"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Cumhuriyet Ak Partisi mi?

Ahmet BATTAL
27 Haziran 2024, Perşembe
Siyasette yumuşama ve normalleşme tartışmalarında yeni etap CHP’nin kendi içindeki yörünge tartışması.

Bu tartışmalarda bizce asıl mesele CHP’nin eski Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu liderliğinde girdiği yeni yörüngede kalıp kalmayacağı ya da oradan çıkıp çıkmayacağı.

Çıkarsa hangi yörüngeye gireceği çok da önemli değil. “Daha Kemalist olmakla daha Atatürkçü olmak arasında bir fark var” diyenlerin ölçüsüzlüğü şaşkındır.

Gerilim taraftarlarının ve bulanık suda balık avlamaya çalışanların meseleye eski ve yeni liderlerin ve liderimsilerin söylemleri üzerinden yön ve şekil vermeye çalışmaları bizce çok da anlamlı değil.

Birilerinin, üstelik Recep Tayyip Erdoğan’dan sonra kopacak fırtınayı çok iyi bilmesine rağmen, CHP’deki yörünge tartışmalarını fırsat bilerek “partimsi AKP”yi gerçek bir parti gibi görme ve gösterme gayretleri de bu arada sırıtıyor. Onu da ayrıca not edelim.

Ayrıca “sen Atatürkçü, ben Atatürkçü, hangimiz en Atatürkçü” tartışmaları da anlamlı değil.

Mesela Yılmaz Özdil gibi bir “Atatürkçü CHP’li”, Genel Başkan Özgür Özel’i, Atatürk’ün partisini “Cumhuriyet Ak Partisi” haline getirmekle itham ediyor.

Cevabını hem Özel ve hem de CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Deniz Yücel veriyor. Ama bütün bu tartışmalarda “kim daha demokrat” sorusu ya hiç yok. Ya da yeterince önde değil. Maalesef. Dolayısıyla normalleşmenin en önemli şartı ortada yok.

Adeta, şeker yok ama “olsun ben yine de helva yaparım” diyen işgüzar aşçılarımız çok!

Biz isteriz ki bütün siyasi akımların ileri gelenleri ve mensupları önce asgari ölçüde demokrat olsunlar ve sonra kendi farklı kimliklerini ya da renklerini ortaya koysunlar.

Ama olmuyor.

(Demokratlar da dağınık durumdalar. Sebepleri ve çareleri ayrı konu.)

Bu tartışmalarda Ertuğrul Günay gibi CHP’lilerin yeri ayrı.

Nitekim kendisinin konuyla ilgili bir X mesajı şöyle:

“Normalleşmek ‘hukuk devleti’ olmaktır. Hukuk devleti hakkı korumaktır; Anayasaya, yasalara ve ‘kanunsuz suç ve ceza olmaz’ ilkesine uymaktır; yasalar karşısında herkese eşitlik sağlamaktır. Demokrasinin işlemesi de ekonominin iyileşmesi de öncelikle buna bağlıdır.”

Biz, özünde ve genetiğinde demokratlık olmayan bir AK Parti’yi özellikle bu sebeple yirmi üç senedir eleştiriyoruz. Güzel söylemleri ve hayırlı icraatı, eleştirimize ve rezervimize mani olmuyor ve olmayacak.

Demokrat olmayan bir Cumhuriyet Halk Partisini de demokrat olmayan bir Cumhuriyet Ak Partisini de yirmi üç sene eleştiririz. Bazı güzel söylemler muhalefette iken güzeldir, tebrik ederiz ama o kadar.

Zira biliriz ki iktidarlar için önemli olan, ortaya demokratça ve adil bir icraat ve sonuç koymaktır. Muhalefetleri için de önemli olan bu hayırlı neticeye muhalefetiyle katkı yapabilmektir.

Yoksa iktidarın kitlesel zulmüne ses çıkarmayan bir muhalefet olsa olsa “sahibinin sesi” olur.

Bilhassa 15 Temmuz bahanesiyle 20 Temmuz 2016’dan itibaren adliyeyi de alet ederek yüzbinlerin hukukunu ihlal eden bir AKP ile adalet yürüyüşünden vazgeçen bir CHP arasındaki diğer farklar ve benzerlikler bizi çok da ilgilendirmez.

İlle de adalet ve liyakat, ille de demokrasi ve hürriyet…

Okunma Sayısı: 1562
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • mustafa güreldi

  27.6.2024 23:43:35

  şartlar chp yi bu günkü noktaya getirmiştir.her şeye hakim olan kaderin bu noktaya getirmesi tesadüf olamaz.kainatta hayır asıl şer hayra vesile için yaratılmışsa kaderin olayları böyle şekillendirmesi abes olamaz.chp nin de ekseriyeti hayra yönelecektir.gidişte o tarafa dogrudur.şartlar demokratlar ve sosyal demokratları birbirine yakınlaştırıyor.Bunun sonu inşallah hayırlara ve güzelliklere vesile olur.Bekleyip görelim...

 • İsmail özdemir

  27.6.2024 17:05:21

  Öncelikle demokrasi, sonrası devamı gelir…

 • Necmi TORUN

  27.6.2024 13:36:52

  Kargadan bülbül sesi beklenilmez. Her partinin bir ruhu-şahs-ı manevisi vardır.Şahıslar o şahs-ı maneviyi değiştiremez.Zaman şahıs zamanı değildir.Şahıs hiç hükmündedir.Genotipinde demokratlık olmayan ideolojik partilerden herkese adalet ve hürriyet beklenilmez.Çünkü onlar tarafgirdirler..Müstebit ve zalimdirler.

 • İbrahim Ersoylu

  27.6.2024 11:28:41

  Ahmet Hocamızı bu güzel yazısından dolayı tebrik ederim. Risale-i Nur'un içtimai ve siyasî ölçü ve mesajlarını Nur Talebesi uzman bir hukukçu gözüyle isabetle yorumlayıp, ehl-i siyasete yol göstermesi ve bu mevzuda okuyucuları aydınlatmasıyla mühim bir vazifeyi ifa etmiş oluyor. Ben inanıyorum ki Üstadımız, Berzah âleminden bu yazıları takip ediyor ve Yeni Asya'nın Onun mesleğine sadık kalarak doğru bir siyasî ve içtimaî duruş göstermesine çok seviniyor. Allah ondan razı olsun.

 • Kerim Soyten

  27.6.2024 09:42:27

  İşte onlar da diyor ki ille de makam, ille de para... bence çoklarının buluştukları nokta bunlar

 • Zeynep Taştekin

  27.6.2024 06:12:53

  Allah kemalistlere fırsat vermesin. Ellerine geçen ilk fırsatta dine saldıracakları kesin. Çünkü hep bu böyle oldu. Kemalistlerin derdi islam iledir. Bunu açıkça söyleyemedikleri için başka şeyleri bahane ederler.

 • S.topuz

  27.6.2024 03:49:28

  "Bilhassa 15 Temmuz bahanesiyle 20 Temmuz 2016’dan itibaren adliyeyi de alet ederek yüzbinlerin hukukunu ihlal eden bir AKP ile adalet yürüyüşünden vazgeçen bir CHP arasındaki diğer farklar ve benzerlikler bizi çok da ilgilendirmez. İlle de adalet ve liyakat, ille de demokrasi ve hürriyet…" Sayın KLIÇDAROĞLU'nun başlatmış olduğu "Adalet YÜRÜYÜŞÜ" gerçek manâda ADÂLET ve DEMOKRASİ yerleşene kadar aslâ fâsıla ve ara verilmeden cesaretle ve sabırla devam ettirilmeli ve asla tâviz verilmemeli, gerçek DEMOKRATLAR bir ve berâber oduklarını her zaman ve zeminde göstermeli ve toparlanmalı, Vesselâm! 🙌🌹🤲🌹😥😭😪😡😤❤☝️🌙🕊🕊🕊🌍🇪🇺🇵🇸🇵🇸🇵🇸

 • A. AYDIN

  27.6.2024 03:27:22

  Ama bütün bu tartışmalarda “kim daha demokrat” sorusu ya hiç yok. Ya da yeterince önde değil. Maalesef. Dolayısıyla normalleşmenin en önemli şartı ortada yok. Adeta, şeker yok ama “olsun ben yine de helva yaparım” diyen işgüzar aşçılarımız çok!." AYNEN🤌

 • A.Yılmaz

  27.6.2024 01:01:50

  Demokratlar dindar olmalı. Kemalist, seküler ve liberal demokratlar dine muzır maniler çıkarır. O yüzden dindar demokrat vurgusu çok çok önemlidir.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı