"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Zulme ortak olma tehlikesi

Hüseyin GÜLTEKİN
30 Mayıs 2022, Pazartesi
Bir insan durup dururken, birilerinin işlediği suça ortak olur mu? “Öyle şey mi olur! Birilerinin işlediği suça biz neden mesul olalım?” diyebilirsiniz. Ama inancımıza göre bazen başkalarının işledikleri haksızlıklardan, zulümlerden biz de sorumlu olabiliyoruz.

Mesela kuvvetine güvenen bir zalimin, bir mazlumu dövdüğünü görüyorsunuz. Elinizden geliyorsa bu zulme elinizle engel olmanız; buna gücünüz yetmiyorsa hiç değilse buğz etmeniz gerekir. Böyle yapmayıp, mazlumun feryatlarına kulaklarınızı tıkayıp bir de zalime, “Vur vur...” diye tezahüratta bulunuyorsak ”Zulme rıza zulümdür” kaidesince bu zulme ortak oluyoruz demektir.

Hz. Peygamber’in (asm): ”Zımmiye eziyet edenin hasmı benim” beyanlarının gereği olarak değil ehl-i dine, İslam topraklarında yaşayan suçsuz bir gayrimüslime dahi haksız, hukuksuz muamelelerde bulunulamaz. Böyle uygulamaları yapanlara taraftar oluyorsak; bunun dinimizin yasakladığını bilmemiz lazım.

Gayrimüslim bir mazluma dahi haksızlığı, hakareti, zulmü yasaklayan bir dinin mensupları olarak bizler bazen olmadık haksızlıkları, acımasızca zulümleri din kardeşlerimize yapıyoruz. Elimizde güç veya yetki varsa; biçarelere sudan bahanelerle olmadık haksızlıklarda bulunmaktan deyim yerinde ise gurur duyanlar oluyor.

Zalim babamız da olsa; babamızın yaptıklarını tasvip etmemekle beraber onu engellemeye çalışmak, mazlum düşmanımız da olsa ona taraftar çıkmak ve elimizden geldiğince ona yardımcı olmak gerekirken, çoğu zaman bunun tam tersini yapıyoruz. 

Zulmü, haksızlığı yapan kim olursa olsun sesimiz çıkmadığı gibi; yapılan zulümleri, hukuksuzlukları yapanlara taraftar oluyoruz maalesef.

Yüce Allah’ın: “Zalimlere meyletmeyin, yoksa cehennem ateşi size de dokunur...” tehditlerinden haberdar olan siyasileri bir kenara koyalım. Ehl-i dinden, senelerdir hapishanelerde ömür tüketen binlerce mazlumun ahına sessiz kalmak hata değil mi? Maalesef birçok ehl-i din, “Elbette bir suçları, kabahatleri vardır.” gibi faraziyelerle olup bitenlere alkış tutarak, işlenen zulümlere ortak olduklarının dahi farkında değiller.

Yeni Asya, işlenen zulümlere ortak olmamak için, her halükarda mazlumun yanında olmayı prensip edinmiş. Haksızlık yapanlar en yakınlarımız dahi olsa; onların tarafında olmadığımızı münasip lisan ile ifade ediyoruz. Haksızlıklara, zulümlere düçar olanlar düşmanımız da olsalar, onlara yardımcı olmak icap etmez mi? Birileri bu merdane tercihten dolayı rahatsız olup iftiralarda bulunurlarsa tavrımız değişmez inşallah.  

Okunma Sayısı: 2832
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • M. Selim

  30.5.2022 21:31:45

  Allah sizden razı olsun. Yüreğinize ve kaleminize sağlık.

 • S.topuz

  30.5.2022 17:35:56

  Allah c.c Adili Mutlaktır. Kimsenin yaptığı zulüm,haksızlık ve gasbı Hayat Karşılıksız kalmaz. Sabırlı olalım. Duacı olalım. Hangi hal ve şartta olursa olsun, zalimin zulmüne ortak olmayalım. En azınıdan kalben BUĞZ edebilelim?!...Allah islah etsin! Amiiin... Kalbi kırık ANNENİN(...lerin) ve zavallı EVLADIN(...ların) "ANALAR (AĞLARSA ANAM AĞLAR,GERİSİ YALAN AĞLAR) ACIKLI GÜNÜ!? Hayırlı mı olsun? Yoksa ne olsun??? Daha ne olmasını beklıyorsunuz? Başımıza kar yerine TAŞ YAĞMASINI MI?! Kalben olsun BUĞZ edin şunlara da, daha büyük bela ve musibetlerden halas olalım. Ya RABBEL ALEMİN, YARDIM ET CÜMLEMİZE!... Allah c.c , sonumuzu HAYIR eylesin inşaallah.

 • Hacı Ahmet

  30.5.2022 14:21:53

  Dünya savaşında yapılan zulümlerle kalben taraftar olanların akibetini eşsiz insan haber etmiş. Hepimiz biliyoruz eserlerinde de okuyoruz. Fitnenin yalanın iftiranın kol gezdiği ne ahir zamanı onuda geçtik ŞU BETER ZAMANDA ne insanı bir insan olarak bir kediye , köpeğe, kuşa bile yapılan zulme kesinlikle kalben taraftar olamayiź. Olmayız.

 • Necati

  30.5.2022 06:54:48

  Zülme rıza zulümdür. Zulmü kim yaparsa yapsın, kime yapılırsa yapılsın bu hüküm değişmez Bu zamanda öyle büyük zulümler, haksızlıklar yapılıyor ki, bir suçlu yüzünden binler, hatta yüzbinlerin hakkı hukuku çiğneniyor. Üsdat Kastamonu Lahikasın da açık net olarak ifade etmiş. "BİR KIMSE KENDI HAKKİNDAN VAZGEÇSE HAKKI VARDIR. BAŞKASININ HAKKİNI HUKUKUNU CİĞNEYEN CANİLERE AFUKÂRANE BAKMAYA HAKKİ YOKTUR ZÜLME ŞERİK OLUR." Bu hakikatları okuyanlar böyle bir büyük guhana girebilir mi?

 • Oğuz Yiğiter

  30.5.2022 04:38:20

  Aslında mesele çok net ve açık. Te'villerle ve "velâ tezirû vâziretün vizre uhra" nehyine rağmen toptancı bir yaklaşımla zulme taraftar olunabiliniyor. Çok tehlikeli bir tercih. Allah korusun. Tebrikler, dualar bu hatırlatmanız için Hocam...

 • Ali R. Yardimoglu

  30.5.2022 01:48:41

  ..o gibi insafsiz bencillere:.....demek sizce sekilcilik ve taklidcilik muteber!!., akil ve vicdani ise prangaya vurdunuz, o hal de, iste, Ayasofya medresenizi de acmis, kibrli и'urcular, artik tapularinizi Guclunun cebine teslim ve emanet edebilirsiniz, zalime fetva veren sizlere yaziklar olsun..... Yazinizi tebrik ederim.

 • Aysuna

  30.5.2022 00:41:59

  Bu yol uzaktır🌷Menzili çoktur🌷Geçidi yoktur🌷Derin sular var🌷 diyerek yola çıkmak ne güzel...Anladık ki insanlar ancak,sizi aynı yerden canları yandıkları zaman anlayacaklar..

 • Aysuna

  30.5.2022 00:38:33

  Allâh razı olsun Hocam🌷Kötü şeylerin,hak eden kötü insanların başına geleceğine inanmak isteriz.Hakikatte ise her şey,herkesin başına gelebilecek birer imtihandır.

 • Osman Yıldırım

  30.5.2022 00:29:14

  Hüseyin Hocam, iyi doğru diyorsunuz da bu haksızlıkları ve zulümleri yapan şahıs eğer imamhatipli dindar ve ümmetin lideri ise o zamandaki yaptıklarına karşı çıkacağız. Olurmuş öyle birsey o herşeyin en iyisini bilir eğer o birine bir şey yapmışsa bir bildiği vardır ümmetin lideri yanlış yapacak değilim. Sonra ona karşı çıkarsak onun yerine kim gelecek o yeri kim doldurabilir. Siz şaka yapıyorsunuz galiba REİS hiç yanlış iş yapardı durduk yerde kimseye zulmedermi? Asla o ne yaparsa herkesin başının üstünde yeri var. Yoksa maazallah Reisin yerini nasıl doldurabilirim. Selam ve saygılar.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı