"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Bylock’ta da uyarmıştık

Kâzım GÜLEÇYÜZ
27 Temmuz 2021, Salı
Üç yılı aşkın bir zaman önce “Şu âna kadar 4100 yargı mensubunu ihraç ettik ve ince temizliğe başladık” diyen HSK Başkan Vekili Mehmet Yılmaz ardından şunu söylemişti:

“Allah’tan Bylock çıktı da delil olarak kabul edebileceğimiz bir argüman elde ettik. Yoksa işimiz çok zordu. Delil olmadan nasıl ceza vereceksiniz?”(Akşam, 6 Nisan 2018)

Ve biz de 1 Aralık 2018’de şöyle yazmıştık:

“Delil yok, ama Bylock imdada yetişti!!!

“Ve daha nice insanın canını yaktı...

“İstihbarat ürünü listeler üzerinden...

“İddia ve ithamların mesnedsizliğini ispatlayan belgeleri hiç kaale almayıp ‘Ben sadece MİT’ten gelen listeye bakarım’ diyebilen kimi ‘hâkim’lerin verdiği hukuksuz kararlarla.

“AYM ve Yargıtay’ın ‘Tek başına delil olamaz’ deseler de, işin bu cihetini net bir şekilde ifade etmekten kaçınarak topu ortada bırakmaları (dahası Bylock’a dayalı davalarda verilen çok tartışmalı mahkûmiyet kararlarına vize vermeleri), mağduriyetleri arttırdı.

“Ama Bylock dayatmasında önce Mor Beyin skandalı patlak verdi ve çok sayıda insanın boş yere mağdur edildiği ortaya çıktı. (...)

“Biz bu konuda başından beri dedik ki:

“Bylock bir zamana kadar internetten herkesin indirebildiği bir program. Varlığı tek başına suç delili olmaz. Eğer onunla yapılan yazışmalar darbe ve terör iddiasını ispatlıyorsa tamam. Ama sadece ‘Bylock var’ diye tutuklayıp mahkûm etmek hukuksuzdur.

“Darbeciler WhatsApp’la da yazıştılar! O zaman WhatsApp kullanan herkesi içeri tıkın!!

“Bylock’ta yapılan tam da bu.

“Ve bu saçmalık BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği Keyfî Tutuklamalar Çalışma Grubunun kararlarında da tesbit ve ifade edildi:

‘ByLock, terör örgütü üyeliği suçlamasına dayanak ve yargılama konusu yapılamaz.’

“(https://www.ohchr.org/Documents/Issues/Detention/Opinions/Session82/A_HRC_WGAD_2018_42_AEV.pdf)

“AİHM’den de benzer kararlar gelirse kimse şaşırmasın. Ki, böyle kararların öncü sinyalleri gelmeye başladı bile. O durumda, bunca zamandır içeride Bylock üzerinden nice mağduriyet üretenler ne yapacak? Bir kez daha ‘Bizi bağlamaz’ mı diyecekler, yoksa trilyonluk tazminatları yine millete mi yükletecekler?”

Ve o AİHM kararları gelmeye başladı...

Okunma Sayısı: 7345
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Rasim

  27.7.2021 14:31:39

  Bu konulara değinen az gazeteciden biri olduğunuz için tebrik ve takdir ediyorum.

 • İsmail Atak Cebecili

  27.7.2021 14:23:31

  2.- Ayrıca, bu konuların YENİASYA tarafından dile getirilmesi, gündem yapılması sevindirici bir durum iken, tenkit konusu yapılması da bir vicdan kanatıcı hal olsa gerek.

 • İsmail Atak Cebecili

  27.7.2021 14:23:18

  Milletlerin, onların önünde yer alan insanların, Yöneticilerin, düşünenlerin, başlarına gelen sıkıntıları, problemleri ortak çözüme ulaştırmaları, ulaştırma çabaları; haberleşme ve ulaşım imkanlarının artması ile daha da artmaktadır. Ortak kuruluşlar bu çabaların ürünüdür. AİHM de bunların önemlilerindendir. Ama, neden ve nasılsa, dosya üzerinden karar verildiği halde, Kararlar çok gecikmekte, bazen de konjonktürel olmaktadır. Başörtüsü/türban kararları gibi. Özellikle yasağın, Öğrenim Hürriyetine aykırılığı Kararı beklenirken, yasağı kabul eden kararlar verildi. Bylock vb… kararlar ise, çok geciken Kararlar olmuştur. Yine de bir üst kabul edilen Karar mercii/Mahkeme olarak, Ülkemiz Yargısının önünü açacak Kararlar verilmeye başlanmıştır. Kararların gecikmesi/adalet tecellisinin uzaması, bazı usül kurallarına uyulmaması, savunma hakkının kullandırılmaması, İç Hukuk yollarının tüketilmesi gibi konularda; hala bekleneni verememesi üzerinde düşünülmesi ve çalışılması gereken konulardır.

 • Hüseyin İlhan

  27.7.2021 06:45:45

  Muhalefetin YİD ile yaptırılan işler ve bilhassa KANAL İSTANBUL ihanetini yapacaklara açık açık uyarıp bu işe teşebbüs etmeyin,yarın biz bu ihanet işin parasını ödemeyeceğiz deyince müstemleke valisi edasıyla konuşan akıl ve ruh sağlığı,bedenen tükenmişin SÖKE SÖKE ALIRLAR demesi varya işte TAM BU BYLOCK UCUBELİĞİ ile nahak yere mahkum edilen 15 TEMMUZ BİLMECE MAĞDURLARI 'SÖKE SÖKE MAĞDURİYETLERİNİN BEDELİNİ ALACAK, Ancaak bunu başta RTE-BAHÇELİ,PERİNÇEK ile bu kararlara imza atan sözde hukukçu geçinenelrden olması ile gerektiğine inanıyorum.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı