"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

İbrahim Ulu’ya rahmetler...

29 Eylül 2020, Salı
Her sene okullar açıldığında, Bursa’ya gelen talebe kardeşlerimizi tanımaya çalışırız.

Bundan sekiz sene kadar evvel, gelen talebeler içinde onun çekik gözlü oluşu dikkatimi çekti. Özbekistan’a bir iki defa gidip geldiğimden, Özbeklere benzettim ve sordum. “Yok abi, biz Kırgız Türküyüz” dedi. Ve biraz anlattı. Onu, her gördüğümde olduğu gibi, mütebessim yüzü ile bu cevabı vermişti.

Meğer kendileri, 1979 senesinde, komünist Sovyetler’in Afganistan’ı işgal etmesi üzerine, yaşadıkları “Pamir Yaylası’ndan” bir kısmı Afganistan’ı terk ederek Pakistan’a göç etmiş. Pakistan’da yaşayamayan Kırgız Türkleri ise, Türkiye’ye müracaat ederek yardım istemişler. 1982 senesinde, o zamanın Cumhurbaşkanının izni ile 1150 kişilik bir Kırgız Türkü, uçakla Türkiye’ye getirilip, Van’ın Erciş kazasının, bir köyüne yerleştirilmişler. İşte, oradan Bursa UÜ Matematik bölümüne okumaya gelen İbrahim kardeşimiz, oradaki Kırgız Türklerindenmiş. İskân edildikleri köyün ismini de, Afganistan’daki “Pamir Yaylası”na teşbihen, “Ulupamir” koymuşlar. Köylerinin bir hususiyeti de, PKK alçaklarına karşı verdikleri mücadele. Birçoğu da korucu olan Ulupamir, teröristlerin giremediği bir köymüş.

Haftada, en az bir defa görüşürdük. Söylediğim gibi, güler yüzlü, efendi, sessiz ve pek problem çıkartmayan bir kardeşimizdi. Daha sonra 2016’da mezun olarak Bursa’dan ayrılmıştı. Sonradan öğrendiğimize göre, Harb Okuluna girmiş ve oradan da aynı köyden, bir ilke imza atan dört Kırgız Türkü olarak, 2018 de mezun olup, Türk Silâhlı Kuvvetleri’ne teğmen rütbesiyle vazifeye başlamışlar. 

Geçen hafta aldığımız şok haberle, İbrahim’in şehid olduğunu duyduk ve çok üzüldük. İlk önce, PKK ile arbedede şehid olduğunu sanmıştım. Fakat sonradan öğrendiğimize göre, vaziyet öyle değilmiş. “İntihar etti” diye, saçma ve kimsenin de inanmadığı bir şey söylenince, işin içinde bir bit yeniği olduğunu anladık. Biraz daha araştırınca, orada bulunan bir üst kumandanın, İbrahim’in namaz kılışından filan rahatsızlık duyduğunu, onu habire, askerlerin yanında filan ta’ciz ve tahkir ettiğinin malûmatını aldık. Hem birliğinde, tugay kumandanı ve arkadaşları tarafından sevildiği, verilen her vazifede mu- vaffakiyet ve takdir aldığını söylediler. Böyle bir kardeşimizin, akla bile gelmeyen “intihar ettiği” saçmalığını kabul etmedik. 

İnşâallah, mevzuu, iyi bir tahkik neticesinde vuzuha kavuşur.

İbrahim kardeşimize rahmetler diliyoruz. Bizi biraz rahatlatan şey, evlenmediği için, geride yetim ve dul bırakmadığı oldu.

Okunma Sayısı: 2194
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Deniz

  30.9.2020 16:21:52

  Teşekkürler Osman Bey, önemli bir yazıyı kaleme aldınız ve güzel bir vefa örneği gösterdiniz. Allah razı olsun.

 • Oğuz Yiğiter

  29.9.2020 20:49:53

  Allah rahmet eylesin

 • Ata

  29.9.2020 13:47:54

  Allah rahmet etsin taksiratını affetsin.Askerlikteki psikolojik baskı ve kuşatma dar alanda olduğundan; çok zor yoğun ve çekilmez olabiliyor.Kırgız teğmen İbrahim kardeşin donanım ve mukavemeti yeterince güçlü olmayabilir.Psikolojik taciz ve kuşatmacı da çok tasallutçu mütemerridse intihara mecbur hissetmiş olabilir.Bu ölüm son derece dikkatle araştırılıp suçlular cezalandırılmalı.Çünkü ceza almayan musallat ve sadistler cesaretlendiği gibi, bu intiharın bulaşıcı katakteri de vardır.Genelkurmay ve askeri mahkeme mutlaka sonuçlandırmak zorunda.

 • Hilal

  29.9.2020 07:49:44

  Ayyy...çok üzüldüm Osman abi. Bir nur talebesi nasıl intihar eder ki? Ben de inanmadım. Kardeşimize Allah rahmet eylesin. Yakınlarına sabırlıklar versin.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı