"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Nurculukta “devleti ele geçirme” hedefi yok

Kâzım GÜLEÇYÜZ
13 Ağustos 2016, Cumartesi 10:00
Dinî grupların son zamanlara kadar mezhepler ve tarikatlar şeklinde görüldüğünü, ama son dönemde bunlara “cemaat” kavramı ve yapısının eklendiğini savunan Prof. Dr. Hayreddin Karaman, cemaati de “bid’at yapı” dediği Gülen hareketiyle özdeşleştiriyor.

Oysa cemaatler, hele “İttihad-ı Muhammedî” tarifini Kàlû Belâ’dan kıyamete kadar gelmiş ve gelecek tüm Müslümanları kapsayan bir çerçeveye dayandıran Bediüzzaman’ın öncüsü olduğu Nur cemaati, Karaman’ın tasnif ve nitelemelerine sığmayan yapısıyla özel bir yere sahip.

Öyle ki, Karaman’ın şu değerlendirmeleri Nur cemaati için asla geçerli değil:

“Hak veya bâtıl mezhepler ve tarikatler ‘din anlayışı, eğitimi ve mevcut şartlarda mümkün olduğu kadar hayata geçirilmesi’ işi ile meşgul olsalar, devleti ele geçirmeye kalkışmasalar, birbiri ile de iyi geçinseler; kavgayı, kendi varlığını diğerinin yokluğunda aramayı, fitneye sebep olacak şekilde rekabeti bir yana bıraksalar topluma bazı faydaları olabilir, zararları da asgariye iner.

“Ama görülen manzara şudur ki, ilişkiler böyle olmuyor, -pek azı müstesna- her biri bir şekilde devlete nüfuz etmeye çalışıyor, seçimlerde partilerle pazarlığa girişiyor ve oyunu amacı için kullanıyor, güçlendikçe itidalden ve adaletten ayrılıyor, birliğin tutkalı olacak yerde ayrılığın, bölünmenin, didişmenin amili oluyorlar.”

(Yeni Şafak, 5.8.16)

Biz ise şunu söylüyoruz:

“Nurcuların kısmen dahi olsa ‘iktidarı ele geçirme’ diye bir meselesi hiçbir zaman olmadı, olmayacak. Buna bağlı olarak, tahkikî iman temeline bina ettikleri İslamî hayatlarını siyaset ve iktidara endekslemeleri gibi bir durum kesinlikle söz konusu değil. Ki, Risale-i Nur hareketinin en orijinal özelliklerinden biri bu noktada ortaya çıkıyor: Uhrevî eksenli Âl-i Beyt misyonunun takipçisi olarak, dünyevî iktidar çekişmelerinden uzak durmak.” (Cemaatler ve Toplum-Siyaset-Devlet s. 77)

Son dönemde Nurcuların epeyce bir kısmı AKP’ye kaysa da, hiçbirinin devleti ele geçirme diye bir gündemi yok. Yeni Asya ise AKP’ye de mesafeli duruşu ile Nur mesleğinin özgün çizgisini sürdürüyor.

Sultan’ın maaş teklifini reddedip ilimle dünya malı isteyenlerin yanlışını gösterdim - http://www.yeniasya.com.tr/video/ustad-sultan-in-maas-teklifini-reddedip-ilimle-dunya-mali-isteyenlerin-yanlisini-gosterdim_406460

AYM’nin bile MGK kararlarını evrensel hukuk kriterlerinin üzerine çıkarıp ona göre işlem yaptığı bir yerde hukuk devletinden söz edilir mi?

Okunma Sayısı: 8866
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Samet K

  23.8.2016 17:05:48

  malum yapının amacı sadece iyi insan yetiştirmek olsaydı, zaten bu rezillikleri yaşamayacaktık ve insanların da dine ve dindarlara bakışı bu denli zarar görmeyecekti.. Sadece kendi menfaatlerini ön plana alan ve gizli işler peşinde olan hangi yapı varsa kim varsa, hiçbir samimi mü'minin hakkı bu yapılara helal değildir sanıyorum... Çünkü böylesi bir zarar ve ihanet affedilemez.. Saygılar..

 • Olcas

  14.8.2016 14:16:06

  Iman, hayat, şeriat. Ustadimiz demedi mi? Imanin içtimai anlamda hayata donusmesi icin toplumun her kismina ulasmak lazim. Zaman şahsı manevi zamanı. Sizce Ustad hayatta olsaydı şimdi NELER diyecekti?

 • CESUR ADAM

  13.8.2016 14:46:26

  Evet evet eveet ALİT AM Kardeşim.YALAN SÖYLEYEN,YALACILARA İTİBAR EDEN,YALAN VE ALDATMAKLA iş gmren VE GÖRDÜRENLERLE hakiki müslüman ve hususan risalei nur talebe-i hakikisinin işi olmaaaz. OLSA OLSA CAM PARÇACIKLARINI ELMAS DİYE YUTAN AHMAKLARDA OLUUUR.

 • Ali Tam

  13.8.2016 13:45:14

  Dogru ve Yalan konusunda en keskin söz Kur'an-i Kerimin hakiki tefsiri Risale-i Nur Külliyatina aittir. Hususan SIDK/ Dogru ve KIZB/ Yalan konusunda Hutbe-i Samiye ve Isaretül I'caz S. 81 Münafiklar hakkinda Kizb/ yalan konulari tüm insanlik icin yeterlidir. Ayrica SIDK Isaret-ül Icaz da yeniden tarif edilmektedir. Bir kisinin NURCULUGU yalana tenezzül etmemesinden bellidir. Merhum Sehit Binbasi Asim Bey gibi dogruyu söylese Üstadina zarari dokunacak, yalan söylese meslegi boyunca serefini yere düsürmedigi askerlik onuruna yakismayacak, o nedenle dua eder Rabbim benim canimi al der ve sehadet serbetini icer! Nurculugun ölcegi dogru söylemektedir!

 • Ali Tam

  13.8.2016 13:20:42

  Bu devirde siyasete giren kisi tam dindar OLAMAZ. Devletin en yüksek kademesinde de olasa YALAN denen KIZBi istimal eder. Nurculugun en önemli düsturlarindan biri " Yalana Yaklasmayin" emr-i nebeviyesini ve Sahabilerin en mühüm özelligi olan yalan söylememelerini rehber almaktir. Darbe girisiminde bulunan yüksek rutbeli subaylarin tutuklanma anindaki resimleri ile ifadelerinden sonra agzi burnu dagitilmis görüntülerine bir siyasetci ISKENCE YOK, KAVGADA olmustur diyebilir ve Dünya kamuoyunu ahmak yerine koyar. Muazzez Üstadimiz Bediüzzaman Said Nursi nin Risalelerde arzettigi kriterlere uyan NURCULAR YALANA asla tenezzül etmezler ve bu sebeple siyasete sabah aksam ayaklarini öpseniz ve en yüksek makami pesinen verseniz NURCULUK namina GIRMEZLER.

 • CESUR ADAM

  13.8.2016 11:22:40

  Aaa HAYREDDİN KARAMAN tam SAPLA SAMANI KARIŞTIRAN zevat. YOLSUZLUK HIRSIZLIK DEĞİLDİİİR diye fetvalar verirken acep yapılan yolsuzluklar ile hiç bir şeyin çalınbmadığını idrakten aciz beynemi sahipsiniz. SİYASETİN GIRTLAĞINA KADAR GİREN SİZLER,SİYASET İLE NEMALANAN SİZLER,SİYASETÇİNİN KİRLİ ÇAMAŞIRLARINI TEMİZ DİYE ALLAMA-DAMITMA İLE TEMİZ DİYEN SİZLER. İNSANDA UTANACAK YÜZ OLMAZSA DAHA NE HERZELER YUMUERTLAYACAKSINIZ. YAHUDİ CESARET ÖDÜLÜ ne de bir fetve bekliyoruz KARIŞTIRAN KARAMAN EFENDİ HAZZZRETTTTLERİİİİ.

 • batuhan

  13.8.2016 10:38:03

  faize helal diyecek,hırsızlığı meşru görecek kadar cüretkar davranan hayrettinciğe bak hele?bak hele ki islamiyet adına kendinde konuşma selahiyeti görüyor hala.yahu oğluna bir makam verildi diye faizi helal kıldın hırsızlığı meşru gördün be vicdansız,bidatçı,mezhepsiz.yahu senin bu konularda konuşma hakkın yok

 • hasbahcedegulacanoglu

  13.8.2016 09:47:09

  Ey karaman ve siz ilahiyat ve diyanetden tureyen topluma 10 hakikatden 9 batil yerlesdiren ve sunan zevatlar...ne oldu emelinize ulasamadiginizdan dolayi sizlere engel olan CEMAATLERE dusmanliginiz bitmedi biliyoruz...

 • Abdurrahman Koçak

  13.8.2016 08:57:26

  Hayrettin Karamanın söylediği şeylerin itibari kalmadı ayakkabı kutuları konusu ndan sonra.

 • mirza said

  13.8.2016 08:43:27

  aaa sen misin bunu söyleyen hayrettin efendi?Ne çabuk unuttun diyanette,ilahiyat fakültelerinde ve islam enstitülerinde,mezhepsiz ve bidatçı ibni teymiyenin çoğu ehl-i sünnet çizgisiyle bağdaşmayan düşüncelerini hakim kılmaya çalıştığınızı.Sadece bir konuyu hatırlatayım;yahu araştırma görevlisi imtihanını kazandığı halde nurcu veya başka görüşten diye vermeyip mağdur ettiklerinizi ne çabuk unuttunuz.azrail kesilmiştiniz be vicdansız.nurculara o zamanlar kustuğunuz kin ve gayzı unuttuk mu zannedersin be köfte hor.Neyse söylenecek çooook şey var ama sırası değil.suret-i haktan görünene bak hele

 • kader

  13.8.2016 05:27:12

  Elbette cemaat kavramı ile siyaset birbirine uzak.Fakat ülkemizde muhafazakar partilerin bizzat dini cemaatler tarfından desdeklendikleri de bir gerçek.Bugünkü ikidarın oy potonsiyelinin çoğu belli cemaat ve tarikate mensup insanlardır.vatandaş olarak oy kullanmak bir görevdir.Siz ülkenin idaresinde yer almak istiyorsanız bir parti kurar veya bir partiyi desteklersiniz.Seçilirseniz 4 yıllığına yönetirsiniz ve hesap verirsiniz.Yukarıdaki ifadelerden sanki sadece cemaat siyasete karışmış ve iktidarı ele geçirmek istiyormuş gibi bir anlam çıkıyor.Eğer cemaatin böyle düşüncesi olsaydı neden dolambaçlı bir yolu tercih etsin.Kurardı bir parti ki bu dünya partisi olurdu ve iktidarı ele geçirirdi.Ama amaç bu değil.Amaç iyi insan yetiştirmek .Sadece Türkiyede değil dünyada barışın huzurun temini için.Maalesef tüm değerlerimiz bir algıya kurban ediliyor.

 • cafer

  13.8.2016 05:07:24

  Nurcuların siyasetle işi yok .Doğru.Peki hakkı hukuku doğruyu söylemek,mazlumun yanında yer alıp yanlışa yanlış demek gibi bir görevleri yok mu? Yoksa okunanlar sadece teori olarak mı biliniyor.Hayatta pratik diye bir şey yok mu? Bana değmeyen yılan bin yıl yaşasın modunda mı herkes.Üstad ne diyor; Ben tok olayım açlardan bana ne! Benim işim tıkırında ise batsın bu dünya anlayışını onaylıyor muyuz.İman hakikatlerinin birisi uğruna ,bin başım olsa her gün birini feda ederim ne anlama geliyor.Evet bir gün hesap olacak ve orada herkes hesabını verecek.Bütün gelecekler yakındır.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı