"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Resmî bayramlar ve Kemalizm propagandası

İbrahim ERSOYLU
03 Kasım 2023, Cuma
Darbecilerin hazırladığı Anayasa, kanun, tüzük ve yönetmenliklerin dayatmasıyla başta devlet kurumları olmak üzere, Kemalist medya ve yazarlarının bulunduğu sol kesim, resmî bayramları fırsat bilerek demokrasi yerine hararetle Kemalizm propagandası yapmaya devam etmektedirler.

Bu gayretler, müspet bir sonuç verebilir mi? Bunu bir düşünelim: M. Kemal ve onun ideolojisi olan Kemalizm, 1923’ten 1950’ye kadar Türkiye’nin idaresine tek başına 27 yıl boyunca hâkim olmuştur. Ülkemiz o yıllarda savaşa girmediği halde ilim ve sanatta ilerleyememiş, iddia edilen muasır medeniyet seviyesine çıkamamıştır. Türkiye halkı, o süreçte adalet, hak ve hürriyetlerinden mahrum olarak sefil bir hayat yaşamıştır.

Zira Kemalizm, içinde demokrasi, adalet, insan hak ve hürriyetleri olmayan, manevî ve moral değerleri dışlayan, tek kişinin görüşlerini topluma zoraki dayatan bir ideolojidir.

O süreçte kurulan İstiklâl Mahkemeleri’nde haksız ve hukuksuz yargılamalarla çok sayıda masumun canı yanmış, Şeyh Said ve Dersim olaylarında olduğu gibi az bir grubun hataları gerekçe gösterilerek on binlerce belki de yüz binlerce suçsuz vatandaşın kanı akıtılmıştır ve bu icraatlar Kemalizm adına yapılmıştır. Türkiye toplumu, aradan 100 yıl geçse de bu zulümleri unutmamıştır.

M. Kemal ve ideolojisi geçmişte kalmış ve tarihe mal olmuştur. Onun hakkında değerlendirmeyi tarihçiler yapacaklardır. Onu günümüz Türkiye’sine taşımak ve kurtuluşu onun ilkelerinde görmek ve göstermek nafile bir çabadır, ülkeye zaman ve enerji kaybettirmek demektir.

Günümüz dünyasında demokrasi, adalet, insan hak ve hürriyetleri yükselen ve revaçta olan değerlerdir. Bu değerlerin ortak paydasında birleşen toplumlar ilerlerken, medeniyet ve refahta dünya sıralamasının başında yer almışlardır.

Kemalizm propagandasının diğer bir olumsuz sonucu; sağ cenahta önemli bir ağırlığı olan dindar camianın, bu işten ürkerek dinî değerleri istismar eden dindar kimlikli siyasîlerin kucağına kerhen de olsa sığınmaları ve onlara destek vermeleridir.

Zira bu güçler, “sakın ha bizden desteğinizi kesmeyin. Onlar iktidara gelirlerse sizi dininizden, imanınızdan ederler” diye onları korkutmaktadırlar.

Günümüzde AKP iktidarının, siyasette, ekonomide, ülkenin dinî ve ahlâkî bünyesinde açtığı derin yaralara rağmen hâlâ toplumda önemli destek bulmasının bir sebebi bu Kemalizm dayatmasıdır.

Son söz: Türkiye’nin tek adam rejiminden kurtulup demokrasiye geçerek rahata kavuşması, Ahrar/demokratlarla birlikte sosyal demokrat kesimin, Hür Batı ülkelerindeki sosyal demokratlar gibi her türlü “izm”i bir tarafa bırakarak, yalnız demokrasi, hukuk ve hürriyet mücadelesi vermesiyle mümkündür.

Aksi halde toplum olarak uzun yıllar boyunca, tek adam rejiminin baskısı altında fakir ve huzursuz bir hayat yaşamaya devam ederiz.

Okunma Sayısı: 1626
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • S.topuz

  4.11.2023 10:00:46

  "Allahü veliyyillezîne amenü!" "La tehzen, innallahe meana! Üzülme, muhakkak ki Allah (c.c) bizimle BERABERDIR! Vallahü alâ külli şeyin GADÎR! ALLAHÜEKBER, ALLAHÜEKBER! Allah c.c her şeyden ve herkesten daha BÜYÜKTÜR! "Allah'ü yütimmi NURİHİ, velev kerihel KAFİRUN!" "Allah c.c NUR'unu tamamlayacaktır, KÂFİRLER istemese de." Israrla ve devamlı olarak Fiilî ve kavlî Dua ile şifanın kapısını aralayacağız, inşaallah  اَللّٰهُمَّ اَجِرْنَا مِنْ فِتْنَةِ اٰخِرِ الزَّمَانِ ٭ اَللّٰهُمَّ اَجِرْنَا مِنْ فِتْنَةِ الْمَس۪يحِ الدَّجَّالِ وَ السُّفْيَانِ ٭ اَللّٰهُمَّ اَجِرْنَا مِنَ الضَّلَالَاتِ وَ الْبِدْعِيَّاتِ وَ الْبَلِيَّاتِ ٭ اَللّٰهُمَّ اَجِرْنَا مِنْ شَرِّ النَّفْسِ الْاَمَّارَةِ ٭ اَللّٰهُمَّ اَجِرْنَا مِنْ شُرُورِ النُّفُوسِ الْاَمَّارَاتِ الْفِرْعَوْنِيَّةِ ٭ اَللّٰهُمَّ اَجِرْنَا مِنْ شَرِّ النِّسَٓاءِ .. "İnnallahe meassabirîn." Allah c.c Sabreden ve müsbet hareket ederek HAK ve HUKUKUNU MÜDAFAA EDENLERLE BERABERDİR! ZALİMLER için yaşasın CEHENNEM! 🌷🤲🌷😔😭😤💗🌙☝️

 • Ahmet Zeki

  3.11.2023 10:39:54

  Teşekkürler kardeşim. Tam yerinde bir değerlendirme olmuş. Tebrikler.

 • Oğuz Yiğiter

  3.11.2023 07:33:13

  Ortak payda ne siyasal islamın dayattığı din anlayışı, ne de resmî ideolojinin dayattığı kalıplar. 21. yüzyıl dünyasında toplumları, barış içinde bir arada yaşatacak ortak payda; Evrensel hukuk ve demokratik normların uygulandığı AB standartlarında bir demokrasi. Hepsi bu. Neden ölümü göze alarak AB ülkelerine koşuyor dünyanın her yerinden, özellikle islam coğrafyasından. Bu sorunun cevabını samimi olarak herkes kendine sorsun...

 • Said Yazar

  3.11.2023 06:31:39

  Tebrikler, harika bir yazı

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı