"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Siyonist azgınlığa müthiş bir hukuk şamarı

Kâzım GÜLEÇYÜZ
28 Ocak 2024, Pazar
Güney Afrika’nın açtığı davada Uluslararası Adalet Divanının, “İsrail’in Gazze’de yürüttüğü askerî operasyonları derhal durdurmasını; ‘Soykırım Sözleşmesi’nde yasaklanan fiillerin işlenmemesi için gerekli önlemleri almasını ve insanî yardımların yerine ulaşması için her adımı atmasını” öngören ve “İsrail, alınan kararları sahada uyguladığına dair bir ay içinde Adalet Divanına rapor sunmak zorundadır” diyen ara kararı, siyonist azgınlığa ve destekçilerine vurulmuş müthiş bir hukuk şamarı.

İsrail “kararı tanımama” numaralarına yatsa da, bütün çabalarına rağmen önleyemediği bu şamarın ve şokunun altından kalkamaz.

İslam ülkeleri başta olmak dünyanın kuru kınamalarla yetinip seyirci kalmaya devam ettiği bir vahşet ve soykırımı durdurmak için Güney Afrika’nın tek başına attığı cesur adımla bu neticenin alınmasını sağlaması her türlü tebrik ve takdirin üzerinde bir insanlık zaferi.

Bu bahtiyar ülkenin vicdanlı ve âdil yöneticileri, bu hamleleriyle, adalet ve hürriyet mücadelesinin unutulmaz önderi Nelson Mandela’nın hayrül-halefleri olduklarını ispatladılar.

1990’a kadar ırkçı beyaz azınlığın utanç verici bir ırk ayrımcılığı üzerine bina ettiği insanlık dışı bir rejimle yönetilen Güney Afrika’da, bu zulmün simgeleşen mağdurlarından iken, 1990 yılı başında gerek dünyadan gelen yoğun baskılar, gerekse iç dinamiklerdeki değişmeler sonucu serbest bırakılan ve daha sonra ülkesinin devlet başkanlığına yükselen bir liderdi Mandela.

İnsan hakları mücadelesi verdiği için tam 27 yıl boyunca ırkçı rejimin zindanlarında tutulan Mandela’nın en çok üzerinde durulan örnek özelliklerinden biri, özgürlüğüne kavuştuktan sonra bir intikam arayışına girmemesi, tam tersine bu eğilimde olanları da engellemesiydi.

“İntikam sevdasına kapılırsak iç savaş çıkar ve bundan hepimiz zarar görürüz” diyordu.

Bu yapıcı tavrı, ırkçı rejimin haksız uygulamaları yüzünden Güney Afrika toplumunda oluşan derin tahribatın tamirine, yaraların sarılmasına, zencilerle beyazlar arasında uyumlu bir beraberlik ortamının tesisine büyük katkılar sağladı.

Mandela’nın ülkesi bu tavrın ve ortamın kazandırdığı özgüvenle şımarık, azgın ve zalim İsrail’e ve destekçilerine unutamayacakları bir ders verdi. Bir kez daha helal olsun!

Okunma Sayısı: 2100
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Halid Ceylan

  28.1.2024 13:24:55

  Uluslararası Adalet Divanın almış olduduğu bu karar, siyonist azgınlığa ve destekçilerine vurulmuş müthiş bir hukuk şamarının ötesinde, bizim iki yüzlü. Siyaset ve idarecilerimize de vurulmuş bir şamardır.

 • Neslinur

  28.1.2024 12:13:48

  Teşekkürler Güney Afrika. Tarihin Şeref Levhaları arasında yerinizi alacaksınız. Teşekkürler İrlanda ve Norveç

 • Hüseyin İlhan

  28.1.2024 11:34:36

  G.Afrika devletinşi,idarecilerini insani,vicdani gayret ve aldıkları neticeden dolayı tebrik ediyorum. Bu yaşanılan hadise inşaallah gaflet,dalalet ve ihanet içinde olan sözde islam ülkesi idarecilerine bir ders olur. Bizim için ise asla unutulmaması gereken,İsrail'in vahşetine,barbarlığına ve soykırımına karşıyız diyerek gözyaşı döken ehli iman ve vicdan sahibi kardeş,insanımıza hatırlatma yapalım. M.Marmara davasını sümen altı ederek UCM'ne göndertmeyenlere karşı gafletten uyanalım. Bugün bu vahşetin bir nedeni de o mahkeme kararının sümen altı edilerek cani,barbar ve terörist soykırımcılara küstahlaşmasına destek olan sümen altı işidiiiir.

 • Abdulkadir Baki

  28.1.2024 09:06:55

  Güney Afrika ya sempatim dahada arttı. İmkanım olsaydı Ziyaret eder saygilari sunardim acaba efendimiz ASM ın zulüm ve işkence gören sahailerine Habeşistana gidin orada kimseye zulüm edilmez. buyurmasi

 • Erhan

  28.1.2024 05:41:54

  Allah, tüm zulüm ve zalimleri bitirsin inşallah.

 • Doğukan Pamir

  28.1.2024 03:28:22

  Gönül isterdi ki 60 İslam devletinin yöneticilerinden hiç olmazsa birinin de o mahkemede GAC 'nin yanında yer alsın... Ama nerdeeee.. Bir de baktık ki hepsi de deve kuşu misali kafalarını kuma sokmuşlar.... Yalnız hamasette kürsüleri yumrumluyorlardı(!)

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı