"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Yeni Asya’nın ikazları dinlenseydi

Hüseyin GÜLTEKİN
29 Haziran 2020, Pazartesi
“Allah’ım ve milletim bizi affetsin...” nedametlerinden çok önce yetkililer Yeni Asya’nın uyarı ve ikazlarını dikkate alıp, “ne istediler de vermedik...” itiraflarıyla istedikleri siyasî desteklerini sağlamak uğruna devletin bütün kapılarını ardına kadar açmasalardı...

Devlet erkânı olarak onların meddahlığını yapmasalardı. Bir bütün olarak ülkemizi ve milletimizi hedef alan o lânetli 15 Temmuz darbesi yapılır mıydı bilemiyorum.

“Gayr-ı meşrû bir muhabbetin cezasını çekiyoruz...” pişmanlığından seneler önce Yeni Asya’nın ısrarlı uyarı ve ikazlarını dikkate alıp, sonu çıkmaz sokak olan bu yanlış ve riskli olan gidişatlarından vazgeçselerdi...

Din-i mübine güya hizmet adına yola çıktıklarını iddia edenler dünyevî makam ve mevkileri elde ederek, devlette kadrolaşmak gibi tehlikeli bir yola sapmasalardı... Dine hizmet adına da olsa ona buna el açıp, ticaretle iştigal edinmeselerdi... 

Siyasî iktidar sayesinde elde ettikleri hemen bütün medya kuruluşlarıyla siyasilerin gönüllü reklâm ve propagandalarına soyunmasalardı... Bilemiyoruz ülkemizi kaoslara sürükleyen, nice mağduriyetlere sebep olan o kanlı, hain darbe olur muydu acaba...

Hakikat-ı halde darbelere kaoslara gerek kalmadan herkes, herkesim kendi işine baksa, iştigal etmesi gereken meselelerden başka işlerle meşgul olmasa maruz kaldığımız sıkıntı ve problemler bitmese de asgariye iner, diyor Yeni Asya. 

Siyasî kadrolar, öncellikle de ülkenin idaresiyle vazifeli olan iktidarlar dinî cemaatlerden ellerini çekmeli. Rey talebinde bulunurken, hiçbir pazarlıkta bulunmadan, alacakları destekler karşılığında devletin imkânlarını haksız bir şekilde dağıtmamalı diyor Yeni Asya.

Dine hizmeti gaye edinen cemaatler de hiç değilse bundan böyle bir zamanlar hemen herkesin, her kesimin faaliyetlerini, hizmetlerini alkışlayarak, övgüler yağdırdıkları malûm oluşumun içine düştüğü / düşürüldüğü içler acısı durumdan ibret almalılar diyor Yeni Asya.

Vazife bildikleri dine hizmetlerin dışındaki dünyevî işlerle meşgul olmanın makam mevki peşinde koşmanın, servetleri elde etmek için olmadık yollara tevessül etmenin ne derece gereksiz ve zararlı olduğunu görebilmişlerdir dinî cemaatler, diyor Yeni Asya. 

Cemaatler herhalükârda fiilî siyasetten uzak durmalı, hiç bir partinin arka bahçesi olmalarına izin vermemeli, maddî menfaat veya makam ve mevki beklentilerine girmemeli diyor Yeni Asya.

Yeni Asya’nın bu uyarı ve tavsiyeleri kulak ardı edilirse 15 Temmuzla görüldüğü gibi bütün dinî cemaatler zarar görür. Daha önemlisi dinî değerler zarar görür, ülkemiz ve milletimiz zarar görür. Siyasiler; “Safmışız, aldanmışız... Allah’ım ve milletimiz bizi af etsin...” diyerek işin içinden çıkarlar.

Okunma Sayısı: 1761
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Abdulkadir

  29.6.2020 19:25:54

  2) 17-25 süreci,15 Temmuz kalkışması,terör olayları ve daha birçok problem;zamanında yapılan uyarılara kulak tıkanınca baş gösterdi ve çoğu da başarılı oldu.Milletimiz elbette ki duyarlı bu konularda.Böyle durumlarda her zaman biriz ve tekiz.Ama gelin görün ki;gelişen olaylar,iyi analiz edilmediği için,ciddi boyutta sıkıntı ve problemler meydana gelmekte.Yeni Asya;her zaman ve zeminde hak bildiğini savundu ve bu konuda hak namına,uyarılarda bulundu ve her zaman bulunmaya da devam ediyor.Onu dinleyen;kâr içinde kâr edecek ama kulak tıkayan,uyarılarını dikkate almayıp,bildiğini okumaya devam edenler ise,zarar içinde zarar etmeye mahkûm olacak.Bu iş bu kadar nettir.

 • Abdulkadir

  29.6.2020 19:25:48

  1) Zaten Yeni Asya gibi bi ekolün sözleri yahut ikazları dikkate alınmadığı için;bu tür sorunlar meydana geliyor.Hatta bunlar sorun olmaktan çıkmış ve çoğu kişiyi mağdur edecek dereceye gelmiştir.Yeni Asya;zamanında sürekli uyardı,ikaz etti ama kimse kaale bile almadı.Sorunlar,problemler ve en önemlisi de mağduriyetler önlenemez,önü alınamaz derecede yüksek boyutlara ulaştı.

 • Ahmet ŞİMŞEK

  29.6.2020 15:14:50

  Yazık, çok yazık .... Hem de ne "Yazık ... "

 • Hüseyin İlhan

  29.6.2020 02:35:52

  'Allahım,milletimiz affetsin,Demekle affolunacak günahlar mı bunlar.Milyonların haklarına girenler,masumların canına sebep olanlar,yetimin hakkını yiyen ve yedirenler öyle'aldandık,kandırıldık,diyerek bu kadar ağır günahlardan asla kurtulamazlar.. İktidara masumların mağduriyeti üzerinden ulaşan siyasal islamcı,necis syaset yapanların,onlara kayıtsız,şartsız destek olanların bu kadar büyük günahlardan sıyrılmaları mümkün gözükmüyor. Malum cemaat ise iktidarın koltuğunun sağlamlaşmasında ne acıki entrikalrında 'kullanıldı ve kulandırtıldı, İman ve kur'an hizmetinin ancak ve ancak 'rızai ilahi,için olduğunu inşallah idrak etmişlerdir.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı