"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Kemaleddin Ceviz de rahmetli oldu…

19 Kasım 2020, Perşembe
Aman Yâ Rabbi! Şu virüs âfatını, bir an evvel âlemimizden def-i ref eyle. O virüs sebebiyle, cemaatimizden, bu kaçıncı vefat oldu böyle.

Kemaleddin Ağabeyi, 70 senesinde, Ankara’da Nurlar’la müşerref olduğumuzdan beri tanırız. Sohbet ve ziyaretlerine sık sık gittiğimiz, rahmetli Bayram Yüksel Ağabeyin, Hacıbayram 27 numaralı dershanesinde onunla çok karşılaşırdık. Kendisini Nur hizmetine adamış olan ağabeyimizdi. Bayram Ağabeye yakın olmak için, orada ev kiralamıştı. Tıpkı, yine ehl-i hizmet ve sonradan ikisi dünür olan Mustafa Süzen Ağabey gibi.

Aslen Erzurum Hasankale’li (Pasinler) idi. Daha sonra, biz de Erzurum’a enişte olunca sevinmişti. Sağlık memuru idi. Kendisinin bizzat anlattığı şu hatırası” Sene 1960, Urfa’da sağlık memuruyum. “Üstad Hazretleri”ni vefatından bir gün önce, İpek Palas Oteli’nde ziyaret ettim. Çok kalabalık vardı. Üstad da hilâf-ı âdet bütün ziyaretçileri kabul ediyordu. Ben Abdullah Yeğin Ağabeyin yardımıyla Üstad’ın yanına vardım. Titreyerek ve gözyaşları ile elini öptüm. Çok heyecanlıydım. Bir şey dikkatimi çekti: Üstad çok kuvvetliydi. Elimi tuttu, ben rahatsız ederim diye üç defa geri çekmek istedim, çekemedim. Rahatsız ederim diye çekiniyordum. Zorladım yine çekemedim. Üstad bana bir şey söyledi, ben anlayamadım. Zübeyir Ağabey, “Seni talebeliğe kabul ettiğini söylüyor” dedi. O gün çok ziyaretçi vardı, kuyruk çok uzundu. Üstad Hazretleri’nin mübarek cenazesi kaldırılırken Urfa’nın bütün caddeleri, sokaklar, damlar doldu. O gün Urfa çok kalabalıktı.” ile Üstadı gören son şahidlerden olduğu bilinirdi.

Sessiz, sakin fakat hizmette cevval biriydi, İyi İngilizce bilirdi. Hatta 70li senelerde, Üstadın ilk İngilizce tarihçe-i hayatını, özet olarak o yapmıştı. Hatırlayanlar olur belki “Kemaleddin Akgün” müstear isimli beyaz bir cep kitapçığı idi. Bildiğim kadarıyla da, Yeni Asya Matbaası’nda basılmıştı. Bu İngilizceyi iyi bilmesinden dolayı, şöyle bir hadise yaşamıştı. Bir gün vakit harici, Hacıbayram Camii’nde tek olarak namaz kılıyormuş. O ara, birkaç turist ve başlarında onlara anlatan bir Türk gelmiş. Fakat kadınların elbiseleri açık-saçıkmış. Kemaleddin Abi, gence demiş ki “böyle olmaz, burası cami. Şurada örtüler var, onlardan giysinler.” Tabiî biraz da giyim kuşamı derviş gibiydi. Turistler; “ne diyor?” demişler. Genç de, çok iyi olmayan İngilizcesi ile “ boş verin ya, meczubun biri işte” der demez, Kemaleddin Abi, tam aksanıyla İngilizce olarak bir cevab verip, konuşmuş. Hem turistler şaşırmış, hem de rehber kıpkırmızı olmuş. Sonradan özür dilemişler.

Emekli olduktan sonra, Hacıbayram’da cemaate ait “Sadâkat Kitabevi’nde”, uzun seneler çalışıp, hizmet etmişti.1974 senesinde, biz de, Said Özdemir’in “İhlâs Kitabevi’nde” bir sene çalışmıştık. O zaman daha çok görüşür ve kitap alış verişinde de bulunurduk.

1980 senesinde, ağabeyim, asteğmen olarak kur’asını,  “Erzurum Hasankale tank taburu” na çekmiş. Haritayı açıp baktık, bir türlü öyle bir yeri bulamadık. Kemaleddin Ağabey de Hasankale’li olduğundan telefon açıp sorduk, güldü. “keçeli, oranın adı değişti, sonradan Pasinler oldu” dedi, Hakikatten de, Pasinler, koskoca önümüzde duruyordu. Ama biz nereden bilirdik ki…

Geçen haftalarda, o da virüse kapılmıştı. Haber gelince, arayıp konuştum. “Osman kardeş, duâ et!” dedi. Evet Kemaleddin Ağabeyim, duâlarımız seninle. Dünyada da, ukbada da… 

Allah rahmet eylesin, makamın Cennet olsun.

Okunma Sayısı: 2484
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Akif Kara

  19.11.2020 23:18:41

  basta Osman Kardese tesekkur ederekkbasliyorum cunku bir cok abinin kardesin vefat haberini osman kardesin haberi yapmasi ile ogreniyoruz Allah razi olsun MeselaKemalettin agabeyin vefat haberini ogrendik Ruhuna fatiha okuduk mekani cennet olsun insallah cok cayini yudumlarken hoc sohbet ederdik rahmetli ile nur icinde yatsin

 • MAHMUT

  19.11.2020 17:00:31

  Allah rahmet eylesin ağabeyimize. Osman abim siz ne kadar çok benziyorsunuz fotoğrafı görünce sizi zannettim şükür yaşıyorsunuz.

 • Abdurrahman

  19.11.2020 16:28:02

  Cenabı Hak gani gani rahmet eylesin...Mekanı cennet olsun...

 • süleyman ALIÇ

  19.11.2020 15:51:36

  Evet Rabbim binlerce Rahmet eylesin hem Kemalettin Ceviz abeye hem de tüm geçmişlerimize. çok istisna bir Nur Talebesi idi Tevazusu, Mahviyeti, Risaleği Nura Sadakatı 1980-1983 yılları arasın da Ankara 27 Dersanesin den her gün her akşam Ömer Tuncay Abeyle beraber mahalle derslerine giderdik ne kış der ne yaz der ne soğuk derdi ne yorgunum derdi Akşama kadar "Sadak kitap" evinde çalışır o ilerlemiş yaşına ve yorgunluğuna rağman akşam dersleri kaçırmazdı ve bize anlattığı hem Üstad, hem de hizmetlerimizle ilgili hatıraları var bizde

 • Bilgin Alpay

  19.11.2020 15:12:00

  Allah Rahmet eylesin Makami Cennet olsun Insallah

 • Oğuz Yiğiter

  19.11.2020 11:53:05

  Allah rahmet eylesin Kemaleddin Ağabeyimize. Hafa toprağında bir Nur Talebesi, her bir Nur talebesi kazıldığında altından O çıkması. Görünür olmayı istemeden var olmak. Saff-ı evvel ve tâbiîn mesabesindeki Nur Talebelerindeki o büyük SIR bu olsa gerek... Nurlar içinde uyu Kemaleddin Ağabey..!

 • Ali R. Yardimoglu

  19.11.2020 10:24:49

  Allah rahmetiyle muamele eder, O Rahman'ur Rahim.....

 • Toygar

  19.11.2020 08:31:35

  Rabbim Üstadımıza komşu eylesin. Rahmetiyle karşılasın. Amin.

 • Sezai MUMCU

  19.11.2020 01:53:49

  Allah rahmet eylesin. Evet hizmet ugruna hicret eden ERDEMIR'in mükemmel emeklilik ve gayet yüksek tazminat garantisini elinin tersiyle itip Ankara'ya hizmete kosan Kdz. Eregli Kahramani ve Yeni Asya eski yazari Sami Cebeci'ye Allah'tan sihhat ve afiyet dilerim.

 • Hüseyin

  19.11.2020 00:33:04

  Kemaleddin abimiz, Ankaranin bir tanesiydi. Vefalı Osman kardeşim, gene unutmamışsın. Allah rahmet eylesin abimize.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı