"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Meşveret ve itidal

Zafer AKINCI
12 Temmuz 2021, Pazartesi
Aynı eserlerin okunmasına ve aynı cemaatin içinde olunmasına rağmen, içtimaî ve siyasî yüzlerce meselede, cemaatin tam bir ittifak ile her zaman buluşması zordur.

Muhitin insan üzerindeki tesirinden ve kabiliyetlerin farklı olmasından dolayı, hizmetteki hususların ve ortaya çıkan her yeni meselenin doğru olarak anlaşılma sürecini de farklı kılmaktadır.

Bu anlaşılmadığında, dün aynı düşünenler, bugün farklı düşündükleri için ayrılma noktasına gelmektedirler. Belki de bugün aynı düşünen ve aynı şeyleri söyleyenler, yarın farklı düşündükleri için yine ayrılma noktasına gelecektirler. Buradaki sıkıntı farklı düşünme değildir, farklı düşünmeyi meşveret ile yönetememedir.

Bazen, bir meseledeki haklılık iddiası veya bu doğrultuda gelişen akıl tutulmaları ve bunu körükleyen yanlış yaklaşımlar, nicelerin ayrılıp gitmesine sebep olmuştur. Bunda, sebat etmeyip ayrılanlar kadar, ölçüleri keskin bir kılıç gibi kullanarak bu durumu iyi yönetemeyenler de sorumludur. Halbuki keskin tavırlar yerine, zamanın tefsir ediciliğiyle, zamana yayılan çözüm süreçleri izlenseydi daha farklı müsbet sonuçlar alınabilirdi.  

Bunun için de hizmette, haklı olunan meselelerde bile sert bir üslûp yerine hikmetle hareket ederek iletişim dilini korumak önemlidir. Hizmetin her safhasında problemler ortaya çıkmadan, gerginlik ve tarafgirliklere meydan vermeden, doğru bilgi ile meşveret ve meşveret kararlarına kanaat ile adeta ‘koruyucu hekimlik’ hassasiyeti ile hareket edilmesi gerekiyor. 

Yoksa, hadiselerin hızla geliştiği bir zamanda, her hadise, yeni tahribatlara yol açacaktır. Bugün aynı düşünenlerin yarın başka bir meselede farklı düşünmeleri mümkündür. Bu durumlarda söylenilen “safını belli et” gibi sert yaklaşımlar yerine, Üstadımızın müşfik yaklaşım tarzı ile yaklaşılması daha doğru olabilir. Bu yaklaşım ile en azından kapılar kapatılmamış ve irtibat yolları kesilmemiş olur. 

Bu hizmet caddesi haslar, kardeşler, talebe ve dostlardan oluşan geniş bir caddedir. Bundan dolayı herkesin, her meselede, her zaman aynı düşünmesi mümkün olmayabilir. Burada, değil bu yolun fedakârlarının, dostların bile kaybedilmemesine dikkat edilmelidir. 

Usûl ve metodlarına dikkat edilerek doğru bilgi ile meşveret edildiğinde problemler azalacaktır. Meşveret edilen hususlarda sürekli tek taraflı bilgi akışı yapıldığında, o mesele ile yapılan meşveretler eksik kalır. Meşverette belirtilmediği müddetçe, bir mesele üzerinde aşırı bir şekilde durmak zarar getirir. Çünkü aşırılık öncelikleri karıştırır, muvazeneyi bozar. Hem de üzerinde durulan mesele kontrolden çıkarak başka şeylere alet olma tehlikesi vardır. 

Okunma Sayısı: 916
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • İ. Seyda

  12.7.2021 18:21:20

  Ben kendi adıma aşağıdaki dersi aldım: "Bu hizmet caddesi haslar, kardeşler, talebe ve dostlardan oluşan geniş bir caddedir. Bundan dolayı herkesin, her meselede, her zaman aynı düşünmesi mümkün olmayabilir. Burada, değil bu yolun fedakârlarının, dostların bile kaybedilmemesine dikkat edilmelidir."

 • İlimdar kaya

  12.7.2021 13:51:19

  Zafer bey kardeşim seni tebrik ediyorum . İstifadeli bir yazı. Hata yapmamak için bu hakikatleri sık sık tekrar etmek lazım, ihtiyaç var. Bu çok önemli hakikatlerin tekrar edilmesinden rahatsız olanları da hiç önemsememek, değer vermemek lazım.

 • Feyzi Arslan

  12.7.2021 12:36:50

  Zafer bey, Meşveretin önemini bir Nur talebesine anlatmaya gerek yoktur. Meşvereti tahrip eden davranışları izaha ihtiyaç vardır. Muhabbetlerine Feyzi Arslan-Ümraniye

 • Halil İbrahim Karahan

  12.7.2021 12:26:00

  Allah razı olsun

 • Müjdat Bayar

  12.7.2021 12:17:11

  ”Müminler ancak kardeştir.” ayetini hayatımızın merkezine alabilsek itidali, müsamahayı kolayca elde ederiz. Ne çare ki tali konular ehem konuların önüne geçtikçe kırıyor, kırılıyoruz.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı