"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Sessiz milyonların hukuku ve KHK’lar

Kâzım GÜLEÇYÜZ
18 Haziran 2020, Perşembe
Vefatının beşinci yıldönümünde bir kez daha rahmetle yad ettiğimiz merhum 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in adalet ve hukuk noktasındaki duyarlılığını gösteren çok çarpıcı ve manidar örneklerden birini de KHK’lar konusuna yaklaşımında görüyoruz.

1987’de Meclisteki bütçe görüşmelerinde DYP Genel Başkanı olarak yaptığı konuşma:

“Yapacağım ikinci ikaz Kanun Kuvvetindeki  Kararnamelerdir. KHK fikrini eleştiriyor değilim. Çünkü Kanun Kuvvetinde Kararname fikri 1969’da Adalet Partisinin programında mevcuttur. Yalnız, ifrattan tefrite gidilmesini eleştiriyorum.  

“KHK’larla herşeyi halledemezsiniz. Bilhassa kişi haklarıyla ilgili KHK olmaz, olmaması lâzımdır. Temel hakları düzenleyen KHK olmaz. Temel haklar mutlaka Meclislerin işidir. 

“Ayrıca devlet memurlarının, çalışanların haklarını tanzim eden KHK’lar da olmaz. Bunlar kazanılmış hakları zedeleyebilir. 

“Onun içindir ki KHK’ları herşeye teşmil etmekte, herşeye götürmekte yarar yoktur. Bunu sınırlı götürmek lâzımdır. 

“KHK’larda Meclisler yasama yetkilerini kısmen icraya devretmektedirler. 

”KHK’lar daha çok ekonomik faaliyetlerin daha çabuk görülmesi için düşünülmüştür. Öyle de olmalıdır bana göre.  Ama bunu bir toplumun her safhasına teşmil ederseniz o takdirde işin içinden çıkma imkânınız olmaz.

“KHK’ları 1982 Anayasası şöyle tanzim etmiş, KHK çıkar çıkmaz Meclislere sevk olacak. Meclisler bunu öncelikle ve acele olarak konuşacak.”

Demirel bunları söyledikten sonra sözü o günkü duruma getirerek, dönemin merhum Özal başkanlığındaki ANAP hükümeti tarafından 211 KHK çıkarıldığını, 65’inin Mecliste onaylandığını, 2’sinin reddedildiğini, kalan 144’ünün ise icra edildiği halde Meclis onayından geçmediğini belirtiyor ve anayasaya rağmen ortaya çıkan bu durumu eleştiriyor.

Ve devamında şöyle diyor:

“Meclis, içinden çıkardığı hükümete karşı da yerini korumalıdır. Bu müessese sessiz milyonların gözü, kulağı, eli ve ayağıdır. Sessiz milyonların hukukunu korumalıdır.”

KHK’larla nice temel hakların yerle bir edildiği ve bunlar olurken Meclisin esamesinin dahi okunmadığı 15-20 Temmuz OHAL sürecinde de böyle bir sese çok ihtiyaç vardı.

Mağdur ve sessiz milyonların hukukunu savunmak adına...

Okunma Sayısı: 15175
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Sönmez

  19.6.2020 11:59:21

  KHK ile meslekten ihraç edilen biri olarak. Haklarımı elimden aldılar. Bende bu insanlar Allah'a inanıyorlar ise eğer kul hakkimi helal etmiyorum.

 • Hüseyin İlhan

  19.6.2020 01:19:10

  Merhum DEMİREL ecdadın ilk payitahtı olan Bursa'mızın tarihi ve alem-i islamdaki 5.makamdaki camii olan ULUCAMİİ halılarını yeniletmiştir.Ancak bunu alayı-vala etmemiş,rızai ilahi için yaptığından çok az Bursa'lı bilmektedir. Birde dini istismar edenlerin reklam olan birçok fiillerine bakınız ve aradaki sıklet farkını görebilirsiniz.

 • Hayri

  18.6.2020 22:08:49

  Evet Demirel bir devlet adamı idi fakat 28 şubatta duruşu ve başörtüsündeki tutumunu nasıl değerlendiriyorsunuz saygılar elinize sağlık

 • Hüseyin İlhan

  18.6.2020 17:05:56

  Merhum Demirel ülkemizin talihsiz siyasetçisidir.Şöyle bir düşünüyorumda bugünkü iktidara sahip çıkıldığı kadar merhuma sahip çıkılsa,onun icraatlarına absürtce karşı çıkanlara bakın birde şimdikilerin absürt işlerine yanlış diyenlere bakın. AKPMHP bugünkü muhalefeti öpsünlerde başının üstüne koysunlar. Boğaz köprüsüne,Hes'lere karşı çıkan,SSCB meftunu,eli silahlı kardeş kanı döken anarşistleri savunanlar,darbe tezgahında olanlara nerede şimdi ise mevcut iktidarın a'dan z'ye yanlışlarına sağduyulu davranıp ikaz eden ve hak-hukuk-adalete davet edenler nerede. Kısaca 1950 öncesinin iktidarı ile şimdikinin arasında nüans farkı ve isim farkı var. Hatta dini istismar ve yozlaştırmada içimizdeki kurt.

 • Kürşat

  18.6.2020 15:30:30

  Doğruluğuna, dürüstlüğüne, hayırlı işler yaptığına şahitlik edilen insanlar, yalan ve iftiralar ile linç edilirken sessiz kalandan daha vefasız ve vicdansız kim olabilir. Kim olduklarını tarih yazacaktır. Veyl olsun.

 • Abdurrahman

  18.6.2020 13:24:49

  Merhum Demirel gerçekten farklı bir devlet ve silyaset adamı olduğunu burdanda görmekteyiz.KHK lar ile ilgili tespitleri mükemmel. Allah rahmet eylesin...

 • Mizan

  18.6.2020 09:22:33

  Artık cesaretli , tahammūllū ve adaletli liderler kalmadi herkes haklınin ve mağdurun yanında değilde gücün yanında kalmayı tercih etti elbette bunun da bir bedeli olacak mahkeme ı kübrada, Allahim senin rizan icin, mazlum un ve mağdurun yanında olabilmeyi nasip etsin.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı