"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

İstikametli Yeni Asya!

Osman ZENGİN
23 Şubat 2024, Cuma
Elli beş sene, dile kolay. Yarım asrı aşıp, bu günlere gelmişiz elhamdulillah.

Bediüzzaman Said Nursî Hazretlerinin; “matbuat lisânıyla konuşmak lâzım…” diye kalbine ihtar edilen arzusunun tahakkuku ve geniş âleme, Risâle-i Nurların neşredilip tanıtılması için, rahmetli Zübeyir ağabeyin mihmandarlığıyla yola çıkılan bu sevdanın adı, matbuat âleminde “YENİ ASYA” diye tahakkuk etmiştir.

Evet, elli beş sene evvel, 21 Şubat 1970 tarihinde, Bâb-ı âlîde Yeni Asya meydana çıkmıştı. “Asya’nın bahtının miftahı; meşveret ve şûradır” diyen üstadının yolunda hareket eden Yeni Asya, “gayemiz, vatan sathını bir mekteb yapmaktır!” gibi sloganlarla farklılığını âleme ilân etmiştir.

Yeni Asya ile benim en büyük ortak noktamız, ikimizin de aynı sene nurlar âlemine dâhil olmamızdır. Yalnız, ben ondan, beş-altı ay kadar sonra dâhil olmuştum. Ve o günden bugüne kadar, şimdi 71’e gelmiş bir ihtiyar hâlimizle, Yeni Asya ile aynı yolda gidiyoruz. Yeni Asya, üstadının yolundan inhiraf etmeden yoluna devam etmektedir. O günlerde, nur cemaatlerinin ekserisi Yeni Asya treninde iken, çok kimse, siyâsî sebepler göstererek Yeni Asya treninden atlamıştır. Ama biz Elhamdulillâh, o tren içinde seyahatimize devam ediyoruz. Yani, bu gazeteden, ne ayrıldım gittim. Ne de, gidip geri geldim… 

Yeni Asya, bizlerin siyâsî ve içtimâî mes’elelerde yolunu şaşırtmaması için bir deniz feneri hükmündedir. Ve şükür, her hadisede ne söylediyse doğru çıkmıştır. Aynı zamanda üstadının sözüne sadık kalarak; imânî mevzularda da, siyâsî ve içtimâî mevzuularda da, onun prensibleriyle hareket etmektedir. 

55. sene-i devriyen hayırlı olsun Yeni Asya’m! Rabbimiz, bu şanlı bayrağı, kıyamete kadar, istikametle, üstadımızın yolundan ayrılmadan devam ettirsin inşâallah!

Okunma Sayısı: 2201
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Mehmet Türeli

  23.2.2024 20:04:00

  Erhan 21.2.2024 00:41:27 Biliyor musunuz? Yeni Asyayı, sürekli genç dinamik ve tertemiz tutan nedir. Asrın müceddidininde savunduğu gibi, Hak, Hukuk, Adalet’ten asla ödün vermemesi, demokrasi, insan hak ve özgürlüklerini savunması, kalemlerinin satılık olmaması, rüzgara göre pozisyon almayarak, elif gibi olması. İyiki varsınız temiz değil! Tertemiz insanlar. Not: Erhan kardeş başka bir köşe yazarımız bu yorumu yapmıştı, hoşuma gitti burada da paylaşmak istedim.

 • ŞAHİN TOKMAK

  23.2.2024 15:01:31

  1985 yılında başlamıştı yeni nesil gazetesiyle, yeni asya kapatıldığından dolayı yeni nesil olarak çıkıyordu. Bakkal gazeteyi satmamak için mücadele ederdi bizde gazete bayisi olan bakkaldan gazeteyi almak için Mücadele ederdik. gençtik ihtilal nedir. hürriyet nedir demokrasi nedir mücadele ederek öğrendik. ilk yazılarımda yeni nesile olmuştu. bir 40 senede bize olmuş Osman ağabey ama muzır maniler hep bizi yeni asya davasına bağlı kıldı. mücadele azmimizi kuvvetlendirdi. İstanbul dışında yeni asya da çalışıyormuş gibi bizi hep şevk ve gayret içinde tuttu. Şevkimizi kaçıran muzırlar olmadı mı? oldu. ama yeni asya hep bizi meşveret ve şura ekseninde tuttu. 55 yaşın kutlu olsun benim davamın sözcüsü yeni asya

 • Hüseyin TOPUZ

  23.2.2024 08:48:15

  Yeni Asya, bizlerin siyâsî ve içtimâî mes’elelerde yolunu şaşırtmaması için bir deniz feneri hükmündedir. Ve şükür, her hadisede ne söylediyse doğru çıkmıştır. Aynı zamanda üstadının sözüne sadık kalarak; imânî mevzularda da, siyâsî ve içtimâî mevzuularda da, onun prensibleriyle hareket etmektedir. 55. sene-i devriyen hayırlı olsun Yeni Asya’m! Rabbimiz, bu şanlı bayrağı, kıyamete kadar, istikametle, üstadımızın yolundan ayrılmadan devam ettirsin amin.

 • Mehmet Saraç

  23.2.2024 07:27:34

  Nice yıllara İnşaAllah.Selam ve dua ile...

 • Mehmet Ali

  23.2.2024 00:09:55

  Âmin Allah razı olsun sizleri bütün umur u hayriyede muvaffak etsin inşaallah

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı