"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Risale-i Nur’a saldıranlara acıyın!

Faruk ÇAKIR
30 Ağustos 2016, Salı 17:00
Son günlerde umulmadık şekilde Risale-i Nur eserlerine ve onun müellifi Üstad Bediüzzaman Said Nursî Hazretlerine saldıranları görüyoruz. İnsafsız müfterilere elbette verilecek cevaplar vardır ve zaten veriliyor.

Şunu ifade etmekte fayda var: Risale-i Nur’un milletin imanını kurtaran eserler olduğu ve şimdiye kadar en katı muarızlarını da mağlup ettiğine millet ve tarih şahittir. Müfterilerin attıkları ve hepsi bayat olan iftiraları tekrarlamaya gerek yok. Onlar insafsız tenkitlerini sıraladıkça inşâallâh Risale-i Nur eserleri daha da parlayacak, bilinecek ve istifade edilecek.

Bazı safdillerin de katıldığı yeni iftira kervanında gerçekten yeni bir şey yok. Risale-i Nur eserleri meydandadır. Ondan istifade edenler de meydandadır. Peki, bu insafsızların rahatsız oldukları mesele nedir? 

İnsafsızların ve müfterilerin en büyük yanlışı, Risale-i Nur’un günümüz sorularına cevap veren bir Kur’an tefsiri olduğunu görmezden gelmeleridir. Kur’an’ın hikmetini ve mucizeliğini Risale-i Nur’dan daha tesirli bir dille anlatan eser var mı? Aynı şekilde, Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’i (asm) ve mucizelerini anlatan, akla takılabilecek her soruya cevap veren daha kapsamlı başka bir külliyat var mı? Hayattayken Fatih Camii yanındaki Şekerci Hanı’nda bulunan odasının kapısına “Burada soru sorulmaz. Her soruya cevap verilir” tabelası asan ve bunu eserleri vesilesiyle bugün dahi devam ettiren bir âlime ve onun eserlerine iftira atmak tutar mı?

Bu iftiralar tutmaz. Risale-i Nur’un müellifi kendi şahsını beğenmemiş, “Çünkü ben kendimi beğenmiyorum; beni beğenenleri de beğenmiyorum. Cenâb-ı Hakka çok şükür, beni kendime beğendirmemiş” demiştir. (Mektubat, s. 329)

Böyle iftiraların tutmayacağını anlayan bazı insafsızlar, bu defa Risale-i Nur okuyanların şahsî kusurlarından yola çıkarak Risale-i Nur Külliyatını ve dolayısı ile müellifini karalamak istiyorlar. Bir eseri okuyanların şahsî kusurlarının o esere ya da müellifine isnat edildiği nerede görülmüştür?

Küçüğünden büyüğüne bütün müfterilere bir defa daha hatırlatmak isteriz ki, Risale-i Nur meydandadır. İtiraz edebileceğiniz bir mesele varsa ilmî kaidelere göre itiraz edersiniz ve cevaplarını da yine Risale-i Nur’dan alırsınız. Risale-i Nur’da olmayan meselelerle bu eserleri itham etmeye kalkmanız sadece size zarar verir. Olmayan itibarınızı daha da kaybedersiniz. 

Hatırlamanız gerekir ki, bu eserler bugün telif edilmedi. Sizin şimdi dile getirmeye çalıştığınız itiraz ve iftiraların çok daha büyükleri Üstad Bediüzzaman hayattayken ve hatta mahkemelerde savcılar eliyle dile getirilmiştir. Onların tamamına gerekli ikna ve ilzam edici cevaplar verilmiştir. 

Risale-i Nur’un, milletin ve bilhassa gençlerin imanını takviye ve muhafaza ettiği ortadayken, bunu görmeyip böyle insafsız iftiralarla ona çamur atmak isteyenlere sadece acınır.

Kur’an’ın hakikatli bir tefsiri olan Risale-i Nur engelleri aşarak iman kurtarmaya devam edecektir inşâallâh. Müfterilere, Bediüzzaman’ın talebesi Zübeyir Gündüzalp’in Afyon Mahkemesi’ndeki müdafaası ile seslenelim: “Eğer Risale-i Nur bir zehir ise, bizim bu zehirlere tonlarla, binlerce kilo ihtiyacımız vardır. Eğer çoklukla olduğu yeri biliyorsa, bize tayyarelerle sevk etsin.” (Şuâlar, On Dördüncü Şuâ, s. 1104)

Okunma Sayısı: 7822
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Rüstem Garzanlı

  1.9.2016 10:00:13

  "Edipler edeplí olmalı, hem de edeb-i İslâmiye ile müteeddip olmalı."(D.H.Ö) Ey!...Mustafa İslamoğlu,seni Risale-i Nur'u okumaya dâvet ediyorum. Anlayarak okusan inaniyorum ki öne sürdüğün bu seviyesiz iddialarından pişmanlık duyacaksın. Bu boş sözlerinle kazancın nedir? Hangi akla hizmet ediyorsun? İnsaf....

 • SAİD HAKTAN

  31.8.2016 16:39:26

  FARUK KARDEŞİM 15 temmuz oyuncular,öyle bir iş yaptı ki;falan cemaattenim demek çok zor oldu...İnan herkesten çok cemaati savunan ve çorbasını içinler bugün en çok onlar kem söz söylüyor malum guruba...Kim yaptı bilmiyorum...Milletin kuvv-i manaviyesi zedelendi inanın.artık yardım da yapmaz kimse,derslerede korkar gitmeye diye düşünüyorum......Hasbünallahinimel vekil...

 • özdemiroğlu

  30.8.2016 11:20:20

  (2) Nur'dan kim rahatsız olur? nursuzlar. Bırak bulundukları çukurda debelensinler. İsteseler de, istemeseler de, hasette etseler, bulanık suda balık da avlamak isteseler, NURLAR PARLAYACAKTIR:

 • özdemiroğlu

  30.8.2016 11:17:58

  Yarasalar ışıktan rahatsız olur ve yel değirmenine saldıran ahmakların sonu hüsrandır. Acınacak durumda olanlar var bir de yüzüne tükürülecek zavallılar ve hainler var. Güneş üflemekle sönmez, ancak bu tavırlar inşaallah nurları daha da parlatacaklardır, R. Nur düşmanları istemese de!

 • bahri

  30.8.2016 09:48:27

  yılanlara nasıl acıyacağız.zehirlidir ve bilinçli olarak sokuyor.kuduz köpekler bilirsiniz ısırdığı zaman çoğu zaman öldürür bu sebeple kuduz vede kudurmuş olan kelpler derhal itlaf edilir çünkü zehir akıtıyor.Acıyın diyorsunuz ama bunlar acınacak halde değiller.Bilmeden yanlışa düşenlere,düşürülenlere ve yanlış yapanlara acınır.Aç canavara tahabbüb gösterilmez bilesiniz

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı