"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Putin’den İkinci Avrupa’ya ahlak ve demokrasi dersi

Şükrü BULUT
29 Ekim 2021, Cuma
Çok kıymetli okuyucularımız Yeni Asya’nın şahısları, ancak şahs-ı maneviler çerçevesinde ele aldığını iyi bilirler.

Ahir zaman hadiseleriyle ilgili Efendimizin (asm) mübarek sözlerini tefsir eden Bediüzzaman Hz.lerinin:

“Rus da dinsiz kalamaz. Geri dönüp Hıristiyan da olamaz. Olsa olsa, küfr-ü mutlakı kıran ve hak ve hakikate dayanan ve hüccet ve delile istinad eden ve aklı ve kalbi ikna eden Kur’ân ile bir musalâha veya tâbi olabilir. O vakit dört yüz milyon ehl-i Kur’ân’a kılıç çekemez.” (Emirdağ Lâhikası, s. 311) şeklindeki sözlerini çok duymuşsunuzdur. Said Nursî Hz.leri bu sözleri; mutlak istibdat ile demokrasinin, global dinsizlik ile semavî dinler taraftarlarının veya iki Avrupa’nın ayrışmalarını tamamladığı İkinci Dünya Savaşı sonlarındaki çok partili döneme geçişimizde, talebelerine TBMM deki ilgili  kanun çalışması vesilesiyle mektubunda bildirir. Ayrıca, geçmişte kalan dünya harpleriyle insanlığın ayak bastığı yeni dönemden haber veriyor.

“İki dehşetli Harb-i Umumînin neticesinde beşerde hasıl olan bir intibah-ı kavî ve beşerin tam uyanması cihetiyle, kat’iyen dinsiz bir millet yaşamaz.” (Emirdağ, s. 311)

Bu yazımızda Rusya devlet başkanını şahsı itibariyle değil misyonuyla ele alacağız. 1999’dan günümüze, Boris Jeltsin’den idareyi devraldığı zamanımıza; konumuzu ilgilendiren yüzlerce hadise ve düşüncenin; tarih ve bilgi olarak bu çerçevenin sınırları içinde kaldığını biliyoruz. Bunlardan bazılarından, Risale-i Nur’daki meselelere alâkadarlığı cihetiyle, gazetemizde zaman zaman bahsedilmiştir. Bu yazımızda, yine dar dairede kalarak aktüaliteyi alakadar eden üç-dört noktaya bakmaya çalışacağız.

Üstadımızın 1950’lerden sonra haber verdiği üzere, Rusya’da meydana gelen müsbet değişimin ilk temsilcilerinden olan Putin ile ilgili yazdıklarımız, bazen “şahsî” olarak telakki ediliyor. Üstadımız ise, başka yerlerde de değindiği üzere “Rus milletinin tarihi” bir misyon yüklenerek hem insaniyet, hem İslâmiyet ve hem de demokrasi için güzel karar ve icraatlarda bulunacağını haber veriyorlar.

SOÇİ Valdai geleneksel Uluslararası Tartışma Kulübü’nün dâvetini bir fırsata çeviren Putin’in konuşmasını, farklı perspektiflerle dünya basını duyurmuş oldu. İnsaniyet veya Fıtrat ile savaşını demokrasi olarak “propoganda” eden neoliberallerin yanlış iddia veya düşüncelerine cevap niteliğindeki meşhur konuşmaya Batı’dan doğru-dürüst bir cevap gelmemesi, Putin’i düşünceleriyle birlikte siyasetteki başarısını da sahneye çıkarmış oldu. Almanya’dan Yeşillerin parti başkanı bayan Annalena Baerbock’un cılız itirazı ise ise, kamuoyunda soğuk bir istihzadan öteye geçemedi.

Bir çok Batılı siyasetçinin, global baskı ve sermayeye dayalı siyasî şantajlarıyla “mahiyetini bilmeden” çaldığı LGBT davulunun ne denli manasız ve insaniyet dışı olduğunu Putin ile dünya bir kez daha duydu. On dört yaşındaki kız çocuklarına erkek olmalarını ve erkek çocuklarına kız olmalarını propaganda eden yaklaşımı “gayr-ı insani ve canavarca” olarak niteleyen Putin, çocuklarımızın bir nesil boyu bu yanlışın riskini taşıyacaklarını dinleyicilerine aktarmış. Bazı Avrupalı siyasetçilerin bu yanlışa destek olmalarını veya müsaade etmelerini bir insan suçu olarak değerlendiren PUTİN, ister istemez Avrupa’daki insanî değerler tartışmasını bir kez daha alevlendirmeye başlamış oldu.

Putin yalnızca bir tartışmayı başlatmıyor, bu konuşmasıyla; aynı zamanda 2013’ten bu yana Rusya’nın bu istikametteki çalışmalarının neticelerini de göstermiş oluyor. Söz konusu tarihte LGBT yürüyüşlerini yasaklayan Rus Devlet Başkanı, 2020’de “eşcinsel evliliğin“ yolunu da kanunen kapatmış oldu. Evliliğin, ancak bir kadın ve bir erkek arasında gerçekleşebileceğini hukukî teminat altına aldığı gibi, ebeveyni dışlayarak on dört yaşındaki çocuklara propagandalarla telkin edilen yanlış kararların da;  hem canavarlık ve hem de insan düşmanlığı olduğunu konuşmasının birkaç bölümünde açıklıyor, Putin…

Daha önceki konuşmalarında milletini sevdiğini ve aile olarak milletine sahip çıkacağını belirterek ahlâksızlığın, “DEMOKRASİ PERDESİ” altındaki yayılma istidadına dikkat çekmişti. 1993’e kadar eşcinselliğin kesinlikle yasak ve daha sonra da diğer Avrupa ülkelerinde olduğu gibi “hastalık olarak değerlendirilen eşcinselliğin”, milletine olan maddî-mane- vî zararlardan bahsetmişti, Rusya Devlet başkanı…

Putin’i diktatörlük ve demokrasi düşmanlığıyla ittiham edenlerin Soçi’ ye karşı konuşmamaları, Sivil Marksistlerin LGBT oyunun da tutmadığını gösteriyor, olabilir. 13 Temuz 2021’de, AB’nin sivil Marksist idarelerince insan hakları çerçevesine aldırılan “LGBT HAKLARI” kararlarına tepki gösteren Macaristan, Slovenya, Bulgaristan ve Macaristan gibi ülkeleri de, tezlerine büyük destek veren bu konuşmanın tesirlerini, önümüzdeki haftalarda siyasî beyanlarıyla açıklayacaklardır.

Vladmir Putin’in Soçi konuşmasını tahlile devam edeceğiz, inşaallah…

Okunma Sayısı: 2061
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Haşim Özkan

  5.11.2021 06:15:49

  Üstadımızın işaret ettiği hadise ve olaylar bir bir tahakkuk ediyor.Sizler de daha önceden yapılan bu işaret ve günümüzde ortaya çıkan yansımalarını çok güzel bir şekilde paylaşıyorsunuz.Sizleri can-ı gönülden tebrik ediyoruz aziz dostum.

 • Hıdır Yıldırım

  30.10.2021 22:16:04

  Gerek Avrupa da gerek Rusya da demokrasi, insanlık ve İslam lehine olan gelişmeleri yakından takip eden bir yazar olarak sizleri tebrik ediyoruz. Müsbet gelişmeleri duydukça yıllar önce Bediüzzaman Said Nursi hazretlerinin müjdeli sözlerinin ne kadar geçerli, doğru ve isabetli olduğuna şahit oluyoruz.Evet Rusyaki gelişmeler bunun bir ispatıdır.

 • Zeliha

  30.10.2021 01:18:22

  Bu konu o kadar hassaslaştı ki ,resmin tamamını görmeyen ne Putin'in mahiyetini anlayabilir ne de Putin'in yaptığının nereye gittiğini görebilir. Dünya genelinde insanlık adına yapılan en küçük bir yapıcı bir yaklaşımın ya da yorumun şu çaresiz ahir zaman insanına ne kadar fayda verdiğini görmek için insan olmak yeter. Putin illa ki kendi adına konuşmuyor. O bir şahsı maneviye dahil olduğunu safını belli ediyor. Allah razı olsun sizden , bizi de zaman zaman şupheye düşüren haberler duyuyoruz. Artık siyasal İslam'dan hiç bir anlamda bir fayda beklemiyoruz. Putin'le dostluklarıdan dünyevi faydalar bekleye dursunlar. Bu konuda sessizliklerini devam ettirdikce gadabi ilahiye düçar olacaklar. Fıtratın korunması için hiçbir şey yapmadıkları gibi bozulması için çalışanlara nasıl destek verdiklerini tarih yazarken şimdiki nesil halleriyle ahirette şekvacı olacaklar.

 • Sertaç LÜSER

  29.10.2021 22:34:52

  Gözünü kapayanlara küçük güneşçiklerin yetmediği aşikar,büyük güneş misali her daim dirsek temasında bulundukları kişilerden duysalar belki fark edebilirler fakat inatları yine onları engeller.Evet bizimkilerden bahsediyorum.Bu açıklamaları aslında övündükleri Dünya liderinin yapması gerekirken maalesef durum ortada.Önündeki hakikati görmeyen, içimizden çıkan Bediüzzamana gözkapayan bir düşünce sistemi anca bu kadar işte..

 • İ. Seyda

  29.10.2021 18:04:57

  Elbette en yanlış kişinin bile söyleyebileceği doğru sözler olabilir. Putin'in her söylediği bu açıdan yanlış olamaz. Ünlü Fransız siyaset bilimci Maurice Duverger’in "Seçimle Gelen Krallar" adlı eserinin girişinde, halkın oylarıyla seçilen siyasetçinin yetkileri üzerinde durulur. Rusya’nın gelecek 15 yılı “üst aklın” kurgusuna uygun biçimde “tek adam” idaresi altında geçecek. Demokratik görüntüye rağmen, Putin’in “ebedi lider” olarak her konuda karar verme tekeli devam edecek. Yine de bekleyip görmeli, Putin, "Rus da dinsiz kalamaz" değerlendirmesinin neresinde olacak.

 • Ömer Ergün

  29.10.2021 16:09:24

  Putin demokrasiye inan bir lider olsaydı sözlerinin tesiri olurdu.Dogruyu yanlış biri söylüyor Putin'in problemi ve çelişkisi bu herhalde.

 • Osman

  29.10.2021 14:54:44

  Evet putin güzel söylemiş Fakat o bir diktatör İnşallah Rusya’da uyanıp birinci Avrupa’yla beraber küreselci sermaye Ve şer odakları yıkılır

 • Hüseyin

  29.10.2021 10:38:15

  Şahsı manevi derken tekil şahsın çok ötesinde şahsın etki alanının büyüklüğünü, alanlara ve yıllara hükmeden gücünü, fikrin ya da paradigmanın cemiyete ne derece sirayet ettiğini spesifik olarak karakterize eder. Küreselleşme,dijitalleşme,adaletsizlik,yolsuzluk ve yoksulluk sadece cinsel alanı değil hemen hemen her alanda çürümeye yozlaşmaya tahribata neden oldu.. Bunu önlemenin yolu fıtrata uygun sağlam bir hukuk ve eğitim sistemi, ekonomik ve sosyal adalet,fikir ve inanç hürriyeti, genetiği değiştirilmiş gıdaların yasaklanması olabilir.. Şu da bir gerçek ki olumlu fikirler ya da projeler yanlış yerlerden geldiğinde pek umursanmıyor güç te belli bir yere kadar... Ahlâk ya da ahlaksızlık küresel bir problemdir ...iyi şeyler küre-i arzda kaplumbağa hızında yol alırken kötü şeyler ışık hızında yol alıyor..

 • Mustafa coban

  29.10.2021 10:16:27

  Dünyayi yönettiklerini sanan üç beş milyarderin gözü yalniz para görüyor.maneviyat onlar için bir şey ifade etmiyor.nesillerinin helaki bile onlari ürkütmüyor.insanlik onlar için yalniz tüketici olarak bir mana ifade ediyor.pes dogrusu.insanin kendi organlarini et niyetiyle yemesine benziyor.

 • H.ibrahim Karahan

  29.10.2021 06:20:40

  Allah razı olsun abi

 • selahaddin

  29.10.2021 01:15:27

  Avrupadaki semavi dinlerle deccaliyet savaşı kızışıyor. Nurcular bundan haberdarlar mı.

 • Ahmet Said

  29.10.2021 01:09:11

  Avrupa Birliğini toptan istibdat kazığına bağlamak isteyen sivil marksizme indirilen dehşetli bir tokattır, bu konuşma. Putini alkışlamamak mümkün değil.

 • Demokrat Avrupa

  29.10.2021 01:02:56

  Putin’in insanlık adına bu müsbet çıkışına bizdeki siyasal islamcılar islam ve fıtrat adına tam destek vermeleri gerektiği yerde, bu konuya hiç değinmemeleri, vazifelerini yapmadıklarını gösterdiği gibi, tek kelime ile siyasal islamın iflasın eşiğinde olduğunun işaretidir…Varsınlar siyasal islamcıları destekleyen “Kemalizm” suni olaylarla gündemi saptırmaya çalışsın…Hepsi nafile…En yakın zamanda inşallah insanlık, fıtrat ve İslamiyet galip gelecektir…

 • Ali TAM

  29.10.2021 00:53:32

  1)Putin'in Dünya'ya çok önemli mesajlar verdiği mezkur konuşmasına sonraki yazılarınızda değineceginizi bildiriyorsunuz. Buna rağmen sabırsızca oradan kısa ama çok mühim bir alıntıyı burada zikretmek istedim. " ...Son yıllarda, birçok insan bir Çin atasözünden alıntı yaptı. Çin halkı bilgedir ve bugün hala kullanabileceğimiz birçok düşünür ve değerli düşünceye sahiptirler. İçlerinden biri, bildiğiniz gibi, “Allah değişim çağında yaşamayı esirgesin” diyor. Ama hoşumuza gitsin ya da gitmesin bizler zaten onun içinde yaşıyoruz ve bu değişimler daha derin ve daha temel hale geliyor..."

 • Ali TAM

  29.10.2021 00:53:11

  2)Bu atasözü aynı manayı içermekle beraber dinimizce HELAKET ve FELAKET ASRI AHIRZAMANI tasvir ediyor. Günümüz bu zaman periyodunun bir parçası, Rusya'nın müsbet değişimi bizim için aynı Tiflis'de gelir Medresemi acarim diyen Merhum ve muazzez Üstadimiz Bediüzzaman Said Nursî Hazretlerinin müjdesi kadar kat'i zuhur edeceğine inandığımız bir mes'eledir. Hakikatlere boyun eğerek PUTIN kendi BÜYÜKLÜĞÜNÜ ve RÜŞTÜNÜ TÜM DÜNYAYA İSBAT ETTİĞİ BU KONUŞMA IŞIĞINDA daha çok gündemimizi oluşturacaktır inşaallah.

 • Mehmet Demir

  29.10.2021 00:11:37

  👍

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı