"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Şahs-ı manevî ile hizmete devam

Kâzım GÜLEÇYÜZ
05 Mayıs 2024, Pazar
Üstad Bediüzzaman’ın Risale-i Nur’la ortaya koyduğu hizmetin son derece önemli esaslarından biri şahsa değil, eserlere ve hakikatlere dayanması.

Nazarları kendisine değil, hep Risalelere çeviren Üstad, çok tekrarladığı “Zaman cemaat zamanı” sözüyle de şahs-ı manevînin önemini ısrarla vurguluyor.  Üstadın “Bâki bir hakikat, fâni şahsiyetler üstüne bina edilmez; edilse hakikate zulümdür. Her cihetle kemalde ve devamda bulunan bir vazife, çürümeye ve çürütülmeye maruz ve müptelâ şahsiyetlerle bağlanmaz; bağlansa vazifeye ehemmiyetli zarardır” beyanı da (Tarihçe-i Hayat, s. 743) yine bu manayı ifade ediyor.

“Risale-i Nur’un medyadaki dili” olan Yeni Asya da bu esas ve manalar çerçevesinde bir şahs-ı manevî hareketinin temsilcisi.

Bu şahs-ı manevîye vücut veren ve istikamet çizgisinde bugünlere erişmesini sağlayan nice isimsiz kahraman var. Yeni Asya’nın hizmetleri, meşveretin tevdi ettiği vazifeler gereği vitrinde gözükmek durumunda olanlardan ziyade onların büyük emek, gayret ve fedakârlıklarla yaptıkları katkıların eseri.

İhlâslı fiilî ve kavlî dualarının neticesi.

Onun içindir ki, Yeni Asya denince akla şu veya bu şahıstan ziyade, Risale-i Nur ve cemaati geliyor. Yeni Asya camiası kişilerle değil, bu cemaati teşkil eden şahs-ı manevî ile tarif ediliyor ve öyle değerlendiriliyor.

Kuruluşundan bugüne bu camianın içinde temayüz eden, vitrinde gözüken, çok önemli hizmetlere imza atmış son derece değerli birçok hizmet erbabı elbette ki var. Ama bunların her biri, şahs-ı manevînin müşterek havuzunda eriyebildiği ölçüde bu manalardan hissedarlığını sürdürebiliyor.

Eğer Yeni Asya şahsa dayalı bir hareketin ismi olsaydı, dayandırıldığı kişinin ve kişilerin sahneden çekilmesiyle silinip giderdi.

Öyle olmadığı içindir ki, yarım asrı aşkındır dahilden ve hariçten gelip, çoğu zaman temayüz etmiş şahısları hedef alarak yürütülen şiddetli taarruz ve operasyonlara rağmen sarsılmadan, kararlılıkla yola devam ediyor.

Haklı şûrânın kuvvetlendirdiği bir ihlâs ve tesanüdle yürüyüşünü sürdürüp nice zorlu engelleri aşarak bugünlere erişen şahs-ı manevî kervanı, inşaallah kıyamete kadar bu ulvî bayrağı burçlarda dalgalandıracak.

Nesilden nesile devrederek...

* Yeni Asya’daki 46. yılımızı tamamlayıp, köşe yazılarındaki 33. yılımıza girdik. Bizi böylesine ulvî bir hizmette istihdam eden Rabbimize sonsuz hamd ü senalar ederken, iman-hürriyet-adalet eksenindeki tavizsiz ve kırıksız çizgide son nefesimize kadar şahs-ı manevî ile beraber yürümeyi diliyoruz.

Okunma Sayısı: 1996
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Kâzım

  5.5.2024 12:44:53

  Âmin. 🤲 Ahir zamanda imanı korumak, kor ateşi elinde tutmak gibi olacaktır. SAV🌹Elinde kor ateşi taşıyabilenlere selam olsun...🤗🥰💐🌹🤲

 • Ömer

  5.5.2024 10:20:15

  Binlerce tebrikler ediyoruz. Daha nice yıllara şahs-ı manevide tavizsiz hep beraber zübeyr-i çizgide olmayı Cenab-ı Allah nasip etsin inşallah.

 • Erhan

  5.5.2024 10:20:00

  Doğru duvarın yıkıldığı nerede görülmüş? Allah sizlerden razı olsun, yeryüzündeki en sağlam ve doğru surları inşa ettiniz, ediyorsunuz. Eğer bu hizmetin asıl amacı olan hakkın rızasını bırakıp, şahsi çıkar ve menfaatler üzerine ilerleme olsaydı şimdiye kadar, yani yarım asırdır dimdik ayakta kalınmazdı. Sağolun, hep varolun.

 • Bülent Bektaş

  5.5.2024 06:34:27

  Özellikle Avrupa'daki kurumsal şirketler deki yönetim şeklide bu temeller üzerine kuruludur Sistem her ne olursa olsun Kişilerin ön plana çıkma isteğini reddederek ekip ruhunu ön plana çıkarır Başarı da başarısızlık da ekibe verilerek birlikte çalışmanın önünü açarak başarının eninde sonunda geleceğini bilirler

 • Bülent Bektaş

  5.5.2024 06:23:59

  Bu güzel duaya biz de amin inşallah diyoruz Rabbimiz hizmetleri geçenlerden razı olsun Allah hizmetlerimizi genişletsin inşallah

 • Ramazan /Akhisar

  5.5.2024 06:06:48

  Allah sağlıklı ve bereketli ömürler versin.Yeni Asya'yı ve sizleri tebrik ediyorum.İyi ki varsınız.

 • Necati

  5.5.2024 00:24:35

  Dua ve temenilerinize bizlerde canı gönülden amin diyor. Şahs-ı manevi havuzundan nefsini ve enaniyetini eriten Bahtiyarlardan olmayı Cenab-ı Allah'tan niyaz ediyoruz. Allah cemaat ve Şahs-ı manevinin sonsuz manevi kazancına nail olmayı cümlemize nasip etsin, amin.

 • Mehmet Çaloğlu

  5.5.2024 00:21:08

  Allah razı olsun. Allah bizleri şahs-ı maneviden ayırmasın. Bu davanın ahirete irtihal etmiş isimsiz kahramanlarina rahmet etsin. Bu şuuru drvam ettiren kardeslerimize de hayırlı bereketli ömürler versin inşallah selam ve dualar

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı