"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Hem demokrasiye, hem hukuka darbe

Kâzım GÜLEÇYÜZ
02 Şubat 2024, Cuma
Can Atalay’ın milletin oylarıyla kazandığı milletvekilliğinin, yine milletin oylarıyla seçilen Mecliste AKP-MHP oylarıyla düşürülmesi, bu yönüyle millet iradesine ve demokrasiye indirilmiş bir darbe.

Seçimin anlamını hiçe sayan ve seçmenin tercihini tanımayan bir zihniyetin marifeti.

Diğer örneklerini seçim kazanan başkanların kısa süre sonra azledilip yerlerine kayyım atamaları yapılmasında da gördük, görüyoruz.

YSK’nın aday olup seçime girmesinde yasal bir engel görmediği insanların seçildikten sonra ortaya atılan suçlamalarla görevden alındığı bir rejime demokrasi denilebilir mi?

Atalay’a yapılanlar devam edegelen bu demokrasi ayıpları zincirinin son halkası oldu.

Olayın hukukî boyutunda ise, Atalay’ın seçildiği halde içeride tutulmaya devam edilmesini “siyaset yapma ve seçilme hakkı” ihlali olarak gören AYM kararının hiçe sayılması var.

Üstelik AYM bu kararı iki kez verdi.

Ama Atalay’ı mahkûm eden yerel mahkeme de, onun bu kararını onayan Yargıtay 3. Ceza Dairesi de AYM’nin bu kararını tanımamaktaki ısrar ve inatlarından vazgeçmediler.

Konu Yargıtay Ceza Daireleri Genel Kuruluna da götürülmedi. Buna karşılık Yargıtay Başkanı 3. Ceza Dairesinin kararına açıktan destek veren bir tavır ve yaklaşım sergiledi.

AYM’nin kararını “yok sayan,” dahası karara imza koyan yüksek mahkeme üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunan bu tavır benzeri görülmemiş bir yargı krizine yol açtı.

Böylece anayasanın “AYM kararları herkesi bağlar” ve “Yüksek yargıda çıkacak ihtilaflarda AYM kararı esas alınır” hükümleri göz göre göre çiğnendi ve hadisenin “hukuka darbe” boyutu da bu şekilde gerçekleşti.

Bu darbenin yargı cenahındaki ayağı Yargıtay, siyaset cenahındaki de AKP-MHP ittifakı oldu. Sürecin başından itibaren “Atalay milletvekilidir, bundan kaynaklanan özlük hakları verilmiştir. Ayrıca insan hakları komisyonu üyesi seçilmiştir. Meclis AYM kararının gereğini yapacaktır” diyen Meclis Başkanı, son aşamada “arazi” olup meydanı iktidara bıraktı.

Ve bu skandallar silsilesi Saraydaki AKP Genel Başkanının “ferman buyurduğu” şekilde hem demokrasiye, hem hukuka vurulan bu çifte darbeyle sonuçlandı. Şimdilik...

Sonrası konunun tekrar intikal ettirileceği AYM’nin vereceği karara, bu kararın göreceği muameleye ve muhalefetin göstereceği mücadele performansına göre şekillenecek.

Okunma Sayısı: 2346
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Hüseyin İlhan

  2.2.2024 16:58:16

  Müslümanı katleden siyonist katillerden ödül alanlara ve onlara destek olup da ikiyüzlü davranarak sözde boykot edebiyatı yapanlara, Çin zalimini TBMM'de savunanlara hala arka çıkanlara Allah basiret versin. Müslümanı dejenere eden israiliyat artıkları maalesef tam mesaide.

 • Erhan

  2.2.2024 15:09:04

  Neden böyle yapılıyor, ülkenin genleri ile oynuyorlar. Yargılanmaktan korktukları için, hukuku alet ediyorlar

 • Arif

  2.2.2024 14:38:53

  Bir zulüm aracı var. Muhalefet ya buna teslim olacak ya da onuruyla sine-i millete donecek. Vesselam...

 • Salih baş

  2.2.2024 07:09:43

  Meclise kilit vurulmuş muhalefet neyi bekliyor orada muhalefet varmış gibi Perşembenin gelişi Çarşambadan bellidir

 • S.topuz

  2.2.2024 02:59:43

  "Mebus hürdür, hiçbir tesir altında olmamak gerektir(Bediüzzaman)"...Eyyy Meclis-i Mebusan! Duyun, gerçekten aklınız kimlerin cebinde olabileceğine dikkat edin! Kabul edenler? Etmeyenler?... Kabul olmuş(mu)dur!?... "...Mebusların vazifesi, o ahkâm ve hukuku sû-i istimal etmemek ve bazı kadı ve müftülerin hilelerine meydan vermemek için bazı kanunları yapmak, etrafına sur etmektir. Aslın tebdiline gitmek olamaz; gidilse, intihardır.(Bediüzzaman)" 😥😡😤🙌🌹🤲🌹😔

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı