"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Üstad Bediüzzaman ve Mahmut Hocaefendi

Kâzım GÜLEÇYÜZ
25 Haziran 2022, Cumartesi
Mehmet Zekeriya imzalı bir mektuptan: “Meşhur vaizlerden Mahmut Efendi ve Ali Haydar Efendi Risaleleri tetkik ettikten sonra bu Risalelerin fevkinde hiçbir fert bir risale çıkarmak kabiliyetine hâiz olamayacağını ve kemal-i iştiyak ve hürmet ile Risale-i Nur’u okuyup hayret ve istihsan ile karşıladıklarını İstanbul’dan gelenler beyan ediyorlar.”

Üstad Bediüzzaman da şöyle yazmış:

“İstanbul büyük âlimlerinden ve kıymetli vaizlerinden Risale-i Nur hesabına bir meded, bir yardım, bir takdir ve tahsin bekliyorduk. Başta merhum fetva emini Ali Rıza olarak bir kısım mübarek zatlar takdir ve tahsinleriyle bizleri, yani Risale-i Nur şakirdlerini ebedî minnettar ve müteşekkir eylediler. Cenab-ı Hak onlardan ebeden razı olsun.

“Hususan yeniden haber aldık ki, meşhur ve hakikatlı ve kıymettar ve tesirli vaiz ve âlimlerden Mahmut Efendi ve Ali Haydar Efendi Risale-i Nur’un ehemmiyetini tam takdir ederek bizleri pek çok mesrur edip, bizi himaye eden merhum Ali Rıza Efendinin zevalindeki (vefatındaki) acıyı izale ettiler. 

“Biz şakirdler dahi o zatları bu mübarek günler ve gecelerdeki manevî kazançlarımıza hissedar edeceğiz. Bizim tarafımızdan o kıymettar zatlara çok arz-ı hürmet ve selâm ve selâmetlerine duamızı tebliğ ediniz.”

(Abdulkadir Badıllı’dan intikal eden el yazma Emirdağ Lâhikası 112 numaralı mektup.)

Bu mektupta bahsi geçen Ali Rıza Efendi, “İstanbul’daki itiraz”da Üstadı savunan zat.

Ali Haydar Efendi, Ahıskalı ünvanıyla tanınan ve Fatih-Çarşamba’daki İsmet Efendi Dergâhının son şeyhi olan zat olmalı, ki onun da Üstad ve Risale-i Nur’a dost olduğuna dair bilgiler, bu mektupla tasdik ve teyid ediliyor.

Mektupta geçen Mahmut Efendinin, Urfa Müftüsü Mahmut Kâmil Efendi olduğu ifade ediliyor. Ama İsmailağa cemaatinin dün ebediyete uğurlanan şeyhi ve Ali Haydar Efendinin, 1951’de vaiz olarak vazifeye başlayan talebesi Ustaosmanoğlu Hocanın da Üstada ve Risale-i Nur’a olan dostluğu ile bu manalardan hissedar olması kuvvetle muhtemel.

Ahirzamanın en zor ve çetin döneminde birbirine arka çıkan bu Hak yolcularını rahmetle yad ediyoruz. Allah hepsinden razı olsun ve ehl-i imanı, onların nurlu yolunda buluşup kaynaşarak yürümeye muvaffak eylesin.

Okunma Sayısı: 8126
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Ali

  25.6.2022 21:20:34

  Sayin Cumhurbaskani Erdogan, Merhum Mahmud Efendi'nin Cenaze Merasiminde yaptiginiz konusmayi gayet samimi buldum ve samimiyete binaen Yeni Asya Gazetesine Resmî Ilan Hakki'ni günün manevî atmosferine hürmeten talimatinizla yeniden veriniz. Hz. Muhammed ASM ÜMMETINDEN bir Abdullah!

 • Ali

  25.6.2022 20:44:52

  Efendim hangi Mahmud Efendi olursa olsun ismini vefati münasebetiyle ögrendigim bu ZATI 2008 Hac farizamizi Almanya Yeni Asya Cemaati olarak Frankfurttan revan olduktan sonra Istanbul-Cidde ucaginda farkettim yan koltuklardan birinde oturuyordu. Kalbime MUHTEREM BIR ZATTIR ihtari geldi. O kadar! O HAC esnasinda Kabe'de Hz. ISA AS ile omuz omuza Cuma namazi kildigim onunla kendi seccademi paylastigim da ikinci kalbime ihtar edilen mes'eleydi. Lütfen HÜSNÜ ZANN seairimiz olsun (Bak. Sünuhat)

 • Salih Okur

  25.6.2022 14:49:00

  İsmi geçen Ali haydar efendi de merhum Mahmud efendinin şeyhi Ahıskalı Ali Haydar efendi değil, o zamanlar İstanbul Kıztaşında mukim olan ve fahri olarak gezici vaizlik yapan merhum Ali haydar Özdağlar efendidir. Çok tahklksiz malumat internet mecrasında dolaşııyor, mihnge vurmadan almamak lazımdır.

 • Ekrem Başcı

  25.6.2022 13:51:43

  Amin Allah razı olsun

 • Oğuz Yiğiter

  25.6.2022 10:32:37

  Tebrikler, dualar...

 • Abdullah

  25.6.2022 09:50:29

  Elfü elfi amin.

 • Zekeriya

  25.6.2022 01:08:34

  Bahsi geçen Mahmut efendi vefat eden Mahmut Ustaosmanoğlu hocaefendi değildir. Düzeltin lütfen İsmi Geçen Mahmud Efendi Kimdir? {Vaiz Mahmut Efendi, Urfalı Mahmud Kâmil Hocadır. Bu zat ömrünün sonuna kadar heryerde ve herkese karşı Üstâd Bediüzzaman'ı ve Risale-i Nur'u mudafaa etmiştir. Ahir hayatında Urfa müftülüğünü yaparken 1953'te Urfa'da vefat etti. Allah rahmet eylesin A.B.} (Mufassal Tarihçe-i Hayat, c. 2)

 • Mehmet

  25.6.2022 00:57:38

  Amin.AĹAHIM HERBİRİMİZE HAKİKİ İMAN NASİP ETSİN.ÖYLE BİR İMAN OLMALIKİ RABBİM NE DİYOR,NEYİ İSTİYORU BAŞA KOYMALI VE RIZASI DAİRESİNDE NEFES ALMALI.İMTİHANLAR KARŞISINDA SABIRLI VE KARARLI ;ÖLÇÜDE KURAN VE SÜNNET ÜZRE OLMAYI CÜMLEMİZE NASİP ETSİN.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı