"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

15-20 Temmuz yargısı için çöküş başladı

Kâzım GÜLEÇYÜZ
15 Aralık 2021, Çarşamba
Yol açtığı görülmemiş hukuksuzluklarla tarihe geçecek olan 15-20 Temmuz sürecindeki hukuksuz tutuklama ve mahkûmiyet kararlarının en önemli “dayanak”larından biri olarak kullanılan Bylock için Türk hükümetine yönelttiği okkalı sorular geçtiğimiz Mart ayının ilk günlerinde gündeme gelen AİHM’in, bilâhare Bylock sebebiyle ihraç edilip tutuklanmış bir polisin başvurusunda esasa dair verdiği kararı daha önce de konu etmiştik.

Kayıtlara Akgün-Türkiye kararı olarak geçen ve itirazların reddiyle kesinleşen kararında AİHM, münhasıran Bylock gerekçeli bir tutuklamayla Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin “özgürlük ve güvenlik hakkı”na dair 3 ayrı fıkrasının ihlal edildiğine hükmetmişti.

Ardından AİHM, 15 Temmuz sonrası aralarında Yargıtay ve Danıştay üyelerinin de bulunduğu 427 hâkim ve savcı hakkında verilen tutuklama kararlarının da özgürlük ve güvenlik hakkını ihlal ettiğine ve her başvurucuya 5 bin euro ödenmesine karar verdi. 

Ve bu kararla, söz konusu yargı mensuplarına yönelik tutuklama kararlarının kanunla öngörülmediği, hukukun üstünlüğü ilkesine aykırı ve keyfî olduğu tesbit edilmiş oldu.

Derken, AİHM’den bir karar daha çıktı:

Sosyal medya üzerinden 17-25 Aralık yolsuzluk operasyonuyla ilgili yorum yapan Yasin Özdemir’e “suçu ve suçluyu övme” gerekçesiyle verilen cezayı haksız bulan mahkeme, gerekçeli kararında, “2016 yılındaki başarısız askerî darbenin ardından başvurucuyu mahkûm etmek için yerel mahkeme tarafından değerlendirmeye alınan yasal düzenlemenin, 2015 yılında ifade edilen görüşler için öngörülemez olduğu”nu kayda geçirmiş oldu.

Ve AİHM 7 Aralık 2021’de açıkladığı bu kararıyla, daha önce “İç hukuk yolları tüketilmedi” gerekçesiyle başvurusunu reddetmiş olduğu Özdemir’e şiddet de içermeyen paylaşımları yüzünden verilen 7 ay 15 gün hapis kararıyla, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin ifade ve düşünce özgürlüğüne ilişkin 10. maddesinin  ihlal edildiğine hükmetti.

Sümeyye Işıkçı tarafından hazırlanan haberini 10.12.2021 tarihli Yeni Asya’da yayınladığımız bu karar için hukukçuların yaptığı yorumların özeti: On binlerce davada verilen mahkûmiyetler de AİHM’den dönebilir.

15-20 Temmuz yargısı için çöküş başladı.

Okunma Sayısı: 8850
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Kubilay

  15.12.2021 16:55:10

  Çok güzel haberler Allah Razı olsun Yeni Asya...

 • İsmail Atak Cebecili

  15.12.2021 13:59:26

  Tebrikler YENİASYA... Yaşadığımız olaylar Hz. Bediüzzaman'ı tasdik ve te'yid ediyor. Gelecek de Hz. Üstad'ı tasdik edecek. Yaşananlar, daha çok Risale-i Nurlara uyulmamasından oldu. Okunsaydı, BSN dinlenseydi, belki de bu sıkıntıların çoğu yaşanmayacaktı. Ama, yaşadık, gördük, Nurları tasdik ettik, artık KADER diyeceğiz. Yapılması gereken Nurları tekrar tekrar, kafa yorarak okumak. Özellikle de MÜNAZARAT'I....

 • Murat

  15.12.2021 11:49:01

  Köklü ağaç ise kökünden çürümüş ise bak hele gör yanından filizi sürecek demektir.

 • Ali ok

  15.12.2021 09:34:58

  Bundan daha önemlisi dine ve dindar'a hayirsevere peygambere Kur'an'a şüphe oluşturdular Türkiye din adına nesiller adına bir husranda.ama umutvariz hizmet ve nur erleri kahramanları Anadolu hayirseverleri var akp gidince hizmetler kaldığı yerden daha gür cuskulu ve hızla devam edecek.ustadimizinarkasinda emirber hizmet erleriyiz.akp den kurtuldugumuzda ortam düzelecek nur ve din hayatı inkişaf edecek.

 • Said

  15.12.2021 07:45:31

  Koskoca ülkede bir tane aklı selim yokmuydu bütün bu hukuksuzluklari görecek. Siz görmez iseniz elbette bir gören oluyur. Kim yaptı ise yanlışı o ödesin tazminatlarını. Niye biz vergimizden ödeyelim. Sen çiğne hukuğu ben ödeyeyim tazminatları yok öyle bir şey.

 • Kenan

  15.12.2021 06:38:34

  Yüzbinlerce kişiye ödenecek olan milyarlarca euro kimin cebinden çıkacak acaba ?

 • Caner

  15.12.2021 00:23:18

  Markaz bankası doları düşüremezmiş sen adaleti ve hukuğu ülkeye getir bak gör ateş mateş kalırmı. Yediniz bitirdiniz ülkeyi.

 • Hacı Ahmet

  15.12.2021 00:19:50

  Bence geri donen dava dosyası 10.000 değil bence 100.000 i bile gececektir. Çünkü elin adamı hukuğa bakıyor. Ben yaptım oldu bittiye bakmıyor.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı