"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

AKP hükümetinin Gazze’deki çaresizliği…

Şükrü BULUT
19 Şubat 2024, Pazartesi
Hukukta, katil varis olamaz, diye bir hüküm vardır.

Bu esaslı düsturu günümüz siyasetinde; istismarcılar doğru davaları üstlenemezler, şeklinde anlamak mümkün müdür? AKP hükümetinin DAVOS tiyatrosuyla başlayan Hamas maceralarını yeniden ve dikkatlice incelemek gerekiyor. One Minute sahnesinin hemen arkasında Gazzelilerin ellerindeki on binlerce Erdoğan posterinin nereden ve ne zaman temin edildiğini, maalesef muhalefet sözcüleri şimdiye kadar sormadılar.

Siyasetteki tedbirsiz ve zamansız nümayiş ve istismarların, bumerang etkisi yaptığını bilenler, AKP’ nin Filistin ve Gazze istismarıyla nereye düştüğünü fark edeceklerdir. Hükümetin gürültülü beyanları, İsrail sövgüleri, göstermelik diplomasi mekikleri, Katar merkezli lobi çalışmaları ve nihayet on iki sene sonra;  geçmişte İHVAN’I kıyama geçiren tahrik ve sonrasındaki SİSİ tezyif-tahkirlerine çok da izzetli olmayan Kahire buluşması, Filistin ve ve bu davaya gönül vermiş Arapların dünyasındaki Recep Tayyip Erdoğan heykelinin günden güne erimesini engelleyemiyor. Hemen her gün yüzlerce Arap aydını Cumhurbaşkanımıza sitem ve bazıları öfke dolu beyanlarını medyada okuyoruz.

BOP eşbaşkanı olarak hükümet burada çaresiz kalmasaydı, elbette böyle eli-kolu bağlı durmazdı. Sokaktaki sıradan bir insanın en küçük itirazına tahammül edemeyen idarecilerimiz, hadlerini aşanları paçavraya çevirirdi. Fakat nerede… Bütün sorumluluğu hükümete yükleyenlerin tam haklı olmadıklarını söylüyoruz. İsrail’in Gazze çıkarmasının İsrail’e ait olmadığını, küresel dinsizlik cereyanı veya ihtilalci Neoconlar’ın yirmi dört sene önce YEŞİL COĞRAFYA ’da tahrikini başlattığı büyük projenin küçük bir parçası olduğunu anlayamayan insanlarımız da, en az AKP kadar mesul değiller mi?  Yani, kendilerine bazen Yeni Muhafazakârlar, bazen Amerikan Yüzyılcıları, bazen troçkist diyen bu Yeni Bolşeviklerin İkiz Kulelerin yıkımıyla başlattıkları proje devam ediyor. Afganistan, Irak, Mısır, Libya, Kazakistan, Ukrayna ve nihayet yine Ortadoğu’ya döndüler. Müttefikleri olan İKİNCİ İSRAİL üzerinden, savaşı tüm bölgeye yaymaya çalışıyorlar. Tahriklerle İran’ı, Mısır’ı, Lübnan’ı ve hatta Yemen’i ateş çemberine dâhil etmek üzere suikastlarda, tayyarelerle katliamlarda bulunuyorlar. Bu savaşın,  Yahudi İsrail’in savaşı olmadığını gizlemeye çalışan AKP medyası, burada da çok başarılı olamıyor. Hatta Yahudilerle Hristiyanları aynı kefeye koyan takdim tarzı, halktan büyük tepki topladı.

Amerika’dan ülkemize, AKP’nin kuruluş günleri öncesinde gelen bu küresel ihtilalcilerin teorisyenleriyle, çok defalar görüşmüş ve temayüz etmiş İslamcı aydınlarımızın beyanlarını zaman zaman medyada okuyoruz. Yani AKP’nin kuruluşunda görev alan bizim “yenilikçilerimiz/karasaçlılarımız”, ANAP’ın kuruluşunda olduğu gibi aylarca Amerika’da Neocon-Neoliberal müttefikleriyle oturup çalışmamışlar. Teknoloji, ANAP’tan miras kalan alt yapılar ve diğer bazı sebeplerden dolayı AKP’nin kuruluşunu aynı çevreler Türkiye’de gerçekleştireceklerdi. Hem yerli yapım olarak görülecekti, hem de Türk-İslam sentezi bir başka tarzda Türkiye’mize takdim edilecekti. Ve daha başarılı ve kalıcı olacaktı. Öyle de oldu. Özal’ın dört temayülünü, sermaye ile yardım eden Neoliberallerin yardımlarıyla, yirmi seneyi aşkındır, birarada tutarak götürüyorlar.  

Fakat yolun sonuna geldik. Bir uçak ile tutsak kaldıkları Rusya bir tarafta, sekizbin çocuğu ve toplamda otuz bin sivili bombalarla imha eden Neoconlar diğer tarafta. Ve karşılarında ise; meselenin hakikatini öğrenmek isteyen mazlum Filistin Halkı… Dünya liderinden, dünyanın en önde gelen savunma sanayisini kurmuş büyük insandan, mazlum ümmetin halaskârından ve Türkiye Yüzyılının mimarından bu dehşetli hakikati öğrenmek için adeta yalvarıyorlar. Hem de tertemiz kalplerle, iman dolu sinelerle, yalan-entrika bilmeyen çehrelerle ve çok büyük beklentilerle…

Okuyucularımıza, yeri geldikçe hatırlatmaya çalıştığımız bir düstur var, hal-i hazırdaki dünya siyasetinde. Bediüzzaman’ın Birinci Dünya Savaşı sonrasında söylediği bu düstura göre; Dünyamızdaki devletler ve milletler savaşının bitiminin üzerinden tam bir asır geçiyor… Devletler- milletler muharebesi,  tabakat-ı beşer ( global sınıflar, menfaat ve ideolojilerin meydana getirdiği tabakalar) muharebesine yerini bırakmış. AKP’ nin suçladığı Amerika’nın, Avrupa veya bir başka Hristiyan ülkenin Gazze’ye yardımları, Müslüman Türkiye’den önce ulaşıyor. Hem onlardan bazılarının bakan ve idarecileri bizimkilerden önce Gazze sahillerinde mazlum Filistin halkına sesleniyorlar.

İşte AKP’nin çaresizliği buradan geliyor…

Okunma Sayısı: 2199
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Hikmet

  19.2.2024 23:26:39

  Akp’nin İsrail üzerinden pompaladığı Haçlı-Hilal çatışmasının, ne kadar hilekâr ve deccaliyete yardımcı bir düşünce olduğu böylece dikkatli nur talebelerince öğrenilmiş oldu. Allah ebediyen razı olsun.

 • Doğukan Pamir

  19.2.2024 21:09:45

  Sefer kardeşim bakıyorum da siyaseten ihtida etmiş gibisiniz... 22 sene geçmiş olsa da geç sayılmaz.. Tebrikler

 • Hüseyin T

  19.2.2024 18:18:20

  Maalesef hâli pür melalimizi, trajikomik durumumuzu gerçekten ta 1 dünya savaşından başlayıp, günümüze kadar gelen serencamini özetlemissiniz. mevcut hükümetin durumu ise içler acısı bir vaziyette.dun ak dediğine bugün hiç utanmadan sıkılmadan insanların gözünün içine baka baka kara demekte hiçbir beis görmüyor zavallı devletlular.vizyondan ve perspektiften bihaber, nereden tutsan elinde kalan bir gruh, sadece şahsi menfaatlerini korumak için bütün bir milleti pervasızca ateşe atmaktan imtina etmiyorlar.sonumuz hayrola...

 • Mehmet

  19.2.2024 13:27:15

  Türkiye'nin millet iradesine bağlı bir hükümeti olmadığını devamlı yazıyorsunuz. Galiba bu hükümetin bağlı olduğu iradenin sıfat ve özelliklerini biraz daha bize anlatmaya devam edeceksiniz. Allah zihninize açıklık versin.

 • Rehanur

  19.2.2024 13:27:13

  Fıtri karahözlülükten mahrum olan sahte pehlivanların mahiyetini güzel teşrih etmişsiniz. Kaleminize ve kalbinize sağlık diliyorum.

 • Süleyman

  19.2.2024 13:19:13

  Çok güzel bir resim çizmişsiniz. Tebrik ederim hocam. Anlaşılmayan bir şey var mı, acaba?

 • Rauf

  19.2.2024 10:00:34

  İsrail'in, Mavi Marmara'yla verdiği dersin etkisi hala devam ediyor da denilır

 • Zubeyir

  19.2.2024 08:20:06

  Kaleminize sağlık. Çok suskun kaldık, siyaset suskun kalınca, insanlar da suskunlaştı sanki. Gayri müslim bir ülkeden daha az çıkıyor sesimiz haksızlığa. Filistin 🇵🇸 Akp için de önemli bir mihenk oldu.

 • Said Emre Dağ

  19.2.2024 07:23:52

  Sağlık, gıda ve insan nesli konusunda oynanan küresel oyunlar ise çok daha vahim.

 • Arda Yıldız

  19.2.2024 06:52:33

  Yazıda anlatılanlara göre ak parti iktidarı dış güçler tarafından kurulmuştur. Zaten israilin de içinde olduğu projenin parçasıdır. Fakat o zaman araplar Erdoğanı kara kaşı kara gözü için mi seviyorlar?

 • Mustafa coban

  19.2.2024 06:32:54

  Gazze imtihan sahasi.bir çok ülke gercekten yardim etmek ve savaṣi durdurmak istiyorlar.akp ve türkiye gazzede ve filistinde zor durumdadir.samimi olduklarina inanalim.itiraf etseler diṣ Politiker zordur.fakat piṣkin piṣkin hamaset iddialari insani çatlatilyor.caresizler.kahraman polar olmuyor.yardim edemiyoruz maalesef

 • Ahmet

  19.2.2024 00:28:04

  “Dünya liderinden, dünyanın en önde gelen savunma sanayisini kurmuş büyük insandan, mazlum ümmetin halaskârından ve Türkiye Yüzyılının mimarından bu dehşetli hakikati öğrenmek için adeta yalvarıyorlar. Hem de tertemiz kalplerle, iman dolu sinelerle, yalan-entrika bilmeyen çehrelerle ve çok büyük beklentilerle…” Çok yerinde ve mantıklı bir tesbit. Şovların sonuna geldik. BOP eşbaşkanlığı kimliği tezahür ediyor.

 • Sefer Akgül

  19.2.2024 00:27:40

  Çok isabetli bir tesbit.Laftan öte bir şey göremedik

 • Erhan

  19.2.2024 00:19:00

  Asrın teröristi nedenyahu İslam ülkesi liderlerine bir tehdit savurdu; koltuklarınızı seviyorsanız oturun oturduğunuz yerde dedi. O günden sonra hiçbir tanesinden bir cümle eleştiri duymadık. o gün bugündür halklar ayaklandığı halde, bunların hiçbirinden ses çıkmıyor nasıl bir açıkları varki bunların, bu alçak teröristin tehditleri karşısında süt dökmüş kedi gibi oldular.

 • Yaşar

  19.2.2024 00:09:40

  İnsanların kolaya kaçmalarını, yalnızca Erdoğan’ı suçlamalarından anlıyoruz. Meselenin geçmişten günümüze özetini anlamak lazım.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı