesajlarını günümüz gençleri ve yetişkinleriyle buluşturmak için dijital platformlardan yararlanılmalıdır. Sosyal medya, bloglar ve dijital kitap formatları gibi modern iletişim araçları, geniş kitlelere ulaşmak için kullanılmalıdır.

Açık ve anlaşılır dil (şerh ve izah): Risale-i Nur eserleri, İslâmî bilgiyi, terminolojik ve kültürel bir dille aktarırken günlük konuşma diline de başvurur. Risale-i Nur’un orijinal lisanı elbette ve mutlaka korunmalıdır. Bununla birlikte yayıncılık sürecinde, hedef kitleyi anlamak ve onların seviyelerine uygun dil kullanımını ihmal etmemek gerekir. Bu da ancak şerh ve izah türünden çalışmalarla olabilir. 

Toplumun ihtiyaçları olan konulara odaklanmak: Risale-i Nur eserlerinin toplumun problemlerine değinen bölümleri, onların ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde vurgulanmalı, özellikle gençlerin ilgisini çekebilecek konulara odaklanılmalıdır.

Eğitim faaliyetleri: Risale-i Nur yayıncılığı sadece kitap basımıyla sınırlı kalmamalıdır. 

Seminerler, konferanslar ve online eğitimler aracılığıyla insanların Risale-i Nur’u daha derinlemesine öğrenmeleri ve anlamaları sağlanmalıdır. Risale-i Nur’un önemli prensiplerini ve mesajlarını anlatan seminerler ve eğitim programları düzenlemek, insanların daha derinlemesine bir anlayışa sahip olmalarını sağlayabilir. Bu seminerler, üniversitelerde, topluluk merkezlerinde veya çeşitli organizasyonlar tarafından düzenlenebilir.

Diyalog ve iletişim: Risale-i Nur yayıncıları, toplumla aktif bir diyalog içinde olmalı ve yöneltilen sorulara açık ve anlaşılır bir dille cevap vermelidir. İnsanların ihtiyaçlarını anlamak ve onlara yardımcı olmak için iletişim kanalları sürekli açık tutmalıdır. Risale-i Nur’un mesajlarını güncel olaylar üzerinden yorumlayarak insanların bu eserleri yakından tanımasını sağlayabiliriz. 

Topluluklar, okuma grupları veya çeşitli sosyal platformlarda paylaşımlar yaparak, Risale-i Nur’un yaklaşımını yaygınlaştırabiliriz.

Farklı hedef kitleler: Risale-i Nur eserleri, her yaş grubuna hitap etmektedir. Bu yüzden yayıncılık stratejileri farklı yaş gruplarına uygun olarak düzenlenmelidir. Gençler, yetişkinler ve  yaşlılar için özel olarak tasarlanmış içerikler geliştirilmeli.

Dijitalleşme ve çevrimiçi yayınlar: Risale-i Nur eserlerini dijital platformlarda daha erişilebilir hale getirmek önemlidir. Bu, e-kitap formatında sunulabilir, çeşitli dijital kitap platformlarına yüklenerek geniş kitlelere ulaşılabilir. Ayrıca, Risale-i Nur’un sesli kitap versiyonları da hazırlanabilir ve popüler podcast platformlarında yayınlanabilir.

Çok dilli yayınlar: Risale-i Nur’un çeşitli dillerde yayınlanması ve böylece uluslararası kitlelere ulaşması önemlidir. Bu, kitapların çevirilerini yapmak ve farklı dillerde basımını sağlamak anlamına gelir. Özellikle İngilizce, Fransızca, Almanca, İspanyolca gibi yaygın dillerdeki çeviriler büyük bir ihtiyacı karşılayabilir.

Görsel pazarlama: Risale-i Nur’un önemli noktalarını vurgulayan, modern ve etkileyici görüntülü içeriklerin oluşturulmasıyla birlikte sosyal medya ve diğer dijital platformlarda pazarlama yapılabilir. Bu, kısa videolar, infografikler, alıntılar gibi konuları içerebilir.

Yukarıda sözü edilen konularla ilgili düşünceleri ve projelerini bizimle paylaşanlarla iş birliğine hazır olduğumuzu ifade ediyor, iletişim kurmalarını bekliyoruz.

***

KAMPANYALI ÇANTA BOY RİSALE SETİ SATIŞTA

Yeni Asya Neşriyat tarafından hazırlanan “Kampanyalı Risale Seti” Pazarlama ve Satış birimimiz  tarafından iki set halinde satışa sunuldu. “Kampanyalı Çanta Boy Risale Seti” 14 kitaptan,  “Medrese-i Yusufiye Seti” ise 15 kitaptan meydana geliyor.

Kampanyalı Çanta Boy Risale Setinde; Gençlik Rehberi, Haşir Risalesi, Sünnet-i Seniyye Risalesi, Hanımlar Rehberi, Âyetü’l-Kübra, Hürriyet Adalet Meşveret, Meyve Risalesi, Hizmet Rehberi, Nur’un İlk  Kapısı, Medrese-i Yusufiye Risalesi, Bediüzzaman Cevap Veriyor, Beyanat ve Tenvirler, Namaz ve Hikmetleri ve Konferans eserleri yer alıyor. Medrese-i Yusufiye Setimizde ise bu kitaplara ilâveten Yeni Asya’nın Manevî Mimarı Zübeyir Gündüzalp adlı eser bulunuyor.

Her iki setimizin içinde yer alan kitaplar tek tek olarak da satılmaktadır. 

Çanta Boy Risale Setinin liste fiyatı (kampanyalı 14 kitap) 1.100,00 TL, Medrese-i Yusufiye Setinin  (kampanyalı 15 kitap) ise 1.150,00 TL’dir.

Mağazalarımızda satışa sunulan setlerimizi www.yeniasyakitap.com’dan da % 25 indirimle satın alabilirsiniz.

Okunma Sayısı: 1628
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • S.topuz

  3.6.2024 19:06:31

  ..."Her bir adam eğer hanesinde dört-beş çoluk çocuğu bulunsa kendi hanesini bir küçük Medrese-i Nuriyeye çevirsin. Eğer yoksa, yalnız ise, çok alâkadar komşularından üç-dört zât birleşsin ve bu heyet bulundukları haneyi küçük bir Medrese-i Nuriye ittihaz etsin. Hiç olmazsa işleri ve vazifeleri olmadığı vakitlerde, beş-on dakika dahi olsa Risale-i Nur'u okumak veya dinlemek veya yazmak cihetiyle bir mikdar meşgul olsalar, hakikî talebe-i ulûmun sevablarına ve şereflerine mazhar oldukları gibi, İhlas Risalesi'nde yazılan beş nevi ibadete de mazhar olurlar. Hakikî ilim talebeleri gibi, onların maişetlerini temin hususundaki âdi muameleleri de bir nevi ibadet hükmüne geçebilir diye kalbe ihtar edildi. Ben de kardeşlerime beyan ediyorum." اَلْبَاقِى هُوَ الْبَاقِى Hasta Kardeşiniz Said Nursî Emirdağ-2 - 104

 • Semanur Tunoğlu

  3.6.2024 13:50:23

  1- Her semtte mutlaka ortaokul ve lise talebelerine yönelik hizmet olmalı. Sadece haftada bir akşam dersanede toplanıp ders dinlemekle olmaz. Çocukları, gençleri kurtarmaya çalışmalıyız. 2- Cemaate gelenlerin kendilerini geliştirecek programlar yapılmalı. Hadis okumaları, kur'an ve tecvit çalışmaları gibi. Bu tür ilimlerle meşguliyet risalei nurlara bağlılığı artıracaktır.

 • HÇeşitcioğlu

  3.6.2024 12:27:53

  Risale-i Nur; gittikçe kapalı devrelerde ve ana eksen tartışma- ayrışmalarla devam edecek.Hz.Yunuz ve Hz. Mevlana gibi umumi ve dağınık duruma düşüyor. Siysetmiyasette yoğunlaşmak yerine; destekli gayretli takımlar; RN u kökten aşılama türetme tekniğiyle; bugünkü selim algılara; dönüştürülüp hayatta karşılığı canlı tutulmalı. Üstadın dediği gibi umudumuz gelecek zamanda Nurların bir program bir proje olması...

 • yılmaz

  3.6.2024 08:59:20

  Eğitim faaliyetleri için önerimi biraz affınıza sığınarak müşevveş yazdım: Değerli abilerim, Özellikle sorgulamanın başladığı ortaokul lise zamanlarında, birde hastalık ölüm gibi olumsuzluklarda yaşanmışsa doğru bir hakikatle karşılaşmayan genç menfi yönlere kaymış , lise ünv. zamanlarında ateist deist vs olabiliyor maalesef .. Sözler kitabının sonuna konulan konferans kitabı gibi, illerimizde yapılan seminervari dersler üniversitelerde kitap imza günleri şeklinde yapılmalı, bir veya bir kaç konuşmacı katılmalı, söyleşi şeklinde iman hakikatleri anlatılmalı, gençlerden gelen sorulara Risale-i Nurdan cevaplar verilmeli.. Tüm bu hizmetler için her ilde Gençlik komisyonları kurulmalı, bu komisyonun iç hizmet olarak daire içindeki gençlere, dış hizmet olarakta lise ünv. gençlerine hizmet etmeli..

 • Abdullah Tunç

  3.6.2024 04:45:28

  Şerh ve izahın nasıl yapıla cağını Üstad'ımız Barla lahikası, 283 veya 284 nolu mektupta açık ve net olarak ifade etmiştir.Şerh Üstad'ın belirttiği şekilde yapılır.Başka bir şekilde değil.İsteyen bu mektuba bakabilir.Bu tarzın haricin de yapılan açıklamalar Risale-i Nur'un şerh ve izahları olamaz, kişilerin anladıkları açıklamalar olur.Bu da o kişileri bağlar .Açıklamalarında hatalar varsa açıklama yapan şah sa ait olur, Risale'ye mal edilemez.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı