"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Hayattaki sınırsız lezzetler!

Yasemin GÜLEÇYÜZ
01 Temmuz 2020, Çarşamba 00:21
Modern zamanlar insanları hayatın her türlü lezzetini “sınırsız olarak tatmaya” dâvet ediyor. Reklâmlar, filmler, diziler, yemek sektörü, kozmetik dünyası…

İBRETLİ TARİH LEVHALARI

Tarih bilimciler geçmiş zamanların en büyük imparatorluklarından biri olan Roma İmparatorluğu’nun sınırsız lezzetlerin peşinde olanlarca çökertildiğini söyler. Döneminin süper gücü olan Roma, özellikle kadının yaradılış özelliklerinden uzaklaşması eğlence ve tüketim ekonomisine dalarak aile yapısından kopması, toplumu saran ahlâksızlık salgını sebebiyle ortadan kalkmıştı. Halen müzelerde yer alan dönemin tarihî kalıntılarında, heykellerinde, mozaiklerinde ahlâkî bozulmanın izlerini görmek mümkündür. (Bugün çoğu Batı ülkesinin hukuk sistemine Roma ilham vermiştir.)

Tarihte çoğu medeniyetin çöküş sebebi bu açıdan ibretlidir. Sözgelimi Pompei şehri bir anda tamamen ortadan kaldırılmıştır. Şehri saniyeler içinde kaplayan lavlar insanları taştan heykellere çevirerek günümüze kadar intikal ettirmiştir. Kur’ân literatüründe “helâk edilen kavimler” adı altında Ad, Semud gibi kavimlerin isimleri verilir….Hepsinin de helâk sebebi kendilerini tevhid inancına, ibadete çağıran peygamberlerine itaat etmemeleri, hiçbir ahlâkî kuralı tanımadan her türlü sınırsız lezzetin müptelâsı olmalarıdır.

KADIN-AİLE POLİTİKALARI

Günümüzde, özellikle çalışma hayatında kadın ve erkek arasındaki rekabet ortamı, artık güçler mücadelesine dönüşmüş durumda. Türlü çeşit haliyle arzı endam eden feminizm akımı kadın ve erkek kimliğinin arasını açıyor. Kadın ve erkek kimliğinin birbirini tamamlaması gerekirken eşitlik ya da üstünlük kavgasına girmesi LGBT kısaltmasıyla anılan cinsî sapkınlıklara da zemin hazırlayıp toplumun gündemine taşıyor. Aile kurumu hızla yıpranıyor.

Boşanmaların artması, intihar olaylarının salgın düzeyine çıkması, cinsel suçlardaki çoğalmalar toplum hayatında yeni kadın ve aile politikalarının hazırlanmasını zorunlu kılıyor.

Ne yazık ki, ülkemizde kadın ve aile politikaları adı altında yapılan çalışmalar yeni problemlere sebep olmaktan başka bir şeye yaramıyor. Zira türlü feminist akımlar, İslâmî feminizm elbisesini de zaman zaman giyerek arzı endam ediyorlar.

Aile yapısını temellerinden sarsan İstanbul Sözleşmesi’nin başörtülü kimi kadın derneklerince canhıraşane savunulması bunun en acı örneklerinden…

Bu şekildeki kadın aile politikalarının gelecek nesilleri tehlikeye attığını rahatlıkla ifade etmek mümkün.

HÜLÂSA

Bediüzzaman Hazretleri’ne Eskişehir Hapishanesi’nde “Biz hayatın her türlü lezzetini tatmak ve tattırmak istiyoruz. Bize karışma!” diyen ses tarih boyunca toplumları hep “sınırsız lezzetler”e dâvet etti, kandırmaya çalıştı.

Peygamberler ve onların yolundan gidenler ise dünyayı hayat yolculuğunun geçici bir imtihan durağı olarak gördüler. Nimetleri tefekkür ve şükürle tadıp, ahirete azık hazırladılar. Dünya misafirhanesinin Sahibinin koyduğu sınırlar ve kurallara ihtimam göstermeye çalıştılar, çalışıyorlar…

Allah’a iman etmek dediğimiz hakikat sınırsız lezzetlere bir dâvetiye değil mi zaten!

Okunma Sayısı: 1838
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Ramazan ÇALIŞAN

  1.7.2020 13:50:59

  Hakikî zevk ve elemsiz lezzet ve kedersiz sevinç ve hayattaki saadet, yalnız imandadır ve iman hakikatleri dairesinde bulunur. Yoksa, dünyevî bir lezzette çok elemler var; bir üzüm tanesini yedirir, on tokat vurur gibi, hayatın lezzetini kaçırır. Şimdi hayatının saadet içindeki kemâli ise: Senin hayatının âyinesinde temessül eden Şems-i Ezelî'nin envârını hissedip sevmektir. Zîşuur olarak Ona şevk göstermektir.Onun muhabbetiyle kendinden geçmektir. Kalbin gözbebeğinde aks-i Nurunu yerleştirmektir.

 • Mehmet

  1.7.2020 03:41:04

  İmandaki lezzeti tatmak ve tattırmak gerekir ki diğer lezzet dediklerinin yavanlığını ve fenalığı görsün insanoğlu.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı