"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Kürtler Bediüzzaman’ı dinlemeli

Şükrü BULUT
22 Ekim 2019, Salı 00:10
Demokrasiyi fıtrat, samimiyet, merdane duruş, açık fikirlilik, adaletperverlik ve insan hakları çerçevesinde değerlendirdiğimizde; millet olarak sosyal yapıları en uygun halk olarak karşımıza çıkar Kürtler.

Said Nursî’nin Münazarat eseri başta olmak üzere, Eski Said döneminde gazetelerde demokrasi ile alakalı yazdığı makalelerini incelediğimizde de bu hakikat ile karşılaşıyoruz. Buradaki eksiklik, demokrasinin mahiyet ve kurallarıyla Kürt halkına doğru biçimde anlatılmamış olmasıdır. 

Bediüzzaman’ın yüz sene önceki misyonunu yüklenecek aydınlarla, Kürt halkının Türkiye’mizdeki bütün Kemalist, Komünist, Mason, Siyasal İslamcı ve ırkçı unsurların rağmına “ demokrasiyi bayraklaştırabileceğine” inanıyorum. Demokrasinin getirisiyle hem dilini, hem kültürünü, hem lokal idaresini ve hem de çocuklarına aktaracağı tarihi şuurunu; emperyalistlerin hakikat dışı yalancı vaadlerinden daha ileriye taşıyabileceklerine, ırkçılık hummasına yakalanmamış Kürtler de inanıyorlar.

Günümüz AB’sindeki otuza yakın devletin, içlerindeki tüm unsurların kimliklerini, bütün renklerini temsil ettikleri gibi, hürriyet ve demokrasiye kavuşulduğu takdirde Azerbaycan, Tacikistan, Afganistan, İran, Irak,Suriye ve Türkiye’deki bütün Kürtler de aynı hak ve özgürlüklere kavuşacaktır. 

Bölgenin çözüm için başka şansı da, yolu da, tercihi de kalmamıştır. Fakat bu çıkış ve çözümüm anahtarının Kürtlerde olduğunu bu sahipsiz millete anlatacak fedakâr ve hamiyetli insanlara olan ihtiyacı anlatmaya çalışıyoruz. Demokrasi meselesinde Kürtler, Şark’ın yüksek dağlarının eteklerinden İstanbul’a gelip meşrutiyetin ilanında Osmanlı’ya pişdarlık yapan Bediüzzaman’ı artık dinlemek zorundadırlar.

Bediüzzaman’ın tabiriyle, ihtiyaç medeniyetin üstadıdır. Bir asrı aşkındır Kürtlerin uğradıkları haksızlıklar, katliamlar, tenkil-tehcirler, vefasızlıklar ve zulümler, onlara demokrasi ihtiyacını o kadar derinden hissettiriyor ki… Bölgenin sair mazlum halklarıyla asla mukayese edilemiyorlar.

Mevzuyu biraz daha açalım. Osmanlı’nın son dönemlerinden itibaren, Kürtler üzerinden bölgede hakimiyet kurmaya çalışan emperyalist milletlerin sayısını belki de unuttunuz: Fransızlar, İngilizler, Ruslar, Amerikalılar ve nihayet Neocon-neoliberal ittifaklarına kadar... 1913 Bitlis Kalkışmasından 1924 hadiselerine kadar… Yalnızca bizde değil. İran, Irak ve Suriye’de de… Humeyni’nin Kirmanşah’ta ve Saddam’ın Halepçe’de yaptıkları katliamlar gibi daha onlarca mezalim…

Burada arz etmek istediğim husus, bunca zulüm, istibdat, haksızlık ve ahde vefasızlıklar Kürtleri demokrasiye daha yaklaştırdı, kanaatindeyiz. Emperyalistlerin bu sahipsiz kavme, hep istiklal ve devlet vaadi ile yanaşmaları, hakikaten iç acıtıcı ve zillet verici bir nokta oluşturdu Kürtlerde...

Çok basit tiyatrolarla bir milleti kandırmanın da sonuna geldik. Sözde Suriye Kürtlerini temsil eden Neocon destekli YPG‘nin, bölgeyi Suriye Ordusuna tesliminde görüldüğü gibi… Sıkça aldandıkları halde hiç aldatmamış bu mert ve dürüst millete emperyalistlerin yaptıkları zulmün artık nihayet bulacağına inanıyorum. Said Nursî’nin dediği gibi; Batı’lı süflörler üfledikçe, bizimkiler oynuyor. İşte İşid tiyatrosu... Bir neferini kaybetmeden bir milyon Müslümanı katleden neoconlar. Kobani’ye yardım tiyatrosu… Topraklarımız üzerinden Rojava’ya “ kukla devlet için” geçiş müsaadesi verdiklerimiz...

Bunca arayıştan sonra; dost görünenlerin bunca ihanetinden sonra Kürtlerin önünde hürriyet ve demokrasiden başka bir seçeneğin kalmadığını düşünüyoruz. Kürtlere efendilik taslayan yöredeki hainlerden hiç bahsetmeyelim. Geçmiş zamanlarda aktardıklarımız ve diğer meslektaşlarımızın yazdıkları, bu meseleyi yeteri kadar açığa çıkarıyor. Şerif Hüseyin ve Boğos Nubar Paşa’dan beri bu emperyalistlerin yalan vaadlerine aldanmanın Kürtlere yaşattığı zilletin sonuna geldiğimizi Avrupa da tasdik ediyor. 

Fotoğraf: Erhan Akkaya

Okunma Sayısı: 2879
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • bilal

  22.10.2019 16:17:40

  yani kısacası Bediüzzamanı bence Türkler çok iyi dinlemeli . Çünkü 1923 TEN BERİ Türklerde frenkmeşrep bir ırkçılık kafatasçılık ve tekçi zihniyetleri vardır. Kürdler sadece insani ulusal ve medeni haklarını talep ediyor. ama maalesef en basit insani haklar özllikle Türk kardeşlerimiz tarafından bile kabul görmüyor

 • zeliha

  22.10.2019 15:15:12

  Kürtlerin demokraside bu kadar önemli rol oynaması çok şeyleri çağrıştırıyor. Ahir zamanın müceddidinin bu bölgeden çıkmış olması,munazaratta kurtlerle mesrutiyeti görüşmesi, osmanlının güvenliğinde kürtlerin önemli görev alması.... gerçekten kürtlerle niye bu kadar uğraşılıyor şimdi daha da anlaşılır oluyor.Allah razı olsun. İnşaallah dediğiniz gibi bu milletin yeter artık deyip Bediiüzzaman hazretlerinin münazaratla ektiği tohumlar meyvelerini verir artık

 • Demokrat Avrupa

  22.10.2019 12:22:36

  Kürtlerin demokrasiyi benimsemeleri "Kemalizm"´in sonu demek oldugunu Süfyaniyet de cok iyi bildigi iyin PKK`yi 80`li yillarda kurarak Türkiye`yi kargasaya ve istikrarsizliga iterek demokrasinin önünü kesmeyi 30 yildan fazla cabaliyor. Deccaliyet de Irak ve Suriye`de kaosun olusmasini saglayarak, orada ki Kürtlerin demokrasiye gecmelerini Kuzey Irak Kürt Bölgesi ve YPG/PYD ile engellemeye calisiyor.

 • İ.Seyda

  22.10.2019 12:16:09

  Kürtlerin huzur ve saadeti Türk kardeşleriyle birlikte olmaktan geçer. Münâzarât’ta “Emin olunuz biz Kürtler başkalarına benzemiyoruz. Yakînen biliyoruz ki, toplum hayatımız Türklerin hayat ve saadetinden neş’et eder.’’ İfadeleri var. Said Nursi, 1908 yılında İstanbul’da bulunan bazı Kürtlere hitaben yaptığı konuşmasında şöyle der: “…hakîki kardeşlerimiz Türklerle ve komşularımızla dost olup el ele vereceğiz. Zîra husûmette fenalık var; husûmete vaktimiz yoktur.’’ 1950’den sonra talebelerinden Muhsin Alev’e söylediği de önemlidir. “Eğer Kürtler İslam milliyetini esas alarak hareket ederlerse, bölücü bir unsur olmak yerine ittihad-ı İslama sebep olacaklardır.” Bediüzzaman İdris-i Bitlisi’nin hareketlerini misal vererek talebelerinden birisine, “Neden Kürtlerin dört devletin topraklarında yayılmış olduklarını biliyor musun?” diye sormuş; talebesi de “Hayır Üstadım, bilmiyorum.” deyince “Çünkü Kürtler gelecekte İslam’ın ittihadına vesile olacaklardır” dediği kayıtlarda vardır.

 • Niyazi N.

  22.10.2019 12:12:26

  Asya kıtasında (hasseten Ortadoğu’da) hür demokrat yönetimler istemeyen zındıka komiteleri, bu emelleri için Kürtleri de kullanıyorlar. Oysa, kıymetli yazarın da belirttiği gibi, yaratılışları itibariyle meyyal oldukları demokrasinin bize ve bölgeye de gelmesinin önünü açmada büyük iş yapabilirler. Verilen vaadler/teklifler ne olursa olsun birileri adına tetikçilik (vekalet savaşı) yapmadan, kendi iç müsbet ve meşru dinamiklerinin rehberliğinde hertürlü şahsi tahakküm ve istibdadı reddederek pek âla yapabilir bunu.

 • Said

  22.10.2019 10:17:45

  Demokrasi samimilik ve dobralık istiyor. Kürtler de kalp insanları olduğundan, istibdat bu insanları durduramaz. Türkiye'nin demokrasiye geçmesinde Kürtlerin önemli rol oynayacağı fikrindeyim. Said Nursi'nin düşünceleri de bu doğrultuda. Başarılar diliyorum.

 • Abdurrahman KOCAK

  22.10.2019 09:59:41

  Çok yerinde tespitler. Hisleri ile hareket edenler hep hüsrana uğradılar. Orta Doğu nun genelinde, Orta doğu nun içinde yaşayan milletlerin özelinde, Bediüzzamanı okuyup anlamaları ve yaşam pratiklerine geçirmeleri tüm meseleleri çözüme kavuşturacaktır ve huzurlu bir Orta Doğuya geçiş olacaktır

 • Nur

  22.10.2019 09:47:12

  Kürtlerin kaderiyle demokrasimizin kaderi ne kadar kaynaşmış ki, AB ve demokrasi düşmanları marksist örgütlerle hem bölgeye, hem kürtlere ve hem de demokrasiye zulüm yapıyorlar. Ellerinize sağlık sayın yazar

 • Fatma

  22.10.2019 09:34:03

  Evet yazilarinizla bir cok konuda aydinlaniyoruz ne garibtirki butun oyunlar kurtler ve turkler uzerinden oynaniyor bediuzzaman hz kurtler hakkindaki gorusu uygulabilirse ancak gercek demokrasi olur

 • Oğuz Yiğiter

  22.10.2019 03:35:33

  Kürtlerin saadetlerinin "Hürriyet-i şer'iyye ve meşrûtiyet-i meşrûa" mânâsındaki demokrasi ile birlikte, "Hakiki Türkler"le tesanüde bağlı olduğunu da ihtar ediyor Hz. Üstad...

 • Güngör

  22.10.2019 01:13:58

  Farklı bir bakış açısı. Kemalistlerden korkmayan kürtlerle demokrasi güzel olur. Yani başlangıç.

 • Davut

  22.10.2019 00:14:37

  Evet, galiba demokrasi de zaruretlerden doğacak. Kürtlerin uğradığı zulüm ve haksızlıklar, bölgede demokrasinin kapısını açtıracak gibi. Bu dobra ve samimi insanların karakterleri zaten demokrasiyle uyuşuyor.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı