"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

“Gazetenize sahip çıkın”

Hüseyin GÜLTEKİN
14 Mart 2022, Pazartesi
Yetmişli yılların ortalarında yapmakta olduğumuz hizmetler hakkında bilgi vermek, hem de Nur hizmetleriyle alâkalı olarak merak ettiğim bazı konularla ilgili suallerime cevap alabilmek için merhum Sungur Ağabeye yazdığım bir iki mektubuma cevap beklerken; mesaide iken bir gün makam odamın kapısında rahmetli ağabeyi aniden karşımda görünce hem sevindim hem de şaşırdım.

Mektubuma karşılık mektupla cevabını beklerken, değerli bir ağabey’in kalkıp Çelikhan gibi, Anadolu’nun ücra bir köşesine gelmesinden anladım ki Sungur Ağabey gibi saf-ı evvel ağabeylerin hizmet uğruna her zahmete katlanmayı göze almışlardı.

Kendimi tanıtma faslından sonra, onun; böyle genç yaşta küçük bir beldede de olsa idareciliğin kolay bir şey olmadığı, işimden memnun olup olmadığımı sordu. Kısa cevaplarımdan sonra; Risale-i Nurlar’la nasıl tanıştığım şeklindeki suallerine verdiğim cevaplardan da memnun oldu. İman hizmetleri açısından öğretmenlik mesleğinin çok önemli ve elverişli bir meslek olduğunu; dolayısıyla bu avantajı iyi kullanmanın önemli olduğunu ifade ettiler.

Daha sonra namaz vaktinin girmesiyle beraber, bir nevi mescit olarak kullandığımız odaya geçtik. Buranın duvarlarında bazı resimlerin asılı olduğunu görünce Sungur Ağabey burada namaz kılamayacağını, daha müsait bir yere gitmemizi istedi. Ben de hemen yakınımızda bulunan Nur Talebesi bir hocamızın evine gideceğimizi söyledim, kabul ettiler.

Rahmetli Hocamız da böyle bir ağabeyi misafir etmenin sevinciyle diğer Nur Hadimlerini de durumdan haberdar edince, bir anda oda doldu taştı.

Namazın akabinde ağabeyin yaptığı ders ile beraber onun Nur hizmetleriyle ve Üstad ile alâkalı hatıralarını dinleyen cemaatin üzerinde bıraktığı tatlı iz herkesin simalarında okunuyordu.

O tarihlerde yaklaşık iki bin civarında bir nüfusu olan Çelikhan’da en fazla satılan gazete, 35 abone ile Yeni Asya idi. Türkiye’nin belki de böyle küçük hiçbir ilçesinde, dershanenin olmadığı o tarihlerde biz 50-60 kişi ile derslerimizi yapıyorduk. Hemen hemen her Nur Talebesi gazetemizin şevkli bir abonesi idi.

Sohbet uzadı, bazı arkadaşların Sungur Ağabeye yönelik sualleri oluyordu. Bir arkadaşımız: “Ağabey gazetemizin bazı sıkıntılarının olduğunu duyuyoruz. Ne yapmamız lâzım, ne diyorsunuz?” sualine karşı Sungur Ağabey özetle: “Kardeşlerim Yeni Asya, dâvâmızın temsilcisidir. Üstadımızın fikir ve düşüncelerini herkese duyurmaya çalışıyor... Bunu bilmenizi isterim ki Yeni Asya’nın her bir yazarı Risale-i Nur’un gönüllü bir fedaisidir. Meyveli ağaç taşlanır... Yeni Asya’yı susturmaya çalışanlar olacaktır. Bunun için size tavsiyem gazetenize sahip çıkın...” şeklindeki ifadelerini çok iyi hatırlıyorum Cennetmekân Sungur Ağabeyin...       

Okunma Sayısı: 1487
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • S.topuz

  14.3.2022 19:30:17

  Eğer böyle bir gazete Avrupada,mesela Almanya gibi bir ülkede yayın yapıyor olsaydı, bu rakamları çok rahat bir şekilde yakalardı.Bundan hiç bir şüphem yok. Sebepleri üzerinde tartışılabilir. Ama üzücü olan, bizim, layık olan İNSAN ve DEĞERLERİMİZE hemen hemen hiç sahip çıkmadığımız gibi,basit siyasi,dini ve farklı cemaat mensubiyetlerimiz bizi bu güzelliklerden alıkoyuyor ve tefrikaya atıyor. Ekonomik sebepler de sayılabilir. Ama maddi imkanları olanlar da görmezden geliyorlar. Yazık değilmi bu çok kıymetli ve çok çok değerli EMEK ve gayretlere? Gazete veya kitap okuma istek,arzu ve alışkanlığımız da o kadar fazla değil? Allah'a( c.c ) hep beraber yalvarıp yakaralım da, bütün bu olumsuz sebeplerden kurtulup, Yeni Asyayı layık olduğu rakamsal seviyeye de ulaştırsın inşaallah. Hakkınızı helal edin.Allah c.c  yar ve yardımcımız olsun. Amiiin.

 • S.topuz

  14.3.2022 19:29:30

  Esselamüaleyküm ve Rahmetullah, çok muhterem Edebiyatçı yazar ve çizerler ve Yeni Asya bayrağını ve hizmetleri her türlü olumlu-olumsuz ŞARTLARDA omuzlayan fedakar hizmet erleri. Allah c.c cümlenizden ebeden razı olsun ve bu zor şartlarda kolaylıklar ihsan etsin. Sizlerin kıymet ve değerinini bizler şu an pek anlayamayız da bu hizmetler sekteye uğradığında ancak o zaman belki anlarız,Allah muhafaza. Yeni Asya layık olduğu itibar ve desteği ve ilgiyi tam olarak ne vatandaştan,ne siyasi Demokratlardan,ne kendi Risale- i Nur camiasından ve ne de diğer Dini Camiadan görememiştir. Yeni Asya, Demokrasi ve Demokratları her daim savunup 53 senedir müdafaa ettiği halde, siyasi cenahdan layık bir şekilde sahiplenilmedi! Halen de yeterli sahiplenildiğini düşünemiyorum. Böyle hak ve hakikatleri korkusuzca 53 SENEDİR HİC PERVA ETMEDEN HAYKIRAN bir GAZETE nin günlük trajı 8-10 Milyon olmalıydı.

 • Said Yüksekdağ

  14.3.2022 14:41:54

  Rabbim Sungur Ağabeye gani gani rahmet eylesin. Hakkın hatırını kırmayan güzide bir Nur talebesi..

 • Necati

  14.3.2022 03:15:24

  Gazetemize sahip çıkalım. Her dönemde istikametini hiç bozmadı. Fakat maslesef her dönemde hep iftira ve baskılara maruz kaldı. Şimdi de içinde bulunduğumuz bu zor şartlarda davasından taviz vermeyen gazetemizi tebrik ediyoruz.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı