"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Fitnelere en iyi cevap: Sükût ve hizmete devam

Kâzım GÜLEÇYÜZ
03 Nisan 2021, Cumartesi
Zübeyir Gündüzalp’in Risale-i Nur’dan, son döneminde en yakınında bulunduğu Üstadın derslerinden ve hizmet tecrübelerinden çıkardığı bazı notları yine hatırlayalım:

* Bir camianın fertleri, bir davanın hâdimleri ve uzuvları birbirlerini tenkit illetine tutulup da tedavi edilmezse, o camiadan bir hayır beklenmemelidir. Cemaatin bütün düzeni ve ahengi, cemaat fertlerinin yekdiğerine şefkat, merhamet, sevgi ve hürmetkâr davranışlarıyla mümkündür. 

* Allah Allah! Neler, ne gaileler çıkıyor...  Fakat çaresi Üstadımız gibi duymazlıktan, bilmezlikten gelmek, başımıza gelen musibetleri düşünmemektir. Dünya imtihan dünyası. Kader-i İlahî deriz.

* Müfsitlere, karıştırıcılara karşı yegâne çare mutlak sükût ve işimize devam. Şunu yaparlar, bunu yaparlar. Sözle, fiille bir şekilde rahat bırakmazlar. Kolay değil. Elbet istemeyiz, olmasın. Fakat olursa sabır ve tahammül ederiz. Hizmet sırasında  meşakkat ve azaptan ne gelse hoştur.

*  Umur-u hayriyenin manileri çok olur. Bize böyle hallerde susmak gerekir. Meseleyi ancak böyle hallederiz. Münakaşa ile hiçbir dava halledilmez. Münakaşadan yavaşça çekil, öyle şeyler muvakkattır.

* İnsan bazı imtihanlara maruz kalır. Bu durum kuvvet ve salâbet kazanmaya sebeptir. Varta ve yanlışlık gibi hadiselerden kendimize ibret ve ders almalıyız. Yoksa biz de aynı hallere düşebiliriz. 

* Bir hadise (varta ve yanlışlık) vuku bulduğunda şahıslar ve bizzat o şey üzerinde durmamalı, yoksa o hadiseden alınacak tecrübe ve ibret dersi alınmamış olur.

* Büyük zatlar bunda müttefiktir ki, başkalarıyla uğraşan, yolundan geri kalır.

* İnsan yaşlandıkça imtihan şiddetlenir.

* Cenab-ı Hak şiddetli şekilde imtihan eder ki, elmas ile kömür ruhlu olanlar birbirinden ayrılsın, kabiliyetleri inkişaf etsin.

* Fenalık ve iftiralara ne kadar feci bir surette maruz kalınırsa kalınsın, mukabele-i bilmisil etmemek, tevbe ve istiğfara devam etmek, sabır ve tahammüle çalışmak, öyle hadiselerden ibret ve ders almak, mütecaviz ve müfterilerle uğraşmamak, yüksek bir ahlâk ve kemalâtın şiarındandır. Enbiyaların, velilerin, sulehanın (salihlerin) ahlâkıyla ahlâklanmaktır.

Gereğince amel edebilmek duasıyla.

Okunma Sayısı: 3728
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Zeliha

  4.4.2021 10:54:45

  Allah razı olsun. Hiç değerini kaybetmeyen en sağlam yol göstericiler. Her zaman her ihtiyacınıza cevap var.

 • Süleyman Alıç

  4.4.2021 09:39:24

  Teşekürler Kazım bey; Evet herkes Risale-i Nur dan süzülen şu hakikatlere uysa hiç bir sıkıntı olmaz olsada ufak tefek zaiyat ile geçer. Ama maalesef bu okunan ve söylenen hakikatlere kimse uymadığı için öyle cinsiyetler işleniyorki tarifi mümkün değil Ahirette hesabının verilmesi de; işlenen cinayetlerin sebebini Zübeyir Abimiz bakın nasıl anlatıyor; Başkası için okur istifade edemez, Hizmet için değil nefsini ıslah için okumalı, Okumak yazmak ve SUSMAK demeki bizler bu yukarıda ki düsturlara uysak sıkıntılarımız yüzden on'a iner Rabbim cümlemize bu düsturlara uymayı nasip etsin ve sırat-ı müstakimden aryırmasın AMIN.

 • Ali ok

  3.4.2021 08:43:59

  Maalesef birbiriyle uğraşan müslümanların !!!! Tarihsel anlamda hali purmelali İnşallah risaleyi nur mektebi bu sorunları çözecektir

 • Ali ok

  3.4.2021 08:39:52

  Allah Zübeyir abiye rahmet versin bunları bizlere ulastiranlarada afiyet selamet kalplerine akıllarına kalemlerine kuvvet amin

 • Sezai MUMCU

  3.4.2021 04:11:30

  Bu makalede LEMEATin bir tecellisini görüyoruz: Merhum ve Muazzez Zübeyir Agabey burada telkin ettigi hazmolunmus ilimdir. Hakiki mürsid-i alim olan Risalelerin hakikatlerini, ilmini onun has bir talebesi; koyunun kuzusuna verdigi süt gibi hasbi veriyor. Kuşun yavrusuna yiyecegi öyle lokma gibi vermesi tarzında degil. İste bu Zübeyir Agabey.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı