"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Terörü besleyen unsurlar

M. Latif SALİHOĞLU
29 Temmuz 2022, Cuma
Terörist faaliyetler, hemen hiçbir yerde bir tek sebebe dayanmıyor. İşin arka plânında, bu tür faaliyetlerin devamından nemâlanan, menfaat uman, hesap yapan, zalimane satranç oynayan değişik klikler, odaklar, unsurlar, komitalar, cereyanlar var.

Bugünkü dünyada terör örgütlerinin en çok icra-yı faaliyette bulunduğu bölgelerin başında Kürt nüfusun yoğun olarak yaşadığı coğrafya geliyor. Özellikle de Türkiye’nin doğu ve güney kesimi ile Irak ve Suriye’nin geniş kuzey hattında yaşananlar, neredeyse bütün dünya ülkelerinin dikkatini üzerine çekiyor. Dolayısıyla, dumanlı terör atmosferinden yararlanmak isteyenlerin iştahını açarak üzerine çekmiş oluyor.

Şimdi, kimlerin bu kanlı-dumanlı ortamdan faydalanmak istediğine kısa maddeler halinde bakmaya çalışalım.

*

Dünyadaki silâh imâlatçıları ile onların mamüllerini pazarlayan kalbi nasırlaşmış tâcirler, var güçleriyle savaşlardan, çatışmalardan, boğuşmalardan yana tavır koyarlar. Tabii, silâh kaçakçıları da öyle. Kan deryası, onlar için en kârlı pazardır.

Dolayısıyla, onlar çatışmalardan, vuruşmalardan menhus bir lezzet alırlar. Beslenme, palazlanma kaynakları budur.

Bir yerde kavga yoksa bile, orada kavgaya sebebiyet verecek bahaneler üretirler. Var olan kavgaları ise, alabildiğine körükleme cihetine giderler.

İşte, Türkiye’deki terör örgütlerinin hem lider kadrosu, hem de bu örgütle yegâne mücadelenin ancak silâh yoluyla yapılabileceğini zannedenler, aslında bir yönüyle silâh ve mühimmat tüccarlarına hizmet ediyor. Bilerek veya bilmeyerek.

*

Terör örgütlerinin bir de uyuşturucu payandası vardır. Bu husus, yakalanan ve itirafçı durumuna düşen birçok örgüt mensubunun ifadesinde de var.

Uyuşturucu sektöründe olduğu gibi, silâh pazarında da büyük paralar dönüyor. Sadece Türkiye üzerinden işletilen uyuşturucu trafiğiyle el değiştiren paranın yekûnu, bazı devletlerin bütçesine tekabül ediyor.

*

Terör vahşetini besleyen en önemli saiklerden biri de cehalettir. İlim tahsil etmeyen, cahil kalan, akıldan ziyade duygularıyla hareket eden ve ilimle yükselme yolunun kendisi için kapalı olduğu zehabına kapılan gençler, terör örgütünün silâhlı kadrosuna daha çabuk dahil olabiliyor.

Bunlar, ölmekten ve öldürmekten başka birşey bilmiyor. Hatta, kim tarafından kullanıldığını ve içine girdiği boğuşmanın nereye varacağını dahi bilmiyor, bilemiyor.

Cehalet ve maarifsizlik, Üstad Bediüzzaman’ın ifadesiyle, “vahşet, keşmekeş ve Garb’ın şemateti”ni netice veriyor.

*

Nüfusu kalabalık olan Doğu ve Güneydoğu Bölgelerinde, işsizlik bir türlü önlenemeyen kronik bir sıkıntı halini almış durumda. İşsiz kalan, ya da iş bulmakta zorlanan gençlerin terör örgütüne katılmaları, nisbeten daha kolay oluyor.

Batıda hırsızlığı arttıran işsizlik, doğu bölgelerinde terörü körüklemekte; terör de kalkınmayı baltalamaktadır.

*

Türkiye, yarım asırdan fazla bir zamandır AB üyeliği yolunda mesafe almaya çalışıyor. Bu yöndeki çabalardan, hiç şüphesiz ki çok rahatsız olanlar vardır.

Terör faaliyetleri ise, AB yolundaki çabalarında Türkiye’yi zora sokuyor.

Bu da gösteriyor ki, Türkiye’nin AB üyeliğini istemeyen iç ve dış odaklar, var gücüyle teröre destek veriyorlar.

*

Kürt aşiret ve kabileleri arasında en müzmin dertlerden biri de, bitip tükenmek bilmeyen “kan dâvâları”dır. Terör örgütü, Kürtlerin bu gelenekle bağlantılı husûmetlerini devlete doğru yönlendirmede büyük başarı gösterdi.

Öyle ki, terör örgütünün fikriyatından nefret edenler dahi, babasının, kardeşinin, evlâdının veya bir yakınının öldürülmesiyle, devlete düşman olup adeta “devletle kan dâvâlı” bir duruma düştü.

Burada sıralamış olduğumuz bilgilerin, terör belâsının bertaraf edilmesi için ciddi çaba gösterenlere cüz’i de olsa bir fayda sağlaması temennisiyle.

Okunma Sayısı: 1091
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Said Yüksekdağ

  29.7.2022 11:53:51

  Allah razı olsun Latif Ağabeyim...

 • Abdullah Tunç

  29.7.2022 10:55:20

  Terör konusunda doyuru cu bir yazı.Çerçeveyi çiz miş.İşin içibde olan bütün fitne ve fesat odakları na zara verilmiş.Terör çok yönlü bir hadisedir.Bir sü rü bağlantıları var.Çeşit çe şit ayakları ve kolları var. Bütün bunlar bilinmeden ve ona göre tedbir alınma dan terörü bitirmek çok zor! Bu tip yazılar terörü bi tirmek için yetkililere bir yol göstericidir.Gereğini yapmakta iktidarlara düşü yor.Bu fevkâlade önemli konuda gerekli ikaz ve ih tarı yaptığı için yazarımızı can-ı gönülden tebrik edi yorum.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı