"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Gönenli kahraman hoca

M. Latif SALİHOĞLU
02 Ocak 2019, Çarşamba
Türkiye’de uzun yıllar “Reisülkurrâ”lık hizmetini deruhte eden, Sultanahmed Camii’nin emektar imam-hatibi Gönenli Hafız Mehmed Efendi, 2 Ocak 1991’de vefat etti. Mezarı, Edirnekapı Sakızağacı Şehitliği’nde.

Cenâb-ı Hak, ona rahmet eylesin ve ondan ebeden razı olsun. (NOT: Reisü’l-Kurrâ, Kurân talebesi yetiştirenlerin, hafızların reisi, başı ve büyüğü anlamında kullanılır.)

* * *

1901 Gönen doğumlu olan Hafız Mehmed, Kırım kökenli Selâmetoğulları’ndan Osman Efendi ile Fatıma Hanımın evlâd-ı şerifidir.

İlk mektep tahsiliyle birlikte, Kurân derslerini de aldı. Ardından hafızlık eğitimine başladı ve 12 yaşlarında iken hıfzını tamamladı.

Halis bir Kurân talebesi olan Hafız Mehmed Efendi, hayatının tamamını tecvid, kıraat başta olmak üzere, Kurân’a dair bütün dersleri hem alıp öğrenmeye, hem de başkalarına öğretip talebe yetiştirmeye adadı. Bu yöndeki halis niyet ve arzusuna mükâfaten, Cenâb-ı Hak, son nefesine kadar onu bu istikamette muhafaza ve istihdam eyledi.

Soyadı Kànunu (1934) çıkınca “Öğütçü” soyadını alan Hafız Mehmed, doğduğu yere nispetle hep “Gönenli Hoca” diye anılmaya devam etti.

Askere gitmeden önce, hocalık ve imamlık vazifesini memleketi Gönen’deki Merkez (Çarşı) Camii’nde sürdürüyordu. 1930’lu yıllarda askerlik müddeti üç sene idi. Üç yıl vatanî görevini (yedeksubay) tamamladıktan sonra, İstanbul’da Hacı Kaftanî, Dülgerzâde ve Hacı Hasan Camileri’nde imamlık vazifesini ifâ etti. 

Denizli Medrese-i Yusufiyesi’nde

Gönenli Mehmed Efendi, Üstad Bediüzzaman’a dost olduğu şikâyeti ve Nur Risâleleri’ni okuduğu gerekçesiyle, 1943’te derdest edilerek Denizli Ağırceza Mahkemesi’ne sevk edildi. 

Aralarında Hafız Şefik Efendi’nin de bulunduğu İstanbul’dan 4-5 kişi ile birlikte Denizli Hapsi’ne gönderildi. Kendisi zaten “Kurân hafızı” olduğu gibi, Üstad Bediüzzaman’ın nazarında da o bir “Kahraman Hoca” idi.

Denizli Hapishanesi’nde, kendisine “Hangi koğuşta kalmak istersiniz?” diye sorulduğunda “İdamlıkların koğuşuna!” şeklinde karşılık verdiği rivâyet edilir.

Beylerbeyi Süleyman Hünkâr gibi o zamanın görgü şahitlerinden doğrudan aldığım bir bilgi de şudur: 1943-44 senelerinde, Üstad Bediüzzaman ile birlikte hapis yatan 124 talebenin içinde yedisi hafızü’l-Kurân  olan talebe vardı. Meselâ, Hafız Ali ve Gönenli Hafız Mehmed Efendi gibi...

Üstad, onlara “24 saat münavebeli şekilde Kurân’ı tilâvet etmeleri” tavsiyesinde bulundu. Denizli halkı, zamanla bu tatbikatı duydu ve bazen (bilhassa ezan vakti) gelip hafızların hapishane penceresinden dışarıya doğru yankılanan seslerini gözyaşları ile dinler, adeta hasret giderirlerdi. 

* * *

Gönenli Hafız Mehmed Hocaefendi, 1954 senesinde Sultanahmed Camii’ne imam-hatip olarak atandı. İşte, bu tarihten itibaren, onun ismi bu cami ile birlikte de anılır oldu. Zira, tam 28 sene müddetle bu camide hizmet etti. Öyle ki, 1982 senesinde, resmî olarak emekliye ayrıldığı halde, buradaki hizmetini meccânen de olsa ara ara sürdürmeye gayret gösterdi.

Bu arada, Reisülkurrâ Üsküdarlı Ali Efendinin vefatı üzerine, kendisi 1976 senesinde Reisülkurrâ makamına vâsıl oldu. Ayrıca, 1940-1980 seneleri arasında pek çok Kurân Kursunun açılmasına öncülük etti; birçok kursta vazife yaptı. Talebe bulmanın zor olduğu zamanlarda, onların masraflarının karşılanmasında büyük gayret gösterdi.

1979’dan tâ vefatına yakın bir tarihe kadar, zaman zaman Sultanahmed Camii’ne giderek bu mübarek zatın arkasında namaz kıldık, vaaz ve hutbelerini dinledik. Birkaç kez Süleyman Demirel’in de onun hutbesini dinlemeye geldiğine şahit oldum. Araları gayet iyi idi. Gönenli Hoca “Üstad Bediüzzaman için Menderes ne idi ise, benim için de Süleyman Demirel odur” derdi.

Cenâb-ı Hak, hepsine ganî ganî rahmet ve mağfiret eylesin.

Okunma Sayısı: 2784
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • HÜSEYİN İLHAN

  2.1.2019 12:28:22

  Muhterem REİSÜLKURRA hocamıza Cenabı ALLA CC'den rahmet diliyorum.Rahmetlinin hutbsini dinlemek şeref ve bahtiyarlığını rabbim lütfetti.O hitabındaki samimiyet,ihlası ve sesindeki o benliğimize nakşedecek letafeti hala hatırlıyorum.İnşaallah cennetülfirdevste başta Hz.Muhammed SAV.efendimiz,nebiler,aşerei mübeşşere ve üstadımız ile kmoşudur.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı