"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

15 Temmuz ve MHP

Ahmet BATTAL
24 Şubat 2024, Cumartesi
Sık tekrar ettiğimizi bir prensiple başlayalım.

Yeni Asya Ankara merkezli istihbarat gazeteciliği yapmıyor. Açık kaynaklardan ve ajanslardan ulaşılan haberler neyse bunlar seçip veriyor ve çok iyi yorum yapıyor. 

Dolayısıyla 15 Temmuz’un arka planını aydınlatmak gibi bir görev de üstlenmiş değil ve olamaz. Zaten o iş -en azından bugünkü duruma göre- neredeyse haşre kaldı. 

Dolayısıyla aşağıdaki yazı bu bağlamda değerlendirilmeli.

Daha önce “cemaat eşittir terör örgütü” hatalı formülü üzerinden yapılan uygulamaları ve yargılamaları da eleştirdiğini hatırladığımız eski Akit yazarı Abdurrahman Dilipak geçen gün sosyal medyada şu paylaşımı yaptı: 

“Sanki FETÖ’cüler darbeye kalkışmamışlar gibi, AK Partililer de sanki darbeden habersiz imiş de son anda darbeyi halkın yardımı ile bastırmış gibi davranıyorlar. Oysa hükümet 4 ay önceden darbe olacağını bütün ayrıntısı ile biliyordu. Halk ne olduğunu bilmeden darbeye karşı meydanlara çıktı. Sonuçta olan bu ülkeye oldu.. Yazık ki, gerçek çoğu kimsenin umurunda değil, herkes ötekileri suçlamakla meşgul.”

Bu açıklamadaki “bütün ayrıntısı ile” cümleciği özellikle önemli. Esasen MİT’i elinde tutanın böyle bir hazırlığı az çok bilmemesi zaten pek mümkün değil ama “bütün ayrıntıları” ile biliyor olduğu iddiası önemli.

Ardından kısa bir süre sessizlik oldu ama Devlet Bahçeli MHP grup toplantısında bu açıklamayı sert şekilde eleştirdi: 

“Tam böyle bir zamanda ahı gitmiş vahı kalmış bir yazar müsveddesi sosyal medyada hesabından 15 Temmuz’la ilgili demiş ki, … Şayet bu şahıs iddialarının ispatını yapmazsa, şerefli bir Türk savcısının huzurunda yazdıklarını tevsik etmezse, dünyanın en namert insanıdır. FETÖ’nün propagandasına çanak tutulması, 15 Temmuz’a tiyatro denilmesi alçaklığın dibidir. Aynı anda Danıştay 5. Dairesi’nin kararı, işbirlikçilerinin iddiaları, ülkemize giriş yaparken dört FETÖ gücünün yakalanması ve Pensilvanyalı hainin Yusuf Suresi üzerinden gizemli mesajlar vermesi gibi bir toparlamanın emaresidir. Fakat o günler geçmiştir. Gelecekleri varsa görecekleri de vardır. Eğer yanılıp yenilip üstümüze gelen olursa tavsiyem boy ölçüsüne uygun kefen biçtirmesidir. Çünkü yatacağı yer sadece mezardır, hesabını da yüce Allah’a verecektir.”

Bu açıklamadaki Danıştay 5. Daire Üyelerine yönelik tehditvari cümleler yargının aslî iktidardan bağımsızlığı açısından ne noktada olduğumuzu gösteriyor. 

Ama asıl, açıklamadaki “yanılıp yenilip üstümüze gelen olursa” cümleciğinden de anlaşılacağı üzere MHP bu meseleyi AKP’den ve hatta devletten de önce kendi meselesi olarak görüyor ve bu bakışla sahip çıkıyor. Bu da olayın başka taraflarının sorgulanması gerektiğini yeniden ve yeniden akla getiriyor. 

Ardından Dilipak’ın şu açıklamaları da işin tuzu biberi: 

“Ben bildiklerimle ilgili, savcıların zaten bildiği konuları DEVLETİMİZİN savcılarına tekrar anlatabilirim. Ayrıca hakaretvari konuşanlara bugünkü yazımı okumalarını tavsiye ederim.”

“Çok basit ve sıradan bir soru: Darbe gerçekleşseydi, darbeciler kimleri vali ve kaymakam yapacaktı? Kimler emniyet müdürü, jandarma komutanı, garnizon komutanı olacaktı? Kimleri tutuklayacaktı ve yeni bakanlar kurulu ve stratejik kurumların başına kimleri atayacaklardı? Bunları herhalde sonradan belirleyecek halleri yoktu. Her konuşana böyle saldırırsanız, sözleri çarpıtırsanız, konuşacak olan da konuşmaz. Siz de birbirinizi yer durursunuz. Bu yaygaracılardan hiçbiri asla ‘İnni kültü minezzalimiyn’ demeyecektir. Kendilerini değiştirmedikleri için tarih tekerrür etmeye devam edecektir. Siz bilirsiniz.”

Biz de sadece soralım: Kim neyi bilecek ve bilmeli? 

Mesela “2014’ten bu yana Erdoğan İslamcı değil yeşil Kemalist’tir” demiş olan Doğu Perinçek?

Okunma Sayısı: 4210
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Murat Cansız

  25.2.2024 09:28:13

  Kalemine yüreğine sağlık Ahmet Battal hocam

 • S.topuz

  24.2.2024 12:28:20

  "İkinci tevili ise: Hem büyük Deccal'ın, hem İslâm Deccalı'nın üç devre-i istibdadları manasında üç eyyam var."... ..."Dördüncü günü ve devresi âdileşir, bir şey yapmaz, yalnız vaziyeti muhafazaya çalışır." diye, gayet yüksek bir belâgatla ümmetine haber vermiş. Şualar - 587 ..."Rivayetler, Deccal'ın dehşetli fitnesi İslâmlarda olacağını gösterir ki, bütün ümmet istiaze etmiş. لَا يَعْلَمُ الْغَيْبَ اِلَّا اللّٰهُ Bunun bir tevili şudur ki: İslâmların Deccal'ı ayrıdır. Hattâ bir kısım ehl-i tahkik İmam-ı Ali'nin (R.A.) dediği gibi demişler ki: Onların Deccal'ı Süfyan'dır. İslâmlar içinde çıkacak, aldatmakla iş görecek. Kâfirlerin Büyük Deccal'ı ayrıdır. Yoksa Büyük Deccal'ın cebr ve ceberut-u mutlakına karşı itaat etmeyen şehid olur ve istemeyerek itaat eden kâfir olmaz, belki günahkâr da olmaz."... Bediüzzaman Said Nursi, Risale-i Nur Külliyatı Şualar - 585 Allahümme ecirna min fitneti AHIRIZZAMAN...! Amiiin!

 • Hüseyin İlhan

  24.2.2024 12:07:26

  Bu sözkleri söyleyen sanırsınız ki ümmet-i Muhammed'in derdini dert,soydaşına yapılan soykırımı yürek yarası olarak idrak eden biri mi: 1-28 Şubat zalimlerinden biri olan bu akıl,ruh sağlığı ve dahi nice zihni sağlık problemi olan şahıs neler yaptı. a)Yüzbinlerce müslüman vatan evladı kızlarımızın cebren başını açtıran,eğitim hakkını gasp eden haydut. b-)Yine binlerce kamu vazifesinde inancı gereği başını örtan müslüman kadınalrımızın başını açtıran,çalışma haklarını gasp eden bir haydut. c-)Yine müslüman ülke insanının hür iradesi ile başı örtülü mv.seçtiği ve kendi imzası ile aday gösterdiği ANTALYA vekilinin dahi başını açtıran bir din düşmanı,ırkçı,faşist ve katil sevidci haydut. Yine partisinin sözcü ve temsilcisinin TBMM'de ÇİN zalimin müslüman Uygur dindaş ve soydaşımıza soykırımını savunan partili yönetici,mv'ne destek olandır. Yine davamız dediği ülkü ocakları eski başkanı kademisyeni katlettirenleri savuna,katil ve cani sevici bay zalimdir.

 • Oğuz Yiğiter

  24.2.2024 05:49:50

  Beraber yürüdük biz bu yollatyollarda da, beraber ıslandık yağan yağmurda" melankonik şarkı eşliğinde 2012 yılına kadar beraber yol yürüyen eski yol arkadaşı ve sonrasında kanlı bıcaklı düşman kesilen eski ortakların, kavga sırlarının deşifre olmasından müthiş rahatsız olan derinlerin sesinin zehir zemberek açıklamaları, öteden beri bizde hakim olan; " kendini muktedir zannettirilen iktidarı elinde tutan sembolik gücün, aslında biri sağında diğeri solunda iki eli derinlerin görevlisi iki siyasî figür tarafından bağlı" olduğu kanaatimizi teyid eden bir gelişme. Yoksa "ne bu şiddet ne bu celâl" derler adama...

 • Erhan

  24.2.2024 01:01:06

  Darbe kime yaradı ise darbeyi yapanlar onlardır, Kim darbeden sonra mükafatlandırılmışsa darbeyi yapan onlardır. 250 general içerde imiş, herbir generalin emir komutasında 2500 asker olsa eder 500 bin asker, sayıya bak nasıl bir güç ortaya çıkıyor.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı