"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Nice 48 yıllara Yeni Asyam

Ali VAPURLU
26 Şubat 2017, Pazar
Asrımızın büyük İslâm âlimi olan Bediüzzaman Said Nursî Hazretleri’nin ilhâm-ı İlâhî ve sünûhat-ı kalbiye olarak bu asrın fehmine, anlayışına bir ders-i maneviyesi, tefsir-i maneviyesi ve i’caz-ı maneviyesi olan Risale-i Nur Külliyatı’nın medyadaki dili ve naşir-i efkârı olan Yeni Asya Gazetemiz 48 yıldır hakkın ve hakikatin yılmaz bir savunucusu olarak, yayın hayatı boyunca pek çok sıkıntılı badireleri atlatarak mücadele ve mücahedesini devam ettirmektedir.

Merhum Zübeyir Gündüzalp Ağabeyin; “Kardeşim Risale-i Nur’un yalnızca imanî bahislerini okumak içtimaî vahdetimizi temin etmez, lahana yaprağı kadar da olsa günlük bir gazeteye ihtiyacımız var“ idealinin bir tezahürü 48 yıl önce Yeni Asya Gazetesi’nin kuruluşuyla gerçekleşmiştir.

Yeni Asya Gazetemiz, Bediüzzaman Said Nursî Hazretleri’nin; “Risale-i Nurlar dünyanın kanun-u esasîsi olacaktır. Kiliselerde, radyolarda, sinemalarda okunacaktır. Bu millet kurtuluşu için her çareye müracaat edecektir, fakat Risale-i Nur’dan başka çare bulamayacaktır” müjdelerinin gereği olarak Risale-i Nur Külliyatı’nın imanî, içtimaî ve siyasî prensiplerini kendine düstur ve rehber ittihaz etmek suretiyle hatt-ı vasat ve hatt-ı istikamet üzere 47 yıldır okuyucularını ifrat ve tefritlerden muhafaza ederek bu günlere kadar getirmiştir.

Yeni Asya Gazetemiz; “Asya’nın bahtının miftahı meşveret ve şûrâdır” hakikatini kendine şiar kabul etmesinin neticesi olarak, bugüne kadar gerçekleşen bütün içtimaî ve siyasî tercihlerinde, zamanın teyit ve tasdikiyle, isabet kaydederek okuyucularının yüzünü yere baktırmamış ve hep haklı çıkartmıştır.

Yeni Asya Gazetemiz; ifrat anlamda “Haydar Ağa! Haydar Ağa!” diyerek birbirlerini göklere çıkaranların anlayışında olmadığı gibi tefrit anlamda da “Haydo! Haydo!” diyerek birbirlerini yerin dibine sokan anlayışta da olmamıştır. Buna karşılık hatt-ı vasattaki “Haydar” diyerek her şeyi olduğu gibi vasfeden muktesit siyaset mesleğini esas almakla beraber, asayişi netice verdiren müsbet iman hizmetini ve müsbet siyaset anlayışını kendisine rehber ittihaz ederek, menfi siyaset anlayışına da bütün hayatı boyunca karşı çıkan Bediüzzaman Said Nursî Hazretleri’nin görüş ve ideallerini kendine hep rehber edinmiştir.

Yeni Asya Gazetemiz; dergileri ve diğer neşriyat hizmetleriyle “Bu zamanda Nurlarla hizmet-i imaniye her tarafta ilânatla ve muhtaç olanların nazar-ı dikkatini celb etmekle olur. İşte hapsimizle Nurlara nazar-ı dikkat celb olunur bir ilânat hükmüne geçer. En ziyade muannid ve muhtaç olanlar onu bulur, imanını kurtarır ve inadı kırılır, tehlikeden kurtulur, Nurun dershanesi genişlenir“ diyen Bediüzzaman Said Nursî Hazretleri’nin ortaya koyduğu bu hakikatin gerçekleşebilmesinin bu zamanda önemli bir vesilesi olmuştur.

Yeni Asya Gazetemiz; yaptığı neşriyat hizmetleriyle, Risale-i Nurların sadeleştirme ihanetine alet edilip ve aynı zamanda da 15 Temmuz fitne hareketinde kullanılanlarla mücadele ettiği gibi, onları bahane ederek Risale-i Nur’u devlet tekeline almak isteyen malûm siyasî zihniyet ile de 666 gün mücadele ederek inayet-i İlâhiye ile Üstadımızın himmeti ile bu büyük musîbetten Risale-i Nur Külliyatı’nın devlet tekelinden kurtulmasında büyük bir hizmete vesile olmuştur..

Yeni Asya Gazetemiz; harici ve dahili fesat ve nifak odaklarının plan ve tezgâhlarıyla dahilde asayişi ihlâl ederek, devletin asayiş kuvvetleriyle mübareze eden Derviş Vahdetî ve Şeyh Said misüllü anlayışlara karşı olduğu gibi 15 Temmuz’da yaşanan kuvvet yoluyla devleti ele geçirme anlayışına da sonuna kadar karşı olmuştur. Bununla beraber bütün bu fitne hareketleri bahane edilerek, yapılan icraatlarda hak ve adalet namına adalet-i mahza anlayışını esas almak yerine adalet-i izafiye anlayışı ile hareket ederek kurunun yanında yaşın da yakıldığı pek çok zulümlere de yine sonuna kadar karşı olmuştur ve karşı olmaya da devam edecektir.

· “Bir millet cehaletle hukukunu bilmezse ehl-i hamiyeti dahi müstebit eder“,

· “İstibdat tahakkümdür, muamele-i keyfiyedir, kuvvete istinat ile cebirdir, rey-i vahittir, su-i istimalata gayet müsait bir zemindir, zulmün temelidir, İnsaniyetin mahisidir.”,

· “İstibdat ne şekilde olursa olsun, isterse meşrûtiyet libasını giysin ve ismini taksın; rastgelsem sille vuracağım.”

· “İşte meşrûtiyet; (işlerde onlarla iştişare et ve onların aralarındaki işleri iştişare iledir) âyet-i kerimelerinin tecellisidir. Ve meşveret-i şer’iyyedir. O vücud-u nûranînin kuvvete bedel, hayatı haktır. Kalbi, marifettir. Lisanı, muhabbettir. Aklı, kanundur, şahıs değildir.”

· “Ekmeksiz yaşarım hürriyetsiz yaşayamam.”

· “Ruh-u meşrûtiyet, Şeriattandır. Hayatı da ondandır.”

· Cumhuriyet ki, adalet ve meşveret ve kanunda inhisar-ı kuvvetten ibarettir.”

· “Riyaset-i şahsiyenin kat’iyyen aleyhindeyim. Reisimiz ancak hükümettir.” O da “yalnız kalb-i millet hükmünde olan meclis-i meb’usan ve fikr-i ümmet makamında olan meşveret-i şer’i ve seyf ve kuvvet-i medeniyet menzilinde bulunan hürriyet-i efkâr o devleti taşıyabilir. Ve idare ve terbiye edebilir.”

Yeni Asya Gazetemiz, Bediüzzaman Said Nursî Hazretleri’nin mezkûr tesbitleri ışığında, kalb-i milleti hükümet olan riyaset-i hükümetin ve meclisin yanında olduğunu ifade ederek, istibdadın her türlüsünün karşısında olmuştur, buna mukabil hürriyetçi parlamenter sistemi esas alan meşrûtiyet-i meşrûanın yani demokratik cumhuri anlayışı esas alan görüş ve düşüncelerin de dellâllığını yapmaktadır.

Başyazarı Bediüzzaman Said Nursî olan; siyasî, içtimaî ve sosyal hadiseler karşısında eğilmeden bükülmeden “Hakkın hatırı âlidir, hiçbir hatıra feda edilmemek gerektir” mefkûresini kendisine ideal kabul etmiş dünyada ve Türkiye’de ikinci bir Yeni Asya yoktur. Öyle ise bu sesin susturulmaması için ona bütün kuvvetimizle sahip çıkmamız gerekmektedir.

Ey Yeni Asyam! 

Kıyamete kadar bu büyük idealini gerçekleştirmede Cenâb-ı Hak seni mansur ve muzaffer eylesin. Amin.

Okunma Sayısı: 2438
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
  (*)

  Namaz Vakitleri

  • İmsak

  • Güneş

  • Öğle

  • İkindi

  • Akşam

  • Yatsı