"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

İkinci Avrupa atakta… ve… Birinci Avrupa teyakkuzda…

Şükrü BULUT
31 Ocak 2022, Pazartesi
Birinci ve İkinci Avrupa tabirlerinin, Bediüzzaman Said Nursî’ye ait olduğunu biliyoruz.

Hz. İsa‘ya (as) inanmış, insanî değerleri esas almış, dünyada barış ve medeniyeti prensip olarak benimsemiş Batı dünyasına, toptan Birinci Avrupa diyorlar. Genellikle Müslümanlar ile ittifak ve barış içinde yaşamayı amaç edinmiştir, bu Mesihi Avrupa… İkinci Avrupa’dan kasıt ise; bütün semavî dinlere ve insanî değerlere savaş açarken; kullandığı sloganlarla dünya kamuoyunu yanıltan saldırgan, emperyalist ve dinsiz Avrupa… Allah’a inanmadığı gibi, yaratılışın temel prensiplerini gelişen teknoloji ile müdahale eden, menfaatini umumun zararında arayan, insanlığın fıtrî sosyal, fizikî ve biyolojik yapılarını tahribe çalışan bu Avrupa’nın karşısına Müslümanların yalnız başlarına çıkamayacaklarını ve mutlaka Birinci Avrupa ile ittifak halinde çıkmaları gerektiğini de Said Nursî eserlerinde genişçe izah ediyorlar. Bediüzzaman’a göre bu keskin ve derin ayrımı gerçekleştiren hadisenin, Birinci Dünya Savaşı olduğunu da yazıyorlar. Hatta İkinci Dünya Savaşı’nın en büyük sebebi olarak, dinsizlerin ve emperyalistlerin başlattığı Birinci Dünya Savaşı olduğunu, Asa-yı Musa isimli eserlerinde ifade ediyorlar. Diplomasi ve tarih araştırmacılarımız, 20. Y. Yılın ilk çeyreğinden günümüze doğru dikkatli bir tahlilde bulunsalar; dünya olaylarının Bediüzzaman Hz.lerinin; Kur’ân ve hadis ile işaret ettikleri yörüngede aktığını göreceklerdir.

Koronanın ilk günlerinde, global hegemonyacı veya İkinci Avrupa’nın, salgından dolayı fazla hareket edemeyeceğini yazmıştık. Aynı cereyanın Korona tiyatrosunu en geç Mayıs ayında rafa kaldıracağını açıklaması üzerine, Neoconların öncülük yaptığı savaş taraftarlarının cephelerdeki ısınma haberleri gelmeye başladı. Önceliğinin Rusya olacağını hepimiz biliyoruz. İslâm Coğrafyasında BOP’çuları Şam-ı Şerif önlerinde durduran Rusya’ya; İkinci Avrupalıların diş bilediklerini biliyoruz. Bilhassa Şam-ı Şerif’i koruma ve Libya’nın toprak bütünlüğünü savunma gibi hareketleriyle Putin, Troçkicilerin gazabını çoktan üzerine çekmiş oldu. 

Hatırlarsanız; bu cereyanın dört sene boyunca Trump’a karşı açtıkları mücadelenin özünde de bu vardı. İktidara geldiği günden son demine kadar Trump, dış işleri bakanı ve genel güvenlikten sorumlu generali başta olmak üzere en az elli adamını bu yolda kurban vermişti.

Neoliberallerin önderliğinde giriştikleri maddî engellemeler, ambargolar, karamalar ve renkli ihtilâllerle netice alamayan İkinci Avrupalılar, ülkeyi çepeçevre ablukaya alma girişimlerini Belarus, Ermenistan ve Ukrayna’dan sonra Kazakistan’da gösterdiler. Fakat bu gün, düne hiç benzemiyor. George Bush zamanındaki NATO’yu Trump ile genel sekreter Stoltenberg’in kısmen değiştirdikleri gibi; artık Libya’nın yok edilmesinde ve Afganistan’da cepheye sürdükleri orduları bulmaları iyice zorlaştı. Kaldı ki Fransa-İngiltere arasındaki askerî anlaşmazlıklar ile Almanya’nın derinden derine Neocon’lara “dur!” demesi, enternasyonal ihtilâlcilerin işlerini iyice zora sokmuş görünüyor. Neocon-Neoliberal İttifak’ın Helmuth Kohl’den bu yana Almanya’ya yaptıkları yatırımları biliyorsunuz. Angela Merkel’den günümüzdeki dışişleri bakanına kadar… Söz buraya gelmişken; İkinci Avrupa’nın genellikle hiçbir siyasî parti, STK veya dini cemaat ayırımı yapmaksızın elemanlarını, demokrasiye yönelmiş bütün ülkelerin sosyal yapılarına yerleştirdiğini, tekrar okuyucularımıza hatırlatmış olalım. Onlarca politikacının birer fedaî halinde çalışmaları –ki AB sekreterliğine getirilmiş hanımefendi halâ çalışıyor,- Avrupa Birliği’nin fıtrî duruşunu bozsa da, teslimiyete asla müsait olmadıkları bir vakıa. Çok başarılı ve sevilen donanma kumandanları General Schönberg’in istifaya kadar giden resti, bu hakikati isbat ediyor.

Hem otuza yakın Avrupa ülkelerinin teşkil ettirttikleri Birliğin barışa taraftar olmaları ve hem de NATO’nun üyeleri arasındaki görüş ayrılıkları; ABD’deki Neoconların Kamala Harris önderliğindeki global ihtilâl ve bölgesel savaş projelerini büyük çapta başarısızlığa uğratıyor.

Tahsil, kariyer ve istikballerini Neocon-Neoliberaller aracılığıyla kazandıklarından “kurşun askerlerce” hareket eden siyasetçi ve diplomatların karşılarına; güçlerini “millî devletlerden ve halklardan” alan siyasetçiler dikilince; global rüşvetlerin, bilişim ağların, düşünce enstitülerinin ve dünya milletlerinden alınıp yetiştirilen kadroların da yeterli olmayacağını, İkinci Avrupalılar da şaşkınlık içinde öğrenmiş olacaklar. İşte bu milli refleksin korkusundan olacak ki, ABD başkanına Doğu Avrupa’ya ordu göndermesine bir kısım insanlar mani oluyorlar. Neoliberal basın Ukrayna için savaş tamtamlarını manşete çıkarsa bile, AB komiserleri burada bir savaşın olmayacağı görüşündeler. Türkiye’nin elini-ayağını sıkıca bağlamış Putin’e rağmen AKP hükümetinin, müttefikleri olan neocon’lara verebileceği bir destek şimdilik görünmüyor. Yahudi asıllı savaş tetikçilerinden Vitali, Zelenski ve Sakaşvili; Kiev’de NATO’yu bekleye dursunlar.

Korona sürecinde dünya kapitalinin ekserisini kontrolleri altına alan Davos, Londra ve New York üçgeninin vitrindeki artistleri, büyük rüşvetlerle uyduları haline getirdikleri devlet başkanlarını kıyama dâvet etseler bile, milli devletlerin çoktan uyandıkları gerçeğini kabullenmek zorunda kalacaklar. 

Çokça değişmiş ve şartları başkalaşmış “korona sonrası” dünyamızdaki olayları, İnsaniyet ve İslâmiyet penceresinden takip etmeye inşaallah devam edeceğiz.

Okunma Sayısı: 2466
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Enes kaya

  4.2.2022 00:48:17

  Özellikle Almanya hükümeti Ukrayna konusunda temkinli diplomasi yürütüyorlar. Ukrayna idarecileri de Almanya'nın bu tavrına sıcak bakmıyorlar. Mesihin Avrupası İNŞALLAH galip gelecektir.

 • Recep

  1.2.2022 09:12:24

  Çok önemli tespitlerde bulunmuşsunuz. Artık hiç bir ülkenin yalnız başına savaşı durdurma gücü görünmüyor. Ancak AB gibi birlikler ile işgalci güçler durdurulabilinir.

 • Ö.Ergun

  1.2.2022 09:06:39

  Birinci Avrupa ve çalışmalarınıda yazmanizi bekliyoruz.

 • S.topuz

  31.1.2022 23:53:18

  PUTİNin BARIŞ yolundaki tüm gayret ve çabalarını akim bırakıp,BARIŞ ve Huzur ortamını DİNAMİTLEME gayretindeler. Mesela; Kazakistan,Ukrayna,Gürcistan,Arap baharları,BOP,Aphazya gibi hadiseler. Burada Birinci AVRUPA ile Alem- i Islâm ve Rusya çok dikkatli ve temkinli olmalılar ve ne pahasına olursa olsun,SULH-u UMUMİYİ ve barışı ihya etmelidirler! Aksi halde tüm İNSANLIK tekrar büyük bir Umumi SAVAŞ felaketi ile karşı karşıya gelecektir! Allah muhafaza etsin. Amiiin.

 • S.topuz

  31.1.2022 23:50:42

  İfsad şebekeleri hiç boş durmuyor ve kıyamete kadar da durmayacaklardır! Sovyetler birliğinin çöküşüyle birlikte, insanların kaplerine Sulh- u Umumi'nin geri döneceğine büyük bir ümit doğmuştu. İnsanlık az da olsa savaş havasının dağılmasından dolayı sevinmişti. Işte bu BARIŞ HAVASI'ndan hiç hoşlanmayan SAVAŞ BARONLARI ve SİLLAH TÜCCARLARI ve de BARIŞ DÜSMANLARI, NATOYU da yanıltarak RUSYAYI her köşeden sıkıştırıp (yapılan anlaşmaları yok sayarak), PUTİNi TAHRİK edip,eski iki KUTUPLU, RAKİP ve DÜŞMAN ortamını tekrar canlandırmak için çabalıyorlar

 • Hıdır Yıldırım

  31.1.2022 23:30:45

  Birinci ve ikinci Avrupa'yı net çizgilerle ayırmışsınız. İkinci Avrupa'yı temsil eden zihniyetin zaman içinde yaptığı tahribatları da yeterince anlatmışsınız bu yazınızda. Çok mükemmel bir analiz yapılmış. Sizleri tebrik ediyoruz. İnşallah hakiki İseviler ile müslümanların birlikteliği birçok müsbet gelişme zemini hazırlayacaktır. "İstkbalde en gür sada İslam'ın sadası olacaktır."

 • Zeliha

  31.1.2022 21:47:06

  Aslında onlarda basarmayacakalrini biliyorlar. Ama ne kadar zarar verebilirim diye ince hesap pesindeler. Bizimde uyanık olmamız bütün hilelere karşı İslam'ın kuvvetine ve birinci Avrupa ile ittifaka dayanmamiz gerekiyor.

 • SALİH

  31.1.2022 21:17:07

  İslâm veya Türk dış siyasetinde olup biteni doğru yorumlamak veya çözümlemek için bu tür yazıları ihtiyaç var, Yeni Asya ve yazarlarından Allah razı olsun.

 • Aykan

  31.1.2022 19:27:43

  Tebrikler. Teşekkürler.

 • İ. SEYDA

  31.1.2022 17:46:53

  Risale-i Nur'da "Avrupa" adı altında aynı zamanda bir medeniyetin sorgulanması, eleştirisi, ağır basan yönleri, iyi ve güzel yönleri ayrıntılı bir şekilde izahını bulmaktadır. Bediüzzaman her konuda olduğu gibi Avrupa değerlendirmelerinde de toptancı bir yaklaşım sergilememiş, müsbet yönlerini de ifade etmiştir. Bediüzzaman “Avrupa ikidir” diyor. Biri, İsevîlik din-i hakikîsinden ve İslamdan aldığı feyizle adalet ve hakkaniyete, insanlığa faydalı ilim ve sanatlara hizmet eden; diğeri sefahet ve dalâleti tervic eden Avrupa. Bu iki Avrupa gerek kıtanın kendi içinde, gerek Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın sair yerlerinde kıyasıya mücadele halinde. Önemli olan biz, Birinci Avrupa anlayışının neresindeyiz?

 • Sertaç LÜSER

  31.1.2022 16:39:34

  Hasretle birinci Avrupa ile olan yolculuğumuza başlamayı bekliyoruz.Başka milletlere yolda karışmak için Risale-i Nur'un Kur'an-i metodları tüm insanlığı bekliyor.

 • Hüseyin

  31.1.2022 15:31:09

  (2)Demokrasinin batıda tutunmasında eğitim sisteminin ve düşünürlerin payı çok büyüktür. . Sovyetler birliği komünizmin en güçlü olduğu döneminde bile demokrasinin faziletleri karşısında çöktü ve yenilgiye uğradı.. Bugün komünist çinin kişi başına13000 doları bulan üretim kapasitesi rusyanın doğalgazı olmazsa  demokrasinin  cazibesi  karşısında tutunamazlar .

 • Hüseyin

  31.1.2022 15:30:31

  (1)Demokrasi haklar ve hukuk için toplumların sürekli teyakkuzda olmayı nöbet tutmayı en ufak bir girişimin bile farkında olmalarını ve karşısında durmalarını gerektirir.. Zita hürriyet ve esaretin arasında ince bir çizgi vardir ..hürriyet kaybedildi mi onu geri kazanmak neredeyse imkansızdir geri gelmesi meşakkatlidir  yüzyılları bulabilir .Otoriter ve totaliter sistemler demokrasiyi kişi hak ve hürriyetlerini hazmetmezler kendilerine rakip ve engel olarak görürler..Toplumlar zannederler ki haklar ve  hürriyetler yerli yerinde durur kimse onlara dokunamaz  ilanihaye devam eder.. Eflatundan bu yana 2000 yılları geçen zaman diliminde demokrasi haklar ve hürriyetler defalarca kesintiye uğradı esaretle geçen yıllar hürriyetle geçen yillara göre çok daha uzun ve zorlu bir süreçtir ... Cehalet hürriyetin hakların ve demokrasinin   en büyük düşmanıdır. Bir toplumda cahillerin sayısı her zaman bilgili insanlardan daha çoktur ...

 • Osman

  31.1.2022 13:34:13

  Güzel bir yazı tebrik ederim Bizlerin görevi sulhu umumi için Böl parçala yut diyenlere karşı Muhabbet ve ittifak la hareket Birinci Avrupa’ya destek İttihadı islama çalışmak İnşallah güzel gün ler gelecek

 • Serap

  31.1.2022 13:08:11

  Birinci Avrupa ile İslam dünyasının tevhit çizgisinde buluşacakları kutlu günü bekliyoruz. Allah razı olsun. Kaleminize kuvvet versin Rabbim.

 • Nura

  31.1.2022 12:58:48

  İnsanları, paraya el koyarak fakirliğin kucağına iten çatışmacı gücün mahiyetini anlatan bir yazı bekliyoruz.

 • İhsan

  31.1.2022 12:54:46

  Türkiye Müslümanlarının hipnoz ve sarhoşluğu henüz geçmedi. Şu sosyal medya da hem tembellik ve hem de gevezelik veriyor, müslümanlara. Ümidimiz birinci avrupa.

 • Ahmet Said

  31.1.2022 10:05:54

  Birinci Avrupa ile ikinci Avrupa farkları dünya kamuoylarında kabul edilmediği müddetçe, zihinlerdeki keşmekeşlik ve kalplerdeki ümit eksikliği devam edecek. Nurculara çok büyük görev düşüyor. Tebrik ediyorum.

 • Haşim Özkan

  31.1.2022 09:13:02

  Üzerimize gölgesi düşen şuhur-u selase hürmetine birinci avrupanın galip gelmesini rahmet-i ilahiyyeden niyaz ediyoruz.

 • Ali Yılmazcan

  31.1.2022 08:06:21

  Hocam, harika bir tahlil. İslamın dünyaya yayılmasının önündeki engellerin, yavaş yavaş kalkacağı zamanları hasretle bekliyoruz. Üstadın Kur'ani müjdesinin tahakkuna mani olmaya çalışan, insaniyet düşmanı küresel şer güçlerin, İsevilerle Müslümanların ittifakları ile mağlup olacağı günleri insanlığın görmesini Cenab-ı Hak'tan niyaz ediyoruz.

 • H.ibrahim Karahan

  31.1.2022 04:26:23

  Allah razı olsun

 • Niyazi Nur

  31.1.2022 01:44:07

  İslâmiyetin kuvveti ve müslümanların birinci Avrupa’yla ittifakı şer cephesine karşı tam galebe edecek, zemin yüzünü pisliklerden temizleyecek ve sulh-u umumîyi de temin edecektir, inşaallah..

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı