"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Nur Talebesi, siyasetçi ve bir halk insanı olarak Mehmet Özkan...

Şükrü BULUT
10 Ağustos 2020, Pazartesi
Ülfetimizin, bizi çepeçevre saran birçok kıymetin, nimetin, farkındalığın, gariplik ve acayiplerin üzerlerini nasıl örttüğünün elbette farkında değiliz.

Her gün gölgelendiğimiz ağacın yıkılmasından ve her gün yürüdüğümüz yolu sel suları apardıktan sonra… Yıllarca birlikte yaşadığımız sevdiklerimizin ve bilhassa dâvâ arkadaşlarımızın da kıymet, farklılık, gariplik, meziyetlerini, onlar aramızdan ayrıldıktan sonra öğreniyoruz. Ülfetin onları sebepler, yeknesaklıklar ve günlük telâşeler arasına saklayış biçimine, ancak onların firkatlerinde şahit oluyoruz.

Taşkent’in bahadır evlâdı, sinn-i büluğundan bu yana hayatını Kur’ân dâvâsına adamış, hürriyete aşık ve milletine faydalı olmayı şiar edinmiş Mehmet Özkan Ağabey için de, yukarıda arz ettiğimiz hususlar tahakkuk etti. Bozkır’ın Afşar Köyü’nün imkânsızlıklarından Ödemiş’e göç eden merhum Ahmet Ağabey, bu kabına sığmayan coşkun evlâdının yaşayacaklarını biliyor muydu? Elbette hayır.

Efendimizin (asm), aranızdan ayrılanları hayırla yad ediniz, tavsiyeleri istikametinde, şu tür yazılarda genellikle güzel hatıralarımızı serd ederiz. 1970’lerin ortalarından itibaren yollarımızın İstanbul/ Kirazlımescit, 46’da kesiştiği Mehmet Ağabey, birçok yakın arkadaşı gibi benim de anlatabileceğim yüzlerce hatıra vardır, desem inşallah mübalâğa olmaz. Zira vekilliği sırasında yurt dışında olduğumdan, daha ziyade “Nur Talebesi” sıfatıyla muhatap olmuştum. İzmir’de, Balıkesir’de, İstanbul’da, Avrupa ve Avustralya’da yüzlerce ortak dostumuz vardı. Bu tatlı geçmişi, zengin hatıra ve hadiseleri şimdilik bir tarafa bırakarak; halkın, bilhassa çarıklı esnafın arasından Risale-i Nur Talebeliğine, oradan da hürriyet ve demokrasi aşkıyla siyasete ve nihayet TBMM’de “İnsan Hakları Komisyonu” temsilciliğine giden serüvenleri cihetiyle, gelecek nesillere dikkatlice sunabileceğimiz üç nokta üzerinde durmak istiyorum.

Bediüzzaman’ın tabiriyle önceden Nur’a hizmetkâr olarak hazırlatılmış bir fıtrata sahipmiş… İman, salâbet, hürriyet aşkı ve sadâkat bir araya gelince, Kemalizm’in istibdadına gençliğinin ilk yıllarında itiraz edecekti. Ve ilke-inkılâplara itirazı, karşısına  hapis ve sürgün olarak çıkacaktı. On bir aylık Balıkesir menfası, onun medresetüzzehra’da yetişmesine vesile olacak ve dört dörtlük bir Nur Talebesi olarak Ödemiş’teki hizmetlerine dönecekti. Hayatı Nura vakfetmenin “yükselen değer” olarak bilindiği zamanlarda, bütün vakitlerini ve enerjisini iman dâvâsına sarf edecekti. Muhterem merhum pederi ve sevgili kardeşi ile birlikte hem esnaflık ve hem de Kur’ân’a hizmet…

12 Eylül darbesinin mahiyetini kavrayanlardandı. Kemalizm istibdadına karşı Demokratların “demokrasiyi yeniden ihya” için kollarını sıvadığı ve yeni metotlar geliştirdiği zamanlarda, bu yol ile de vatana, millete ve İslâmiyete hizmet edebileceğine inanmıştı. Okuduğu eserlerdeki prensipler istikametinde… Kendi adına siyasete girecekti. Dini, milliyeti veya bir başka unsuru siyasetine alet etmeden. Bilâkis siyaseti dine alet niyetiyle… İhtilâl sonrasında, “vekilini mevcut listede tercih” sistemiyle bölgesinde mebus seçilmişti. Ahlâkı, dürüstlüğü, samimiyeti, tevazuu, gayret ve fedakârlığıyla milletin sinesinde makes bulmuştu.

O vekilliğiyle, Üstadının teorik olarak gösterdiği, demokrasi yolunda Nur Talebelerinin kendi şahısları adına siyasete girebilecekleri, düsturunu haliyle pratiğe dökmüştü. Serapa fedakârlıklarla örülü bir mücessem “siyasetçi misali” olarak Özkan Ağabeyin, gelecek nesillere “temiz siyasette örnek“ olarak hayatının anlatılabileceğini düşünüyorum. O yalnızca vekâletini aldığı ahaliyi değil, rejimin demokratikleşmesi uğrunda hayatını ortaya koymuştu. Belki de hürriyet fedaisi denilecek kadar… Bu mücadelesini yurt içi ve dışı çalışmalarıyla sürdürdüğü gibi, Risale-i Nur’dan aldığı kuvvetle neşriyat âleminde de ne kadar büyük gayretlerde bulunduğunu, hakkında yazılanlar ortaya koyuyor.

Hem vekâlet veya mebusluğunda ve hem de sonraki  yıllarında, hayatını Nur’a vakfettiğini hiç unutmadı. Risale-i Nur’u neşir ve ona çalışmayı hayatının birinci gayesi yaptığından, bir çok dindar siyasetçiyi bozan politikanın “kimyasal değişimi” Mehmet Abinin yamacına bile varamadığına, bütün dostları şahittir.

Çarığıyla Taşkent’in Afşar Köyü’nden çıkan bu Türkmen çocuğunun; Ödemiş’te halkın arasında esnaflık yaparken mebus seçilmesi ve sonra Ankara’da İnsan Hakları Komisyonu’na başkan olması hadiseleri; kanaatimce hem sosyolojik ve hem de siyaset ilmi yönleriyle mutlaka incelenmeyi gerektiren hayat tabloları olarak görüyoruz.

Mehmet Ağabey, çok sevdiği ve arkadaşı olduğu yüzlerce Nur mücahidi gibi, tabir yerinde ise görevi başında ve at üstünde son nefesini verdi. Gökçeler’den Ahmet Avcı Ağabey gibi… Konya’dan Halil Uslu ve daha niceleri… İttihad ile başlayan yolculuğunun çok sevdiği gazetesinin yönetiminde iken son bulması da ayrı bir tevafuk, şeref ve ikram-ı İlâhî… Rabbim hepsine rahmet eylesin…

Okunma Sayısı: 2899
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Aykan

  14.9.2020 10:15:56

  Allah gani gani rahmet eylesin. Rabbim ondan razı olsun.

 • Mehmet Demir

  12.8.2020 03:22:00

  Mehmet Özkan ağabeyimize Allah'tan rahmet diliyorum yakınlarına ve yeni asya camiasına başsağlığı dileriz, mekanları cennet olsun.bu yazıdan çok şey ğrendim kaleminize sağlık hocam.

 • Gazi

  10.8.2020 23:55:59

  Amin. Allah rahmet eylesin.

 • Veli Kul

  10.8.2020 22:41:06

  Makaleyi Imamin Cemaate " Nasil bilirdiniz ?" sorusuna mümessilen son bu makaleyle tanima firsati yakalayanlar icin bile topyekün bir cevap olarak DUA makaminda kabule mazhar olur insaallah. Zaman olacak ismi cismi mechul ne kahramanlar o yola revan olacak... Ancak Allah'in bildigi sevgili kullarina ve kahramanlara cümleden nihayetsiz rahmetler dilerim.

 • Osman

  10.8.2020 20:22:01

  Dünya misafir hanesinden ebedi aleme göçen risalei nur lara hizmet eden isimli isimsiz bütün ölmüşlerimize Allah cc rahmet etsin Mekanları cennet olsun inşallah

 • Abdurrahman

  10.8.2020 15:10:03

  Merhum Mehmet Özkan, geçici dünya makamlarının negatif olarak etkilemediği örnek bir insandı.Sayın Yazarında belirttiği gibi milletvekilliği Merhum Mehmet Özkanı değiştirmedi aksine hizmet şevkini attırdı. Demokrasi davasını gerçek manada savunan Yeni Asya Gazetesinin Yönetim Kurulunda görev ifa ederken vefat etmesi ayrıca manidardır.Cenabı Hak gani gani rahmet eylesin...

 • Abdullah

  10.8.2020 12:42:17

  Allah rahmet eylesin kabri pürnur mekanı cennet olsun inşallah. Bir gün bizde vatan-ı aslimize rücu edeceğiz. Son nefesi hizmet ederken verenlerden oluruz inşallah

 • Hüseyin

  10.8.2020 12:19:19

  .... Kurani düsturlara ve iman hakikatlerine sıratı müstakime sadakatle bağlı olmanın ve yaşamanın ne kadar ehemmiyetli ve manalı olduğunu merhum Mehmet Özkanı okurken anladık..Gönüllere girmek ve iman eri olmak hayırla ve dua ile yad edilmek hayatın ve yaşamanın gayesi değil de nedir ? Şükrü hocama bize bu değerli mümini, dava erini tanıttığı ve hatırlattığı için müteşekkiriz.

 • Hüseyin

  10.8.2020 12:18:29

  Çok kıymetli yazarımız Şükrü hocamın yazısı bana Ahzab suresinin 23.ayetini hatırlattı.. Mü'minlerden öyle erler vardır ki Allah ile yaptıkları ahde sadakat gösterdiler; böylece onlardan kimi adağını gerçekleştirdi ... (Ahzab-23) Öyle müminler vardır ki hayatta iken varlıkları layıkıyla bilinmez bilinse de pek anlaşılmazlar. Bedenen olmasa bile, onlar ruhen fikren kalben aramızdalar.Hayalleri, hizmetleri fedakarlıkları dün gibi, gün gibi gönüllerde, hafızalarda capcanlıdırlar, asla silinemezler. İnandığı değerler istikametinde yaşayan, bu değerler için hayatının sonuna kadar mücadele ve mücahede eden,etrafında bulunan herkesin bu değerlere sahip çıkması için, diliyle kalbiyle en derin hisleriyle aşkla ve şevkle çalışan gayret eden , okuduklarını ve aktardıklarını lisânı haliyle tasdik eden, söyledikleri ile yaptıkları uyumlu ve senkronize olabilen çok az mümin vardır.

 • İhsan

  10.8.2020 11:38:32

  Nur talebeleri ve siyaset arasındaki dengeyi yaşayarak gelecek nesillere hüsn-ü misal olmuş bir ağabeyi tanımış olmaktan dolayı çok mutlu oldum. Allah razı olsun.

 • Zeliha

  10.8.2020 11:13:32

  Allah rahmet eylesin. Cemaatimizi ve sevdiklerinin ailesinin başı sağolsun. Vefatına kadar bilinmemekte ayrı bir makam mi acaba? Vefatlarindan sonra kınından çıkmış kılıç gibidir diye duymuştum böyle insanlar için. Ama üstadımız daha da teselli edici müjdeler veriyor. Bir Mehmet gitti bir çok Mehmet geldi derdi hayatta olsaydı . Demek bu hizmet hala çok canlı Elhamdülillah. Biz görmesekte bilmesekte nice kahramanları varmış. Allah razı olsun. Gazetemizin günlerdir yaza yaza bitiremediği böyle bir abimizin olduğuna da binlerce şükürler olsun. Kıyamete kadar sayıları çoğalarak devam etsin inşaallah

 • Haşim Özkan

  10.8.2020 07:29:36

  Rabbim tüm geçmişlerimize rahmet etsin,hepimizin akıbeti hayrolsun.Allah sizlerden de razı olsun,bu fedakar ağabeylerimizi hayırla yadettiğiniz için.

 • Selim

  10.8.2020 06:50:21

  Bazen de çok geç anlıyoruz' mahiyetlerini.

 • Hayati

  10.8.2020 06:42:44

  Çok önemli prensipler çerçevesinde anlatmışsınız, mehmet ağabeyi. Allah gani gani rahmet eylesin.

 • Ali R. Yardimoglu

  10.8.2020 06:42:32

  Allah, rahmetiyle muamele eder O, Rahman'ur Rahim, cumlesine.

 • Ali Kanıbir

  10.8.2020 05:48:47

  Çok kıymetli bir Risalei Nur talebesini daha ebedi Ahiret alemlerine yolcu etik.Evet çok genç yaşlarından itibaren Risalei Nur eserlerini okuyarak onu hayatının maksat ve gayesi yapabilmiş muhterem Mehmet Özkan abimizi muhterem Şükrü Bulut hocamız onu ona layık özgün ifadelerle anan duygulu bir makale yazmış.Okurken çok duygulandığımı ifâde etmeliyim.Merhum ağabeyimize Allahtan rahmet ve mağfiret,kadim dostu muhtem hocamıza ve sevenlerine başsağlığı dileklerimi sunuyorum.Mekani Cennet olsun inşallah.

 • Salih Kurt

  10.8.2020 04:28:59

  Allah rahmet eylesin. Mekani Cennet olsun

 • Niyazi N.

  10.8.2020 02:28:47

  Davasına sadık ve hâdim, hakiki bir Nur talebesi ve fedaisi Mehmet Özkan Ağabey’in hizmet aşkı ve şevki çoklara mücessem ve unutulmaz ilham kaynağı olacaktır. Allah ondan ebeden razı olsun, rahmet deryasıyla buluştursun, âmin.

 • Oğuz yiğiter

  10.8.2020 01:15:13

  Bârekâllah; Rabbim, ne bereketli bir ömür, ne saadetli bir veda ve ne kadîrşinas kardeş teşyî ve rûznameleri... Berzahdaki Azîz Üstad'ı ve Nur Ağabeylerce, hoşâmedî merasimini siz tahayyül ediniz. Ne büyük bahtiyarlık...

 • Hüseyin

  10.8.2020 00:42:12

  Amin VelhamdulillahiRabbilalemin🌹 Dava adami olmak kolay. Hizmet-i diniyeyi ve Kur‘an‘i dava edinen her kulunu Allah c.c. muavfak eylesin insallah 🌹🤲🌹

 • Dr. Bahtiyar Aziz

  10.8.2020 00:33:58

  Allah rahmet eylesin, bu satırlar şahit olsun...

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı