"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Bağımsız okuyucu ve net tavrı

Ahmet BATTAL
28 Ağustos 2021, Cumartesi
Beş ay önce gidip alış veriş yaptığımız bir inşaat malzemeleri satış yerine beş gün önce yeniden yolumuz düştü.

Önceki ziyaretimizde işimizle ilgilenen ve işin gereği olarak cep telefonlarımızı karşılıklı kaydettiğimiz satış temsilcisinin, bu ikinci gidişimizde, bize, özel ve hatta hürmetkâr denilebilecek muamelesi hem bizi hem de yanımızdaki dostlarımızı şaşırttı. Zira şahsımıza hürmet etmesi için bir sebep yoktu. 

Zaten öyle de değilmiş. Çok geçmeden mesele anlaşıldı.

Meğer, muhatap olduğumuz beyefendi, telefonumuzdaki WhatsApp uygulamasının “durum” paylaşımından her gün paylaştığımız yazılarımızı düzenli olarak okur hale gelmiş.

Muhatabımız henüz Yeni Asya’nın okuyucusu değil. Sadece şahsen bizim okuyucumuz durumunda. 

Böyle kalmasını elbette istemeyiz. Arzu ederiz ki Yeni Asya’nın düzenli okuyucusu olsun. 

Ve imana hizmet etmek isteyenlerin önünü açan Yeni Asya’nın siyasete istikamet verme ve “siyaseti dinsizliğin aleti olmaktan ve dini siyasetin oyuncağı olmaktan kurtarma” arzusunu gönülden paylaşsın. 

Ve dini mualla ve müberra makamında tutabilme yani dinin hem toplumda görünürlüğünü (şeairi) ve hem de kalplerdeki samimî hükmünü (ihlâsı) muhafaza edebilme” gayretini hakkıyla anlayıp samimiyetle desteklesin. 

Muhatabımızın yaklaşımından Yeni Asya’yı sahiplenenler adına memnun olduk. Bize ayaküstü, ama ciddiyetle söyledikleri önemli idi. 

Şekillendirilmiş özeti şöyle: 

- Yazılarınızı sürekli olarak takip ediyorum. Ders ve ibret alarak okuyorum. 

- Ben …’luyum ve bir anlamda solcu sayılırım. Ama bugünkü solculardan da değilim. Aslında sosyal demokratım demem daha doğru olur. Zaten bence bu sağ-sol ayrımı da çok anlamlı ya da yeterli değil. 

- Yazdıklarınızın altına imzamı atmak isterim. Eleştirilerinizin tümünde haklısınız.

- Sizi ve Gazetenizi medeni cesaretiniz sebebiyle de tebrik ederim. Bu zamanda bu cesaret az bulunur oldu ve gerekli. 

- Devletten uzak durabilen ve bilhassa dini siyasete alet eden dindarların hatalarını onlara gösterip eleştirebilen başka ve hatta alternatif dindarların varlığı bizim gibilere mutluluk ve huzur veriyor…

Aslında bu tür olaylarla zaman zaman ve hatta son zamanlarda sık sık karşılaşıyoruz. Sanıyoruz Yeni Asya’nın diğer yazarları da karşılaşıyordur.

Nitekim bundan iki gün sonra bir kısmı “millî görüşçü” olmakla iftihar eden ve hepsi yakın zamana kadar AKP’ye destek vermiş olan bir kısım muhafazakâr akademisyen dostumuzla sohbet ettik. Hepsi şiddetli ve hatta müfrit muhalif hale gelmiş idi. 

Bunlar şunu gösteriyor:

Menhus 15 Temmuz fitnesinin topluma saldığı büyü çoktan çözülmüş durumda. 

Sis kalkmış, bazı meseleler açığa çıkmaya başlamış. 

Millet bulanık suda balık avlamaya çalışanlardan bıkmış. 

Muhafazakârların dilleri de çözülmüş. Açıktan eleştirebilir hale gelmişler. 

Evet, artık yalnız olmadığımızı hissettiren bütün bu gelişmeler, doğru yolda olduğumuzu ve doğru ilkelere dayanarak yürüdüğümüzü de gösteriyor ve şevkimizi arttırıyor. 

Her işin ve bu gidişin neticesi Allah’a ait. Biz ona karışmayacağız. Ama kendi işimizi de ihmal etmeyeceğiz.

Görevimiz samimî gayret göstermek.

Okunma Sayısı: 1902
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Recep Nuri Kaçmaz

  28.8.2021 15:42:43

  Maşallah.Sizleri tebrik ediyorum.Yazılarinızi her daim sevkle okuyoruz.

 • Emre

  28.8.2021 14:22:52

  Yanlışta ısrar etmemek de büyük bir erdem. Ve o erdemliler çoğalmakta.

 • Arif Altay

  28.8.2021 14:04:12

  Himmetimizi tesanüde hasretmeli, Yeni Asya'ya sataşanlara harcamamalı bence. Belki de sahte olanla has olanın anlaşılması için kader canibinden atılan taşlardır.

 • mustafa

  28.8.2021 13:56:23

  Ahmet hocam sizden ve Yeniasya ekolünün mümtaz temsilcilerden Rabbimiz razı olsun..

 • Abdullah Şahin

  28.8.2021 11:24:52

  Şahs-ı manevi havuzuna su taşıma keyfiyet ve mutluluğu, havuzdakilerin mutluluğuyla birleşince ortaya muhteşem netice ve muvaffakıyetler çıkıyor.Bu azim, idtikamet ve gayret ise, inşallah, sadece ehl-i imanı değil, tüm insanlığı kucaklayarak sulh- u umuminin temini ve fecr-i sadıkın zuhuruna ,ve topyekün beşerin mutluluğuna vesile olacaktır inşallah. Ne mutlu bunda hissesi olan gönül erlerine...

 • Osman Yıldırım

  28.8.2021 09:05:34

  Sayın Battal, toplumda gerçeği gören ve ona göre önceki tavrını gözden geçiren insanları görüyor ve ibretle müşahede ederken yıllarca Risale i nurla iştigal eden ve hatta Yeni Asyayı takip eden bazı zevatın ne gariptir ki Yeni Asyayi fe..ö cülukle suçlayıp Yeni Asyanın muhakkak okuyucuların arasına fitne sokmaya çabaladiklarıni da müşahede etmekteyiz. Tabii dünya imtihan yer olması hasebiyle bu taban tabana zıt hadiselere rastlamak mümkün olurken sizin anlattığınız hadiselerin son zamanlarda sıkça görülmüş olması sevindirici bir durumdur.

 • Ali TAM

  28.8.2021 09:00:30

  Almanya;nın Büyük bir Şehrinde bir Otogaleride otururken sohbete başladığımız bir vatandaşımız konu bir şekilde Risalelere ve Nurculuğa geldiğinde. 'Ben Nurcu değilim ama Yeni Asya yı devamlı okurum, Nurcuların içinde en samimi en çok davasına sadık Nurcuların Yeni Asyacılar olduğunu düşünüyorum' dedi. Bu arkadaş MHP cihetindenmiş!

 • Hüseyin İlhan

  28.8.2021 08:38:16

  Allah razı olsun hocam.

 • Halil İbrahim Karahan

  28.8.2021 04:41:32

  Allah razı olsun

 • Oğuz Yiğiter

  28.8.2021 01:34:55

  Fikrin doğruluğu ve doğru takdimi. Adetullah kanunlarına riayetle, hakta sebat. Özellikle, hakta sebat ve metanet insaf ehli insanların vicdanında eninde sonunda ma'kes buluyor. İbn-i Hacer'i İbn-i Hacer yapan ve ilim dünyasında bir mihenk taşı yapan müthiş sır... Tebrikler, dualar Hocam...

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı