"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Cemaatler asli vazifelerine dönmeli

Hüseyin GÜLTEKİN
11 Aralık 2023, Pazartesi
Herkes; yalnız ve yalnız kendi aslî vazifeleriyle iştigal etseler; başkalarının hizmet alanlarına girmeden yalnız sorumlu oldukları işlere odaklansalar hem kendileri kazançlı çıkarlar; hem de ülkemiz ve milletimiz rahat eder.

Ülke olarak yaşamakta olduğumuz huzursuzlukların, çatışmaların önemli bir sebebi de bizce, gerek siyasilerin, gerek dinî cemaatlerin sorumlu oldukları vazifelerinin dışında, birbirlerinin hizmet alanlarına girerek boş işlerle iştigal etmeleridir.  

Mesela öncelikle siyasiler ellerini, dine hizmet etmek için yola çıkan cemaatlerin içinden çekebilseler... Onlardan rey devşirmek için, devletin onların hak etmediği bazı maddi imkanlarını önlerine sermeseler... Liyakate bakmadan bazı makam-mevkileri dağıtmasalar... Bütün cemaatlere eşit mesafede durup, aralarına fitne ve ihtilaf sokmaktan şiddetle kaçınabilseler... İnanın hem siyasi partiler rahat eder, hem dinî cemaatler gerektiği şekilde, huzur içinde, dine hizmet vazifesini yerine getirmiş olurlar.

Siyasilerin siyaset ile iştigal etmeleri ne derece önemli ise, dinî cemaatlerin de din-i mübine hizmete önem vermelidirler. Fiilî siyasetten elden geldiği kadar uzak durmalılar.

Her türlü gayr-ı meşruluklara, yalanlara, aldatmalara açık olan siyaset alanlarına giren cemaatlerin birçoğu; orada oynanan ayak oyunlarını, adaletsizlikleri ve zulümleri fark edemezler. “Dine hizmet edeceğiz.” diye, işlenen cinayetlere, zulümlere bilmeden ortak olmak gibi ağır bir vebalin altına girebilirler.

Bilinmelidir ki başa gelmek için dinî değerleri dahi siyasetlerine alet etmekten çekinmeyen siyasiler, cemaatleri de bir yönü ile siyasetlerine alet etmekten çekinmezler. Böyle durumlar hem dinî cemaatlere, hem de, daha da önemlisi dinî değerlere büyük bir zarardır.

Dine hizmet gibi önemli ve paha biçilmez hizmetler tamamen karşılıksız, yalnız ve yalnız rıza-ı İlâhî için yapılır. Herhangi bir dünyevi menfaat veya makam-mevki elde etmek için yapılan hizmetler, bir yönü ile dinî değerleri ve hizmetleri dünyevi menfaatlere alet etmek manasına gelir ki bu çeşit hizmetlerin faydadan ziyade manevi zararı vardır. Bu yönü ile, siyasilerin teklif edecekleri makam-mevkilerden veya maddi imkanlardan cemaatler uzak durmalıdır.

Siyasiler kendilerine kayıtsız destek vermek şartıyla devletin kapılarını cemaatlere açarlar. Bu noktada, tamamen siyasilerin güdümüne girip, onların işledikleri yanlışlara ve hatalara da sessiz kalıp taraftar olmak gibi, durumlarla karşı karşıya kalmak ihtimali vardır ki, maalesef farkında olmadan bu gibi tuzaklara düşülüyor.

Uzaklara gitmeye gerek yok. Bir zamanlar mevcut iktidarla haşir neşir olanların daha sonra suçlu-suçsuz ayırımı yapılmadan âdeta linç edildiğine hep şahit olduk.

Yaşanan bu acı olaydan ibret alıp ders çıkarmayan ve hâlen siyaset yoluyla güya dine hizmet edebilecekleri zehabına kapılarak siyasilerle haşır neşir olanlara ne demeli?  

Malum hadiselerden dinî değerler zarar gördü. Siyasiler hiçbir hata olmamış gibi “Aldanmışız” mealinde şeyler söyleyerek işin içinden çıktılar. 

Okunma Sayısı: 2165
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • İlvan Hepkul

  12.12.2023 11:04:12

  Bir zamanlar mevcut iktidarla haşir neşir olanların daha sonra suçlu-suçsuz ayırımı yapılmadan âdeta linç edildiğine hep şahit olduk. Yaşanan bu acı olaydan ibret alıp ders çıkarmayan ve hâlen siyaset yoluyla güya dine hizmet edebilecekleri zehabına kapılarak siyasilerle haşır neşir olanlara ne demeli? Malum hadiselerden dinî değerler zarar gördü. Siyasiler hiçbir hata olmamış gibi “Aldanmışız” mealinde şeyler söyleyerek işin içinden çıktılar.

 • Ayşe

  11.12.2023 21:01:31

  Aysuna hanım sizler tek yanlı düşünüyor, birilerini hep masum görüyorsunuz... Fikrinize saygı duyarım ama asla kabulüm değildir. Sevdiğiniz ve masum gördüğünüz malum camianın mazide siyasal islamcılarla ortaklık kurduklarında Yeni Asya camiasına reva gördüğünü unutmadık... Aklımızla alay etmeyin...

 • Aysuna

  11.12.2023 08:57:36

  Aldanmadılar,aldatmakla iş gördüler..Hem de kimlerle bir olarak...Onları uyaran insanları dinleselerdi ne Suriye bu hale gelirdi ne de ülke...

 • Osman Yıldırım

  11.12.2023 01:56:51

  Geldiğimiz bu noktada en büyük hata ve yanlış dini cemaat ve tarikatlarda.Çünkü bunlar bugunki iktidar ve iktidarın yegane liderini kendilerinin varlık sebebi olarak bilmektedir,adeta o olmazsa kendileride olmaz gibi bir yanlışla karşı karşıyadır,oysaki bu iktidar ve lideri yokken de bu cemaat ve gurur vardı ve çok da güzel hizmetler yapmaktadırlar ancak gele gele öyle bir noktaya girdi ki sa ki bunlar olmazsa bu di i hizmetler olmayacakmış gibi bir duyguya katıldılar. Yani kısacası mededi davalarından değilde iktidardan bekler oldular Bu dini gurup ve tarikatlar bu yanlıştan vazgeçmedikçe de kendi işlerini yapamayacaklar ve verimli bir hizmette olmayacak ve toplumsal ahenk de sağlanıyacaktır.

 • fikretaydoğdu

  11.12.2023 01:06:44

  "Malum hadiselerden dinî değerler zarar gördü. Siyasiler hiçbir hata olmamış gibi “Aldanmışız” mealinde şeyler söyleyerek işin içinden çıktılar." diyorsun da hocam; " Eyvah, aldandık! Şu hayat-ı dünyeviyeyi sabit zannettik. O zan sebebiyle bütün bütün zayi ettik. " mealindeki toplulukta cemaatten insanlar yok mu? Aldananın olduğu yerde elbette aldatan da vardır.Diyorsan ki ; " Müslümanlık nerde bizden geçmiş insanlık bile. Alem aldatmaksa maksat aldanan yok nafile. M.Akif. " herkes aldansa da biz aldanmayız! Allah yeniasya cemaatini insanlık adına aldanan ve aldatanlardan uzak eylesin.Zira aldanan ve aldatanlardan insanlık yoruldu !

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı