"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Mehmed Akay Ağabeyime binler rahmet...

05 Ocak 2021, Salı
1970 senesinde, Nurlar’a mülâkî olduktan sonra, bu nurlu insanların o zamanlardaki ilk doktorları sayılan; Sadullah Nutku ve Mehmed Akay ve Macid Türkmenoğlu Ağabeylerin isimlerini hafızama kaydetmiştim.

O zamanlar, hem genç, hem de cemaatte yeni olduğumdan, daha görüşme imkânım olmadan Sadullah Ağabey, 1972’de vefat etmişti. Macid Ağabeyle de Ankara’da görüştüğümü hatırlıyorum. Fakat Akay Ağabeyle görüşememiştim.

Kaderin cilvesi, biz 1985 senesinde Balıkesir’e tâyin olunca, tam da Akay Ağabeyin yanına düştük gibi oldu. Hemen orada tanıştık. Beş sene kadar kaldığımız müddetçe de görüşmelerimiz devam etti.

1957 senesinde müşerref olduğu Risale-i Nur cemaatine dehaletinden sonra, hayatı, hep bu uğurda, zahirde çilelerle, sıkıntılarla geçmiş, ama esasında onlar, kabrine de, ahiretine de bir nur, bir burak olmuştur.

Nur’un kahramanı Zübeyir Ağabeyin yanında, Kirazlı Mescid Sokak dershanesinin ilk talebelerinden olup, Zübeyir Ağabeyin isteği üzerine İstanbul’da açtığı ilk talebe dershanesinden başlayarak, yaz aylarında çalıştığı Susurluk Şeker Fabrikası’nda yaptığı Nurculuk suçundan (!) tutun, Ankara’da açtıkları ilk talebe dershanelerinden sayılan Cebeci dershanesi, tabib asteğmen olarak askerlik yaptığı  Van’da, yine Nurculuk faaliyetlerinden dolayı, Erzurum’a sürgün ve rütbesi sökülerek gönderilirken, bir anda “TABİB ASTEĞMEN” Mehmed Akay, “TABİB ER(!)” olarak sürülüyor ve yine hapis, sürgün, sıkıntı eziyet derken, nihayet, bizim müşerref olduğumuz 1985 senesinde dünyevî sıkıntılardan kurtularak biraz rahatlıyor.

Çok beyefendi, halim- selim, ehl-i hizmet bir ağabeyimizdi. Aynı zamanda, rahmetli Nureddin Tokdemir Ağabeyin hanımının da dayısıydı. Biz Balıkesir’den ayrıldıktan sonra, alzheimer hastalığına dûçar olmuş ve yanılmıyorsam, on seneden fazla da nebatî hayat yaşıyordu. Kendisini ziyaret ettiğimiz bir hadiseyi de, o zaman yazmıştık.(https://www.yeniasya.com.tr/osman-zengin/mehmed-akay-agabeyi-ziyaret-etmek_200845)

 Yine, kendisi gibi bir tabib olan hanımı Nazmiye Ablamız, (Allah razı olsun ondan) âdeta bir bebek ihtimamıyla o kadar sene, Akay Ağabeyimize bakmıştır. Bir ara tedavisinin kolaylığı ve bazı sebeblerden dolayı İzmir’e gitmişlerdi. İzmir’deki arkadaşlarla irtibat yaptırmıştık. Birkaç ay evvel, Nazmiye Abla ile konuşmamızda, hastahane ve sağlık ocaklarında zorluk çıkardıklarını söylemişti. Biz de, îcab eden zevata haber verip, sıkıntılarının giderilmesine yardımcı olmuştuk.

3 Ocak 2021, yeni senenin bu ilk günlerinde, akşam saatlerinde vefat haberi geldi. Nazmiye Ablamızı arayıp, vaziyeti kesinleştirince, bir çok arkadaşımıza da haber ettik.

Allah rahmet eylesin. 

Makamı, mekânı Cennet, kabri, pûrnur olsun inşâallah Mehmed Ağabeyimin. 

Okunma Sayısı: 2010
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • süleyman ALIÇ

  5.1.2021 16:29:36

  Rabbim Hem O "Bahtiyar Doktor" abimize, hem de tüm geçmişlerimize sonsuz Rahmeti ile Rahmet Eylesin, Kabirlerini Cennet Bahçesinden bir bahçe eylesin, Yakınlarına Sabru Cemil versin, Bizleri de onlar gibi ömrümüzün son nefesine kadar Sıratı müstakim olan İman ve Kuran yolundan ayırmasın AMİİİN

 • Hüseyin

  5.1.2021 14:20:13

  Evet, Dr. Mehmet Akayi Ankara'daki o ilk dersaneden beri tanırım. Allah rahmet eylesin çok muhterem, sessiz ama hizmeti için koşan bir nur talebesiydi.

 • Oğuz Yiğiter

  5.1.2021 11:49:58

  Allah rahmet eylesin. Kabri pürnûr, mekânı cennet olsun inşaallah. Trabzonda 70'li yılların başında, talebelik dönemimde Rize SSK hastanesinde görev yaptığı dönemde ziyaretine giderdik. Cenab-ı Hak, berzahtaki o büyük buluşmada tekrar sevinçlerle kucaklaşmayı nasip etsin sevenlerine..

 • Lütfi TAŞCI

  5.1.2021 09:49:16

  Osman kardeşim MEHMET abimizle 1970 veya 1971 tanıştık Ömer TUNCAY Abiyle bize geldiler Rahmetli Mehmet ULUYURT hastayı onu muayene etti gerçekten fedakâr bir abimizdi. Allah rahmet eylesin saadeti ebediyeyi nasip etsin inşâallah Amin

 • Hilal

  5.1.2021 09:19:25

  Ay Osman abi, çok duygulandım. Çileli bir hayat geçiren abimize, Allah rahmet etsin. Linkini verdiğiniz yazıyı da okudum. Ne fedakâr, kahraman insanlarmış bunlar. Hele, eşi ablanın 10 sene fedakârca bakması, gözlerimi doldurdu.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı