"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Korona salgınının gölgesinde, Kutsal Doğum kutlamaları…

Şükrü BULUT
24 Aralık 2021, Cuma
Bu gün, günlerden Çarşamba… Avrupa’daki bayram heyecanı iyice sokak ve pazarlara taşmaya başladı… Ve Mesihîlerin bekledikleri “mukaddes doğum” anına, yani 24 Aralık akşamına yalnızca iki gün kaldı…

İslâm beldelerindeki “bayram yeri” geleneğinin Hıristiyanlar’da olduğunu, bu bayramda biraz daha net görebiliyoruz: Weihnachtmarkt… Weihnachtmarkt’ta para, ekonomi ve kazanmaktan önce kültür öne çıkıyor, Almanya’da… Çok orijinal şeyler var, burada… Yiyecekler, gösteriler ve sergiler… Müslümanların da çok merakını celp eden “Bayram Pazarlarına” denk gelirseniz Köln’de, Ren Nehri’nin solunda yer alan tarihî mekânı ziyaret ve izlemenizi tavsiye ederiz… Mesih’in doğum günü kutlamalarının; bize yansıtılmış “noel baba” resim/ figürleri, karlar altındaki ışıl ışıl manzaralar ve birkaç mumdan ibaret olmadığını göreceksiniz. Kırk seneye yakındır takip ettiğimiz ve zaman zaman siz okuyucularımızla paylaştığımız tasvirlere girmeden, bu senenin bir yanıyla buruk ve diğer yanıyla uyanık bayram hazırlıklarına, bir başka adeseden bakmak istiyoruz.

Küresel korona projesini hazırlayan “semavî din karşıtlarının” Hıristiyanlardan ne denli çekindiklerini, henüz işin başlarında ve Donald Trump ile bazı din karşıtı valiler arasındaki tartışmalardan hatırlayacaksınız. Tam kapanma içindeki Amerika’da; kilise ve camilere gitmek isteyenlere verilen özel müsaadeler ve eski başkanın konuşmalarını o günün basınında görebilirsiniz. Hıristiyanlar için bir kilise manası taşıyan Avrupa’daki halkların uyanmamaları ve karşı tedbirlere başvurmamaları istikametinde, Almanya hükümetinin “Kilise hassasiyeti” elbette dikkatlerimizi çekti. 

Korona tedbirleri çerçevesindeki “yeni yaptırımlarını” 28 Aralık’a, yani dini kutlamalardan sonraya almalarının en önemli sebebi de, ”Semavî Din Karşıtlarının” kilise ile karşı karşıya gelmekten çekinmeleri olduğu kanaatindeyiz.

AB içinde dinsizlik ve ahlâksızlığa büyük desteklerde bulunan İngiltere’nin topluluktan ayrılışı, bir cihetiyle AB içindeki misyonlarını zaafa uğrattı. Yine hatırlarsanız; geçen senenin bu günlerinde “korona projesindeki uzatmaları” sağlamak üzere, Londra’da salgının mutasyonunu sahneye çıkarmışlardı. Bu sene de aynı tiyatronun bir başka perdesi veya sahnesi söz konusu Londra’da: Omicron varyantı… Hakkında hâkim medyanın yaptıkları reklâm ve propagandayı yeteri kadar biliyorsunuz. Gel gör ki, kamuoyundaki eski endişeler, korkular ve yanlış bilgilenmelere karşı lâkaytlıklar kaybolmuş. Korona perdesine sarılarak rafa kaldırılan demokrasiyi, halklar sokaklarda sormaya başladılar. Ve cepheler iyice belirginleşmiş, geçmişe nazaran… Korona ile korkutanlar, sorgusuz aşı taraftarları ve kampanyacıları ve nifak ile semavî dinlere hücum edenler aynı hatta bir araya geliyorlar. Yetersiz bilgilenme ve boş vehimlerle karşı tezleri savunanları burada hesaba katmıyoruz.

Hıristiyanlık Âleminin bu bayram arefesinde dikkatimizi çeken en önemli husus; onların fıtrata, demokrasiye ve temel insanî değerlere karşı çalışan cereyanlara, daha müteyakkız durmalarıdır. Aileyi, dinî değerleri ve Hıristiyanlık geleneklerini aşağılayacak ve itibarsızlaştıracak geçmiş senelerdeki reklâmların da fazlaca medyaya yansımamalarını, biz hayra âlâmet bir işaret olarak görüyoruz. Neoliberal Marksistlerin corona öncesinde İslâm veya Araplar aleyhindeki telkinatlarının hem siyaset ve hem de medyada itibar görmemesini de ayrıca vurgulamakta fayda görüyoruz.

Almanya’da, bu günlerde öne çıkan ve çokça konuşulan konuların başında, salgın bahanesiyle temel hak ve hürriyetlere getirilen kısıtlamalar ve sorgulamalar geliyor, gibi... Olayları henüz takibe başlayan gençlerden herkese kadar bu mevzu, mantıkî çerçevesiyle sosyal medya ve diğer sohbetlerde ele alınıyor. Sorgulama süreci devam ettikçe, dünyayı değiştirmek iddiasındaki malûm sermaye çevresi ve global dinsizlik cereyanının mahiyetleri inşaallah ortaya çıkacaktır, ümidindeyiz. Hıristiyan ve hürriyetperver Avrupalıların bu husustaki intibahlarına, Müslümanların bilimsel katkılarda bulunduklarına, bize ulaşan sosyal paylaşımlardan da anlıyoruz. Daha önce siyasilerin telkinleriyle İslâm aleyhinde düşünen veya en azından lâkayt kalan Avrupalıların, Müslümanlarla birlikte hareket meyillerine de buralarda şahit olmaktayız.

Bediüzzaman’ın 1930’ların başında haber verdiği Kur’ânî hakikatin siluetini, artık Hıristiyanlık dünyası da görmeye başladı… Yedi başlı bir ejderha gibi inananların imanlarına, nesillerine, fıtrat kanunlarına ve dünya barışına musallat olmuş “global saldırgan materyalist cereyanına karşı”, Müslümanlar olmaksızın tek başlarına mukavemet edemeyeceklerini anlamaya başladıklarını düşünüyoruz. Semavî dinlerdeki ittifak olmadan, siyaset ile netice alınamayacağını, AB içindeki çatışmalardan da anlaşılmış görünüyor.

Okunma Sayısı: 1422
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Nisan

  25.12.2021 14:45:00

  Hristiyanlar tarih boyunca bayramlarımızı tebrik ettiler ve bayram sofralarımıza oturdular. Annelerimiz tarih boyunca ermeni-rum komşularımızla bayramlık aşlarını ve ketelerini paylaştıkar. Bunlar ne kadar çabuk unutuldu..

 • Nura

  24.12.2021 22:20:42

  Dünyamızın karşılaştığı proplemleri hem para ve hem de teknoloji olarak Avrupasız çözmek mümkün mü?

 • Sayhanur

  24.12.2021 22:02:33

  Müslüman-hristiyan ittifakını anlayamayanlar, zihnen mazide kalmış kişilerdir. Cehalet sıradan bir hastalık değilmiş...

 • Osman

  24.12.2021 21:10:30

  İnşallah Avrupa birliği uyanır İslamla ittifak eder Küresel ci zındıka komiteleri Bertaraf olur Uyanık olup bu oyunları bozabiliriz İsteyen aşı olur isteyen olmaz Niçin dayatma var ve niçin aşı olmayanların özgürlükleri kısıtlanır Eğer bu özgürlük kıstlamalarına karşı koymazsak herkes köle olur

 • zeliha

  24.12.2021 15:40:09

  Allah razı olsun. hadiseler ve tespitler ışığında zamanın tefsirini okuyoruz kaleminizden. Arkada ne plan çeviriyorlar biz tam olarak bilemiyoruz. Ama yazdıklarınızdan anlaşılıyor ki gazetemiz ve yazarları yine ne kadar önemli vazife yapıyor tekrar anlıyoruz. Risale-i Nurun medyadaki dili yeni asya iyi ki var. Tebrik ediyorum. Zındıka bu kadar mı etkili ,gerçekten müslümanların ne kadar aldanıp ve ne kadar aldattıklarını bir daha görüp esef ediyorum. Allah bir an önce uyanmayı nasip etsin.Semavi dinleri de ittifakda muvaffak etsin.

 • Hüseyin

  24.12.2021 14:23:16

  (2)Aşı karşıtlığı sadece aşıya değil haksızlığa moderniteye yalnızlığa yoksulluğa antidemokratik uygulamalara ve dayatmalara karşı bir isyandır..

 • Hüseyin

  24.12.2021 14:22:41

  (1)Pandemi sürecinde  aşı çeşitleri ortaya çıkar çıkmaz dünyanın hemen hemen her tarafında coranavirüs aşılarına karşı çeşitli dinlerden fikirlerden ırklardan insanları grupları asla bir araya gelemezler denilenleri tepkiselleri karşıtları marjinalleri bir araya getirdi.. Dünyanın dört bir yanında yapılan aşı karşıtı  gösterilerde çeşitli insan profillerini sembolleri retorik olarak da eylem farklılıkları olarak da  aynı alanda bir amaç etrafında  görmek mümkün .. Küreselleşmenin dozu artıkça virüs canlar aldıkça geride   kıyamet sahnesi görünümünde çeşitli insan manzaraları yaşanıyor.. Bir yandan ekonomik buhran be geçim şartlarının gün geçtikçe  zorlaşması bir yandan modern yaşamın yalnızlaştırdığı insanlar bir yandan yaşanan vicdansızlıklar ve adaletsizlikler bölgesel çatışmalar iklim değişikliği kuraklık gıdaya erişimde zorluklar işsizlik göç İnsanları aşı karşıtlığı temelinde bir araya getirdi.

 • metin tezcan

  24.12.2021 12:44:04

  Dunya guzel olaylara gebe,bu ahirzamanda bu kadar kaoslar,musibetler icinde;İnsanlik için iyi ve güzel şeyler Allah ın bir lütfu olarak meydana geliyor ve gelecek gibi, Allah süfyan ve deccal a karsi görevlendirdiği ,Mehdi i Al i Resul u as. ve Isa as. ı kutsal davalarinda en yakin zaman da Muzaffer etsin ve insanligi zalimlerin zulüm, bela ve şerlerinden kurtarsin .Dünyayı da Gülistan a çevirsin inşaallah

 • metin tezcan

  24.12.2021 12:35:02

  Maşaallah, olaylarin tam ortasindan guzel bir yazi,bunun oncelikle Avrupa ve Amerika da Dindar Hristiyan Ruhaniler i ile yüz yüze görüşmelerle kuvvet ve hiz kazanmasina vesile olmak lazim ,mümkün ise bayramlarini tebrik sadedinde ziyaretler bile surece katki saglayabilir ..Allah yardimciniz olsun inşaallah

 • ömer ergün

  24.12.2021 11:57:55

  inşaallah dinsizlere karşı tek Allah'a inananlar bir olur ve birlik olur, neticesinde Sulh-u umumi ve Affı-ı umumi ve ref'i imtiyaz da olur.

 • Sertaç LÜSER

  24.12.2021 09:12:16

  Nesl-i Ati bu hızlı süreçte öyle objektif takipler yapıyor ki, biz bizden önce gelen korku sahnelerini dinlerken onlar içinde oldukları korku duvarlarını yıkacaklar.Zındıka ehli tarafından oluşturulmaya çalışılan korku duvarları öyle bir yıkılacak ki ,üstlerine düştüğünde gözlerini ahiret menzilinde açacaklar.

 • Haydar

  24.12.2021 07:39:04

  Hıristiyanların Noel bayramını taklit eden müslümanlara Allah hidayet versin. “Diğer semavi dinlere mensubu kişilerin, Müslümanlar olmaksızın tek başlarına mukavemet edemeyeceklerini anlamaya başlamalarını temenni ederim .

 • Abdullah bilgin

  24.12.2021 05:26:20

  Sn yazar teşekkürler. Müslümanlar bu diğer semavi dinlerin vicdanlı önderleriyle bir araya gelerek fıtrata dönüş yollarını aramalılar. Üstat bir yol haritası göstermiş aslında. Selam ve dua ile

 • S.topuz

  24.12.2021 04:21:02

  Hristiyan alemi,dinsiz ve materyalist cereyanların,Deccalizm ve Süfyanizmin ve ahlaksızlıkların pençesinden kurtulabilmek için mutlaka çareler arıyorlar. Bunu insan olarak ve içlerinde yaşayarak bizzat görüyoruz,hissediyoruz. Fakat, bu fasid cereyanlar hristiyanların kutsal ve ahlaki değerlerini törpüleyerek bir nevi yok ettiklerinden, oraya göçmen işci ve sığınmaci olarak gelen müslümanlar inşaallah onlara manevi bir güç ve Energie vercektir. İsa a.s. mın ümmetine yardımcı olacak ve oluyorlardır inşaallah.

 • H.ibrahim Karahan

  24.12.2021 02:28:47

  Allah razı olsun

 • Ali İhsan

  24.12.2021 01:01:42

  Mademki ahirzamanda ayrılmamız mağlubiyet ve ittifakımız galibiyettir. Elbette onların da bayramlarını tebrik etmek gerektir.

 • Alaattin Göneş

  24.12.2021 00:44:21

  Korona tedbirleri çerçevesindeki “yeni yaptırımlarını” 28 Aralık’a, yani dini kutlamalardan sonraya almalarının en önemli sebebi de, ”Semavî Din Karşıtlarının” kilise ile karşı karşıya gelmekten çekinmeleri olduğu kanaatindeyiz. Eve bu tesbit çok doğru. Almanya’da yaşayan bir Türk vatandaşı olarak belediye de uyummeclisinde 18 sene görev yaptım. Hiç bir siyasi parti kiliseye aykırı hareket etmediler bunun içinde inan, inanmayan, larda cesaret edip kiliseye söz söylemezlerdi. Kilise HERZAMAN haklı çıkmıştır. Gerçekten bu gücü nereden aldığını çok merak ediyorum.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı